Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#151
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:54

Nici eu nu am auzit de cazuri in Suedia, dar am vazut la TV un reportaj despre cum, in Finlanda, unei mame de origine rusa ii luasera copiii. Si ea povestea cam acelasi lucru ca in reportajul din link.

Cred ca adevarul este undeva pe la mijloc. Poate ca si autoritatile fac exces de zel, mai ales cand sunt implicati emigrantii, pe de alta parte, poate ca si mama recurgea cateodata la metode neortodoxe de educare.

Desi sunt total impotriva violentei, ma gandesc ca este abuziv sa iti ia copilul de acasa fara o investigatie serioasa. In fond ar tb sa ia in considerare intai binele copilului.



#152
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:01

Asta zic, chiar daca parintii gresesc, mai intai cel de la protectia copilului sa vina sa discute, sa se implice, nu direct sa ia copiii.... NIci copiilor nu le e mai bine in alta parte, la leagane, cu niste straini???

 

In Norvegia or fi legile mai dure decat in Suedia? Ca ce am citit despre femeie aceea Irina, m-a ingrozit de-a dreptul...


Editat de monicabo, 19 decembrie 2013 - 15:13 .


#153
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:05

E cu doua taisuri, ca cei de la protectia copilului spun probabil ca oriunde ii e mai bine unui copil decat intr-o casa unde e batut. Stiu, suna dur dar cred ca asta spune legea. Nu stiu exact.

 

Rusoaica exagereaza cu multe acolo, nu cred ca in Norvegia sa fie altfel, dar nu stiu. Ea spune ca pedofilia e legala, printre altele, ceea ce e hilar. 

 

Si eu cred ca imigrantii sunt mai expusi la incidente din astea, venind din tari unde ori nu e lege ori nu se aplica. 



#154
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:09

Am gasit in engleza: http://www.bris.se/u...ext_english.pdf

 

Asta li se spune si copiilor la scoala. 



#155
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:10

Cam aceleasi lucruri povesteau si rusoicele din documentar despre Finlanda. Si mie mi s-a parut ingrozitor. Adica, daca vecinul se supara pe mine si tranteste o minciuna cum ca eu abuzez copiii, eu raman fara copii, si tot eu trebuie sa demonstrez ca sunt nevinovata, si nu serviciile sociale sa demonstreze ca sunt vinovata.

 

Si mie mi se pare ca articolul Liei este cam idealist. Iar scoala suedeza  nu mai este de mult considerata cea mai buna in Europa, chia vor sa ia masuri in a face invatamantul mai competitiv.


Editat de anja, 19 decembrie 2013 - 15:11 .


#156
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:20

Mihaela, da, e cu 2 taisuri problema, insa, si bataia are totusi mai multe grade de gravitate:

- bataia permanenta, un mediu unde copilul e batut non stop aproape - acolo da, poti spune ca il iei imediat,

- bataie ocazionala, ca forma de pedeapsa pt ceva ce a facut copilul - aici ar putea interveni consilierea catre parinti, si daca acestia coopereaza, nu li se ia copilul...

- si mai sunt ocazionalele "palmute la popou" - aici iar, avertisment, nu poti duce copilull la leagan pt asa ceva. De ex. auzisem, tot in Norvegia, de o familie de romani, carora le-au fost luati copiii, ca unul din parinti ii daduse  palma la popou (si au fost parati de cineva care i-a vazut). Nu-s de acord in principiu nici cu palma la fund, dar nici sa instiutionalizezi niste copii doar pt asta....



#157
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:25

E idealist in unele descrieri, de acord. Eu l-am dat exemplu pentru cum descrie ea relatia copil-parinte-educatie, fara obligatii, nervi, strigate dar in acelasi timp cu reguli si explicatii. 

 

Tiltul ales mi se pare aiurea, nu e Suedia in frunte, dar e Finlanda care adopta aceeasi metoda a necompetitiei in scoala. 

 

monica, nu exista palma sau bataie ocazionala, ambele sunt considerate abuzuri. E legea asa si nu ai ce comenta (nu ma refer la tine, o spun la modul general). De asta spun ca e greu de inteles pentru imigranti care vin din tari unde e permis sau instituit ca "educatie". Dar iti spun sincer inca o data ca nu am auzit de asa abuzuri ale institutiilor statului asupra parintilor. E posibil, dar atunci ca e un abuz al statului si nu invers. 


Editat de mihaela_s, 19 decembrie 2013 - 15:26 .


#158
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:30

Bun, si discutabil mai este si asta cu "paratul de catre vecini sau alte persoane". Poate fi o opinie gresita, o forma de razbunare pt anumite conflicte etc... Nu e in regula aplicarea legii fara niste dovezi clare de vinovatie din partea parintilor.

Ce zicea si anja mai sus


Editat de monicabo, 19 decembrie 2013 - 15:32 .


#159
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:30

Exista si in Ro Telefonul copilului, are acelasi numar ca in Suedia. Copiii pot suna si vorbi cu un adult daca au nevoie. http://www.116111.eu/


Editat de mihaela_s, 19 decembrie 2013 - 15:31 .


#160
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 15:32

Da, sunt de acord, poate vecinul sa te parasca, nu stiu cum e atunci. Ca e una sa spuna copilul ca e agresat si sa fie scos din mediu sau sa spuna vecinii. Chiar nu stiu cum se desfasoara asa o ancheta. 





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -