Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#161
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:55

Si eu continui sa fiu ingrozita.Pe bune.Faptul ca tu nu stii nu inseamna ca nu exista,corect?Parintii care au apelat la tine erau probabil distrusi...disperati.Mai pana nu faci foc nu iese fum asta e clar si probabil exista abuzuri din partea statului respectiv...mai e bine de stiut ca si alte tari au problemele lor mari de coruptie si abuzuri...

#162
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:01

Am gasit cum se face teoretic...

 

http://dinarattighet...-services-act
/



#163
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:06

tot spicuiri din lege: http://dinarattighet...child’s-rights/

 

Noa va las, am fost destul offtopic.  [flo2]



#164
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:11

spune acolo ca daca autoritatile decid(cum si in ce imprejurari nu" copilul poate fi luat si impotriva vointei lui....ingrozitor,oribil,terifiant.

N-am mai citit,ca mi s-a facut rau.

Editat de eumada, 19 decembrie 2013 - 16:14 .


#165
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:12

Nu se iau copiii asa usor. Eu stiu un caz al unei turcoaice pt ca ea mi l-a zis. I se intamplase familiei ei ca intr-o zi sa primeasca o chemare de la Protectia Copilului in urma unei reclamatii. Consecintele , scria in chemarea respectiva, pot fi chiar luarea copilului.

 

Copilul ei de 8-10 ani  se murdarise cu toate ca maica-sa i-a zis de n ori sa fie atent cu hainele. Drept pedeapsa s-a dus cu el la spalatoria din subsolul blocului si l-a pus sa isi spele haine (la masina de spalat evident). Ea zice ca a avut tonul ridicat dar se apara zicand ca era si normal sa fie enervata pe el. Acolo  a fost si o alta persoana care a vazut si auzit tot. Dupa ceva timp a aparut chemarea de la Protectia copilului. Mama, tata si copilul au dat declaratii despre  cum e la ei in familie si despre incidentul pt care au fost reclamati. Reclamantul a fost anonim, dar turcoaica si-a amintit de persoana aia de la spalatorie, o vecina care era invidioasa pe turcoaia.  (veneau din aceasi tara dar etnii diferite)

 

Ma rog, pana la urma s-a rezolvat, copilul a ramas cu familia. In cazul respectiv cei de la Protectia Copilului nu au considerat incidentul serios pt a fi investigat mai departe.



#166
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:16

deci daca exista un binevoitor se poate intampla o nenorocire....

#167
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:24

Nu cred. Uite in cazul respectiv a existat "un binevoitor" dar pt ca acuzatiile erau nefondate nu s-a intamplat nimic. Ei vor baga in seama toate reclamatiile indiferent de la cine vin ori cat de naive sunt. Ulterior vor stabili daca e "pe bune" ori ba. 

Nu vreau sa iau apararea sistemului, am prezentat un caz real povestit mie de insasi inculpata.

 

Sistemul greseste pt ca "sufla si-n iaurt". O fi bine, o fi rau...



#168
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 16:52


 

Sistemul greseste pt ca "sufla si-n iaurt". O fi bine, o fi rau...

Eu nu cred ca este rau!

 

Decit sa se ajunga in situatzii in care copilasi de citziva anisori sa moara de inanitzie ca mama e iresponsabila...mai bine sa-i ia statul!(cazuri concrete in Germania ultimilor ani)

 

Insa nimeni nu.tzi ia copiii fara baza intemeiata.Si eu cunosc caz in care vecinii au anuntzat protectzia copilului si desi familia(mama si copii mai bine spus)traiau intr-o saracie cumplita din ajutor social oferit de stat,nimeni nu i-a luat copiii,neexistind motive intemeiate.

 

Oricum...fara foc,fum nu iese si chiar daca printre vecini sunt si "binevoitori",uneori vecinii vigilentzi,salveaza uneori  vietzile micutzilor fara aparare.

 

Dana



#169
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 10:13

Am citit si eu articolul, totusi as vrea sa cred ca undeva este o neintelegere. Mi-e greu sa cred ca in ziua de astazi cand exista sute de organizatii pentru drepturile copiilor  se intampla asa ceva .

 

Adica ori a fost o greseala din partea statului (asa pare din ceea ce spune doar mama) dar aceasta greseala a fost apoi investigata si repusa in drepturi mama , acum nu am timp sa caut si urmarea ,  ori problemele au fost mult mai mari si de aceea  a fost luata decizia asta dura. Nu cred totusi ca in urma sesizarii nu s-a miscat nimeni  la nivel International pentru control.



#170
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 11:14

Mie mi se pare minunat, da, mi-nu-nat, ca vecinii sau scoala pot atrage atentia institutiilor de protectie a copilului. Majoritatea copiilor abuzati sufera in tacere, desi semnele sunt acolo si la o privire mai atenta se pot vedea - cititi doar subiectul cu copiii abuzati, in care am vazut de multe ori "x ar fi putut sa isi dea seama ca sunt abuzat/a, poate chiar si-a dat seama, dar nu a facut nimic". Si daca macar un copil scapa de parinti sau alti membri ai familiei abuzatori, eu n-as avea nici o problema ca prin tipul asta de lege / practica se lezeaza sensibilitatile parintilor care considera palma la popou un mod de educatie.





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -