Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#191
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 15:41

Madalina, uite aici, listuta trista:

 

copilas de nici 2 ani, a ajuns la heroina parintilor, lasata aiurea, a inghitit un pic... si a murit. Sunt convinsa ca oamenii aceia isi iubeau copilul, dar din cauza dependentei de droguri, nu erau in stare sa aiba grija de el http://news.sky.com/...rs-heroin-death

 

Caz ingrozitor, care a cutremurat lumea aici, baietel de 4  ani gasit de catre politie in casa, in patutul lui, mumificat intr-un body de bebe de 9 luni, murise in urma cu doi ani de foame, fiind complet neglijat de mama alcoolica

http://www.bbc.co.uk...ngland-24388175

 

Alt copilas de nici 2 ani, a murit intoxicat cu metadona parintilor, acestia fiind sub 

influenta alcoolului si drogurilor, nu au observat decat dupa 5 ore ca murise

http://www.dailymail...d-overdose.html

 

Un alt baietel de nici 5 ani, a murit infometat si batut de catre cea care i-a dat viata: http://www.bbc.co.uk...kshire-22760991

 

Mai vrei? Mai am! Sunt atat de multe...

Asa e cu serviciile sociale, scoala, vecinii, rudele... "damned if they do, damned if they don't" - daca intervin nu e bine, daca nu intervin, iar nu e bine. In unele cazuri interventia lor poate e intr-adevar exagerata, dar de obicei greselile se pot corecta, dar in cazul unor neinterventii se ajunge la cazuri in care copiii au murit, lucru care putea fi evitat.

 



#192
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 15:44

ingrozitor....



#193
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 23 decembrie 2013 - 22:24

eumada, ti-au raspuns mai multe fete inainte sa apuc eu :)

 

Dincolo de idealismul care transpare din postarile tale, nu cred ca e nevoie sa asculte nimeni cu borcanul (nu era pahar?) pe la usi ca sa depisteze abuzuri. Un copil care tipa in apartament se aude pe multe etaje - poate fi abuz, poate nu, eu personal inclin sa cred ca rari sunt copiii care tipa asa, din nimic. Si daca tipa pentru ca nu le dau parintii ciocolata, ala este tot un disconfort al lor - nu as raporta asa ceva in situatia ipotetica in care as fi martor si as sti despre ce e vorba, dar niste intrebari mi-as pune fata de abilitatile acelui parinte sa gestioneze crizele copilului daca sunt repetate. In fine, divaghez (si de altfel, eu nici nu prea imi cunosc vecinii, asa ca situatia raportata la mine e improbabila :) insa sunt blocuri, scari de bloc, in care vecinii se cunosc, si toata lumea stie, de exemplu, ca Ionel de la patru e batut de maica-sa cu furtunul de la masina de spalat - asta caz real din copilaria mea). 

 

Mi se pare mai probabil insa ca scoala sa isi dea seama de posibile abuzuri, in ideea in care cadrele ar avea un minim training in directia asta; adica, atunci cand un copil bun sau mediu incepe sa nu mai dea randament, sa ia note proaste, sa devina foarte retras - eu, ca profesor, mi-as pune niste semne de intrebare. Situatiile si reactiile care ar decurge din ele sunt probabil mult mai multe decat cele la care pot eu sa ma gandesc :)

 

In alta ordine de idei, nu te uita doar la abuzul fizic, cel care se soldeaza cu urlete si e (relativ?) usor de depistat; mai exista abuzuri psihice si abuzuri sexuale (care, majoritatea, sunt comise de catre membri / apropiati ai familiei), mult mai greu de observat si mai putin vizibile (sau sonore). Si ochelarii roz-pufosi nu folosesc la nimic altceva decat la confortul nostru personal, insa lucrurile astea se intampla - si din pacate, se intampla des - fie ca noi acceptam sau nu asta.

 

[flo2]



#194
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 10:19

http://stirileprotv....uat-copiii.html

 

 

 

 

Cazuri ca asta sunt dintr-o prostie.

 

 

Ce zici de un copil care plange la baie?Cred ca nu ai copii de esti asa categorica.Daca ai avea ai vedea ca nu e deloc usor sa tragi concluzii pripite.E adevrat nefiind parinte nu ai de unde sa stii.Una e sa fii educator si alta e sa fii parinte.

 

 

Exist copii rasfatati,exista copii mofturosi.Referitor la gestionarea ca parnte al crizelor de personalitate ale copilului ,daca ai avea copii ai vedea ca nu e asa de simplu.

 

Tot nu mi-ai raspuns la intrebare.''cum detectezi tu,auzind seara un copil ca plange ca e abuzat?

 

Cu borcanul?Eu iti recomand sa faci un copil si apoi sa vezi.



#195
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 10:22

Edit cand eram, mica am inundat voit casa...aveamn cinci ani.

 

am dat drumul la robinet si am bagat un furtun sub covoare.

 

Mama mi-a dat niste palme la fund.Dar asta nu inseamna nimic..ma faci sa rad.N-am crescut traumatizata,am avut grija sa fac si adoua oara.....si apoi sa-i dau foc la fusta bonei.

 

 

 

 

N-am ochelari roz,dimpotriva.Insa ti-am mai zis....fa copii si apoi vei vedea.

 

copilul e o minune si devenind parinte incepi sa intelegi ce acum nu poti ca nu ai cum.Asa cum unul sanatos nu intelege un bolnav de cancer sa zicem.


Editat de eumada, 27 decembrie 2013 - 10:26 .


#196
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:08

Eu am doi copii, se pune?  [:)]

 

Madalina, una e copilul care  ia  "palmuta" la fund din cand in cand, rar, pentru pozne - desi nici asta nu ar trebui sa se intample, parintii de asta sunt adulti,  cica au mai multa minte, sa gaseasca solutii sa rezolve situatii fara sa se ajunga la palmuta. Alta e copilul care "si-o ia" zilnic, pentru  orice, ca nu vrea sa-si manance mancarea, ca a luat o nota mai putin buna, ca a varsat ceva, ca nu a facut si a dres....copilul pe care il vezi timorat, care daca face o boacana si te uiti la el se ghemuieste intr-un colt si incepe sa planga, sau ia pozitia aceea defensiva, ca si cum asteapta sa pice "palmuta". Citeste la "Copilul Captiv", sa vezi cum teoria "pe mine m-au batut parintii cand eram mic, si sunt OK acum" nu e valabila in atatea cazuri.

 

Apropos de poznele facute de tine, daca in loc sa o incasezi dupa ce ai inundat casa te puneau parintii sa stergi pe jos peste tot, sa cureti tot ce ai facut, poate invatai mai bine cum e cu consecintele, cum ca suntem responsabili pentru tot ce facem, si  probabil nu dadeai foc la fusta bonei dupa aceea, ca vezi tu, bataia nu a rezolvat nimic!

 

(A, e usor ca o palmuta-doua la nervi sa degenereze in ceva mai rau, de exemplu copilul luat si scuturat nitel la tantrum sa se aleaga cu un brat rupt, sau palmuta aia la fund sa il tranteasca jos si sa dea cu capul de ceva.... si toate cu cele mai bune intentii, doar sa invete minte copilul da' fara sa i se faca rau)



#197
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:15

Si cum detectezi daca e copilul abuzat? Rar poti sa stii sigur daca e abuzat sau nu. Da, daca ai suspiciuni ca un copil e abuzat exista numere de telefon unde sa suni, organizatii pe care sa contactezi, oameni care asta fac, pentru asta au fost pregatiti, sa discute si sa vada si la nevoie sa ia masuri. Eu as prefera sa stiu ca am trimis pe cineva degeaba sa discute cu un parinte, decat sa inchid ochii si cand e prea tarziu, cand copilul e in spital sau mai rau, sa ma gandesc ca poate as fi putut sa fac ceva dar acum e prea tarziu.  Sunt sigura ca bunica aceea care a ajuns la inchisoare ar prefera acum de mii de ori sa fi venit cineva sa discute cu ea inainte, sa o lamureasca inainte ca modul "da-i o palma la fund, ca unde da bunica/mamica/tata creste" nu e cel bun, ca exista si alte metode prin care se creste si educa un copil, care nu includ palmutele, nuiaua, scuturatul, urecheatul si asa mai departe.



#198
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 15:46

Mai bataia nu e o solutie pentru nimeni...ca tot de cap mi-am facut desi am luat o palma de la mama in facultate....insa eu n-am perceput-o ca pe o tragedie si nici in colt nu m-am bagat...

Stiu la ce te referi tu,insa eu asa ceva,in mediul  in care evoluam eu si familia mea nu am vazut.Copilasi  care urla cand vor ceva si daca nu li se da urla mai tare..asta am vazut,hi hi,cam toti colegii de gradi ai fetei fac asa....cateodata si fiica-mea...eu ii iau ce vrea si tace,n-are rost s-o supar pe micuta.Noroc ca nu vrea vreun avion ca atunci va trebui s-o conving ca n-are unde sa-l parcheze.

Dar copii de genul cum spui tu n-am vazut,recunosc.

 

Eu imi divinizez copilul ,o iubesc si familiile cu care iau contact in general la fel isi iubesc enorm copiii.....

Chiar nu am vazut copil care sa se inghesuie intr-un colt daca greseste.In schimb copil care da in parinte am vazut.Da,da,micut si il altoia pe tac`su` in parc ca nu-l lasa se dea cu tiroliana.

 

Repet ins adupa cum spune Unicorn daca plodu` plange ca nu vrea sa se culce ci sa se joace sau ca nu vrea la baie,sau ca nu vrea ciorba ci ciocolata ...ei ea deduce ,auzind,ca parintii nu se descurca cu copilul si hai sa anunte protectia copilului...ca de....

Asta ma deranjeaza pe mine...faptul ca unii se erijeaza in salvatori...ai cui?Si usurinta cu care se fac anumite afirmatii.



#199
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 16:06

Mada, ti-au tot repetat fetele, faptul ca tu nu ai vazut, nu inseamna ca nu exista. Exista, si din pacate exista foarte multi in situatia asta.

 

A, sa stii ca si al meu copil a trecut prin faza in care plangea si urla si se dadea cu fundul de pamant ca nu voia sa mearga la culcare, am incercat mai multe modalitati de rezolvare a situatiei, si daca nu as fi gasit o solutie (intreband si in stanga, si in dreapta, inclusiv pe vecina, mama de copii mari acum) as fi cerut ajutor specializat, de la Health Visitor,  fara sa imi fie rusine - era clar ca ceva nu facem noi bine, si o solutie era binevenita, indiferent din partea cui. Asta nu intelege multa lume, serviciile acestea de protectie a copilului nu sunt doar ca sa ia copiii de la familii, ci in primul rand sa ajute familiile in situatiile in care acestea nu se descurca, dand sfaturi, sugerand solutii.

 

Si la faza cu micutul care da in tat-su, cum e mai bine? Sa dea si tat-su in el, sa-l invete minte ca el e mai mare [si cand va creste copilul, nu va fi clar cine in cine da, ca noh, acum sunt amandoi mari?] ? Sau sa il puna in tiroliana ca sa taca si sa nu-l mai loveasca, invatandu-l astfel ca daca da in cei din jur si face scandal primeste ce vrea? sau pur si simplu sa il lamureasca frumos, lasandu-se pe vine la nivelul lui si vorbindu-i frumos ca nu e frumos sa lovesti, si sa il duca de acolo, spunandu-i ca asa nu rezolva nimic, nu primeste tiroliana deoarece (motivele x si y, e prea mic, e ora de plecare etc ) si ca dandu-se cu fundul de pamant si fiind agresiv cu atat mai mult nu va primi ceea ce isi doreste.


Editat de DarkBendis, 27 decembrie 2013 - 16:12 .


#200
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 01:06

Ok, exista copii cu adevarat abuzati, din pacate, pt care trebuie gasite solutii, siin primul rand trebuie rupti de mediul nociv.

Dark, daca serviciile astea de protectie a copilului nu sunt un bau-bau, ci chiar urmaresc binele copilului, in cazul asta expus mai sus, cu suedezii:

1. - de ce nu sunt dati copiii inapoi la parinti, daca nu au probe?

2. - copiilor le este mai bine intr-un centru de plasament, decat langa parintii lor, avand in vedere ca nu ar fi intr-un mediu nociv (parintii nu i-au abuzat)?

3. - la orice spusa a copilului "la plezneala" aceste minunate servicii actioneaza atat de radical, smulgand copiii din familii? Nu ar fi normal mai intai sa faca ceva cercetari preliminare?

4. - pe principiul asta, al celor scrise mai sus, orice copil poate specula o situatie in favoarea sa, cu acest bau bau de protectie a copilului: "vezi ca daca nu-mi cumperi nu stiu ce, o sa spun la scoala ca ma bati, si vin astia si ma iau de langa voi".

 

In cazul de fata, ok, o fi fost un mic deficit de atentie pt copilul mijlociu, la nasterea celui mic, situatie normala, mai ales daca mama e singura cu toti... asta nu e abuz





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -