Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#61
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:09

In Romania daca nu isi face temele va ramane repetent pentru ca toti ceilalti sunt de acord sa le faca oricate ar fi (pentru ca vorbim aici de un volum mare, teme 'normale" cantitativ sunt si in alte parti) si sa lucreze inca si in plus  si eventual  in duminici  inca de  la clasa intai .

Atunci, ce rost mai are sa  se zbata invatatoarea si sa parcurga materia in clasa plus probleme, declinari, conjugari , etc? Si mai e o problema grava in Romania la clase mici ce duce la musamalizarea situatiilor astora: faptul ca nu se schimba invatatoarea cu anii. Eu in nici o alta tara nu am mai intalnit sau auzit asa ceva.

 

In alte parti este obligata sa o faca in clasa materia pentru ca altfel trei sferturi dintre copii nu vor sti nici baza macar si anul urmator viitoarea invatatoare va intocmi raporturi nu tocmai dragute despre nivelul clasei ce i-a fost data.

 

Edit: incredibil linkul asta pus pe pagina cealalta inca de la grupa mica (3 ani?)exista parinti ce isi duc copiii la concursuri platite.


Editat de mamica11, 17 decembrie 2013 - 11:35 .


#62
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:10

Tocmai pentru ca aici de ex. invatamantul e indreptat spre fiecare copil, nu la general. Cei care nu pot sa faca fata nivelului de matematica impus de sistem, merg de ex. cu copii din clase mai mici si repeta matematica atata timp cat e nevoie. Probabil nu va ajunge sa termine liceul, aici la 16 ani termini gimnaziul si poti sa te angajezi la magazin, de ex. Vanzator. Multi lucreaza in timpul liceului, fata mea lucreaza de la 15 ani, paralel cu scoala. Acum lucreaza la farmacie de ex., inca e la liceu. 

 

Copiii nu raman repetenti aici. Merg la anumite materii la care nu pot merge in paralel cu ceilalti, la clase mai mici. 



#63
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:14

Androix,eu nu incriminez nimic! [:-/]



#64
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:14

In alte parti este obligata sa o faca in clasa materia pentru ca altfel trei sferturi dintre copii nu vor sti nici baza macar si anul urmator viitoarea invatatoare va intocmi raporturi nu tocmai dragute despre nivelul clasei ce i-a fost data.

 

Fiecare invatatoare intocmeste cate doua rapoarte pentru fiecare copil, pe an. Cea/cei care preiau clasa stiu exact unde se afla fiecare copil, apoi il evalueaza si ei la randul lor. Materia e foarte aerisita, merg incet si repeta mult in clasa. 



#65
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:17

Exact.

In Romania nu stie nimeni ce a facut cu adevarat la clasa .



#66
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:25

Am uitat sa spun, rapoartele sunt prezentate parintilor si elevului, la sedinta particulara, care are loc la sfarst de fiecare semestru. Copilul e intrebat, lasat sa raspunda, sa isi spuna parerea. Despre diverse, de ex. cum i se pare clasa a 4-a comparativ cu a 3-a, ce materii i se par mai grele, la ce materii se descurca fara probleme, cum i se pare colegii, cu care se intelege mai bine, etc. Noi stim ce se petrece la scoala si ce teme au, de pe site-ul scolii, unde putem intra fiecare parinte si vedem cum sta copilul noastru (habar nu am ce fac alti copii, e neinteresant) dar si copilul sa isi vada rezultatele si temele, putem coresponda cu profesorii, etc. Avem toate informatiile acolo. 



#67
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:31

Ne-am cam intins cu invatamantul, era vorba de parinteala :).

 

Eu consider ca e greu sa fii zen 100%, dupa mine echilibrul e cheia. Adica parintii sunt si ei oameni si au "dreptul" sa mai ia cate o pauza. Adica explici, explici dar te mai si saturi, mai ales dupa o zi stresanta...cel putin asa sunt eu, asa e si sotul. Incercam in majoritatea timpului sa cooperam, dar cateodata da pe afara totul si mai sunt si momente de izbucnire. Totul e sa fii constient de ele si sa nu se intample prea des...tot parerea mea, desigur. :)



#68
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 11:45

Exact.

In Romania nu stie nimeni ce a facut cu adevarat la clasa .

Exista programa scolara.



#69
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:00

"...vreau ceva ce poate fi realizat cu succes..."

 

Mi-a atras atentzia fraza asta...cred ca aici gresim noi parintzii,nu acceptam mediocritatea desi majoritatea populatzieie planetei asteia(deci si noi la rindul nostru [:D] )este mediocra.

 

Nu toata lumea TREBUIE sa aiba succes,nu are cum ,insa atunci cind vine vorba de copiii nostri...orgoliul nostru este inaintea problemelor si nevoilor lor.

 

PS:Totzi copii vor sti sa citeasca mai devreme sau mai tirziu,nu-nu este cinica observatzia,depinde foarte mult de abilitazile copilului,insa de citit vor citi cu sigurantza.

 

Cu socotitul...deja nu mai sunt prea sigura [:D] la cit de "automatizatzi"am ajuns sa fim.

 

Dana



#70
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 17 decembrie 2013 - 12:08

Eu sunt produsul scolii automate romanesti. Care atunci cand am ajuns aici sa studiez la facultate mi-am dat seama ca bagajul meu ma ajuta sa fac calcule matematice rapide, pe hartie, dar colegele mele produs al scolii suedeze scoteau rapid calculatorul si faceau si mai repede :).

 

In schimb aveam lacune maaaari la lucratul in grup si la faptul ca "trebuia" sa ma remarc intre ele, individual. Am recuperat totul dar si acum la munca de ex. simt asa cateodata ca trebuie sa le arat ca eu stiu mai multe si mai bine.

 

Acum ma temperez si m-am obisnuit dar la inceput eram "de groaza". Pana mi-am dat seama ca suntem o echipa si efectiv nu are importanta cine stie mai mult. Cum mi-am dat seama? Cand am inceput sa fiu intrebata despre tot felul de lucruri ce tineau de serviciu de colege experimentate...nu pentru ca nu stiu ci pentru ca nimeni nu stie tot, ele stapanesc alte domenii mai bine ca mine, dar ajunsesem si eu "regina" intr-un domeniu. Societatea formeaza omul, in mod cert. 





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -