Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#171
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 12:55

Unicorn,cum iti dai tu seama primvind un copil ca e abuzat ?Asculti cu borcanul la vecini?

 

Daca copilul plange ca mai vrea ciocolata si parintele zice nu tu il raportezi la abuz?



#172
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 13:09

mai era careva pe forum,una,emiliam care a deschis intr-o vreme un subiect ca ei,i se pare ciudat ca un tata nu o lasa pe fata singura...si vroia sa anunte protectia copilului....parca fata facea pregatire cu ea..ceva de genul.

 

Nu avea nici cea mai mica divada doar o inchipure ....da ea vroia.

 

Asa din senin.

 

 

Acum ca e mama probabil a inteles mult mai multe(stiu ca trebuia sa nasca)...

 

 

Mie nu-mi plac persoanele astea categorice care cred ca ele detin adevarul absolut si oare de ce tocmai cei care cred ca-l detin n-au copii???

 

 

Un copil e cea mai mare reusita a unui om,e alfa si omega unei familii,un zambet al unui copil e ca o ploaie de aur si miere...

 

Or fi existand persoane care nu stau chiar smirna in fata copilului dar asta nu inseamna ca acelke persoane sunt rele.Eu incln sa cred articolul ala.


Editat de eumada, 22 decembrie 2013 - 13:22 .


#173
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 13:31

Eu cred Madalina ca tu ai o viziune idealista despre parintzi ,despre notziunea d eparinte.

 

Adica eu cred ca dupa tine,nu exista parintzi abuzatori,parintzi iresponsabili,parintzi ce-si maltrateaza proprii copii,parintzi pedofili...pentru tine exista doar parintzi(buni)!

 

Ei...pentru ca exista si alte tipologii...exista protectzia copilului,care trebuie sa-si faca treaba.Si noi,cei ce traim linga abuzatori,avem datoria morala sa semnalam aceste abuzuri.

 

Niciodata nu iese foc fara fum si chiar daca e o greseala,serviciile sociale nu-tzi iau copiii in urma unei greseli.

 

Dana



#174
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:00

Dana eu spun ca parinte trebuie sa fii pana la moarte.Copilul adus pe lume este un dar extrem de pretios,care trebuie ocrotit pana inchizi ochii.Eu am crescut inconjurata de iubire neconditionata.Acelasi lucru il ofer si evei...un zambet de-al ei imi ia oboseala,suparare..un pupic de-al ei indeparteaza orice  grija...orice dorinta de-a ei ma face sa ma dau peste cap sa i-o indeplinesc.

 

Poate nu pot sa cred ca oameni care au nascut copii pot sa le faca rau.Nu pot,nu inteleg.Ma depaseste.Eu sunt pe principiul ca trebuie sa fiu parinte sa fiu alaturi de puiul meu orice ar fi si orice s-ar intampla.Pentru mine familia e cel mai pretios lucru din lumea asta.

 

Sunt socata de cate ori aud chestii de genul ala.Nu concep pur si simplu.Eu ma iau de piept si cel de sus si cu cel de jos pentru copilul meu.

Orice parinte ar trebui sa simta asta.Copilul e sfant,copilul e un dar divin.


Editat de eumada, 22 decembrie 2013 - 14:01 .


#175
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:09

Nu alinia pe toata lumea la felul tau de a fi si atunci ai sa intelegi ca da, sunt parinti doar in acte, sunt parinti care voit sau involuntar/nrcontrolat fac rau copiilor, sunt parinti care indirect fac rau copiilor. Daca tu ai crescut intr-o familie care te-a iubit neconditionat nu inseamna ca toata lumea a crescut in astfel de familie.

Ca tu spui "parinte trebuie sa fii pana la moarte" o spui tu si-o crezi tot tu, e principiul tau de viata, e viziunea ta, altii au alte viziuni. Ce spui tu nu e lege, nu e universal valabil.Nu intelegi multe pentru ca nu vrei, tu iti iei principiul de viata in brate si-l tii starns acolo refuzand orice alta alternativa, daca insa iti pastrezi principiul dar incerci sa intelegi si principiile altora, sa la accepti, ai sa intelegi multe.



#176
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:18

Ema eu cred si spun ca e normalul.Normalul inseamna sa-ti iubesti copilul,sa-i fii parinte pana la moarte.

 

Normalul nseamna sa fii bunic si sa-ti iubesti copilul si nepotii.Nu inteleg cum unii spun"si l-a facut,sa si-l creasca".Nu inteleg de ce sa se ofileasca bunicii egoisti in ale lor in loc sa se bucure de minunile care inseamna nepoti.N-o inteleg nici pe soacra-mea care pana la 2 ani a vazurt-o pe eva doar in poze.Nici ca inca asteapta de la sotul meu diverse in loc sa incerce ea sa-l ajute....daca i se cere.

 

Nu inteleg cum unui copil ii poate fi bine fara parinti.



#177
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:24

Normalul cui? Al tau ....al altora e altul. Uite, pt mama sotului tau normalul e "l-am crescut pana e in putere, acum sa ma ajuta cand nu mai sunt eu in puetere". Fiecare individ are normalitate lui.



#178
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:26


Nu inteleg cum unui copil ii poate fi bine fara parinti.

Chiar daca parintele face rau copilului?

 

Dana



#179
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:27

Madalina,esti idealista,sau vrei sa vezi doar partea frumoasa a lucruruilor!



#180
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 14:38

Pai de ce sa-i faca rau parintele copilului?????





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -