Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Parinteala neconditionata

parenting neconditionat

204 raspunsuri la acest subiect

#141
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 13:28

Vis a vis de asa zisa agresivitate verbala: banuiesc ca asta inseamna ca nuridici niciodta tonul la copil....

Sa ridice mana cati dintre voi nu au ridicat niciodta, ar niciodata tonul la copil? Chiar asa ascultatori or fi toti?

Sunt chestii de moment, te rastesti, ridici un pic tonul, nu poti fi 100% din timp cu zambetul pe buze....

Asa o fi toti copii din Suedia, Nrvegia si altetari nordice, au fst ascultatori din prima, printii nu-i cearta niciodata.... copiii aia nu ai crize din alea, tantrumuri? Ca pe la noi, ohoho...

Si atunci, tu ca parinte, la o criza di asta, mai ales daca esti intr-un loc public, cauti sa-l iei de acolo, coilul de zbate, tipa si mai tare....deci tu ca parinte il "agresezi".

La fel cu pedepsele... daca copilul protesteaza (normal!) gata, il abuzezi, e intr-un mediu nesigur...



#142
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 13:32

Ar fi frumos, sa fie totul lapte si miere, tot timpul.... dar din pacate nu merge mereu.... sunt momente si momente...

Totul este ca mediu sa nu fie unul cu adevarat agreisv si nesigur, sa nu se considere bataia si urlatul la copil ca "asa trebuie", un fel de "by default", deci sa nu existe teroare de orice fel si alte abuzuri cu adevarat grave.

 

Pai daca ar avea copiii nostri la scoala un astfel de nr de telefon contra parintilor, ar suna non-stop ca-s abuzati: nu se pot juca la PCca trebue sa invete, ca trebuie sa respecte un anumit program si ei nu vor si tot asa



#143
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 13:42

Am vazut zeci de copii facand tantrumuri la camin si pe strazi, in magazine. Nu sunt luati cu forta, nu se ridica tonul la ei. Li se vorbeste frumos, sunt lasati sa se manifeste. Nimeni nu se uita urat, dimpotriva, majoritatea zambesc. Parintii nu sunt mustrati ca nu isi stiu educa ccc copilul, copilul nu e admonestat de nimeni ca e "rau". Daca va vine greu sa credeti, faceti o vizita in Suedia :). 

 

Si banuiesc ca aici intervine conflictul asta, intre imigrantii veniti din tarile in care copii sunt agresati verbal sau chiar si fizic, obisnuiti sa faca asta, o fac. Dar copiii sunt invatati la scoala ca nimeni nu are dreptul asta asupra lor, nici macar parintii. 

 

telefonul e pentru agresiuni, nu pentru reguli. Si iar ajungem la ce zicea nenea in interviu :). Parinteala neconditinata, sa stii sa iti cresti coplul fara constrangeri dar in acelasi timp sa faca ce doresti tu :). 



#144
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 13:44

Te asigur ca tantrumuri am vazut numai la copiii care sunt la varsta tantrumurilor. Copiii care au depasit varsta, nu mai fac tantrumuri. Si nu, refuzul pe un ton ferm si concis nu inseamna agresiune verbala. Am auzit parinti refuzandu-si copilul, dand explicatii de ce nu, nu e vorba sa ii faci pe plac, ci sa stii sa pui limite fara constrangeri. 



#145
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 13:52

schimba browserul Dana, la mine merge bine forumul.

Am semnalat problema si vad ca se rezolva!Mai are parca piedici...dar e bine oricum.

 

Dana



#146
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:00

Este adevarat ca varsta tantrumurilor este 2-4 ani, asa... rar mai tarziu, nici noi nu am mai avut probleme cam dupa 4 ani...

 

Dar au mai fost cazuri, in care a trebuit sa spun NU la ceva anume (ca nu se putea face, era prea tarziu etc), si chestia asta sa declanseze o criza de plans, plans din ala, de care zici ca iti tai copilul pe viu....Nu des, dar se intampla.... IN astfel de cazuri, ce se intampla, vin serviciile sociale? Ca cine ar auzi de afara, ar zice ca ala e un copil chinuit, si in realitate cine stie ce o fi "patit"... venise ora de culcare si nu a mai fost laat sa faca nu stiu ce...

 

Sau 2 sau mai multi copii, la joaca, invaribil se cearta... fetele mele... sunt doua, la 1 an si un pic diferenta... De batut nu se bat, in vine nu periclos, cel mult isi mai "altoiesc" una peste pulpite dar rar, insa cand le apuca neintelegerile, tiiiiiiipa, frate, rau de tot... se amplifica... atunci, recunosc, ridic vocea pe moment [:(], ca daca vorbesc normal, nu se aude nimic, si p moment strig, sa auda, sa se opreasa macar pt moment... Dar nu consider ca le agresez in vreun fel....

E drept, cu varsta, s-au rarit si se raresc si epidoadele de genul asta dar procesul este unul de durata, ca timp...



#147
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:03

Nu stiu monica ce sa raspund. Nu am auzit de cazuri in care copiii sa fie luati de la parinti doar pentru ca acestia urla in urma unui refuz al parintilor, nici daca fratii se cearta intre ei sau alte situatii similare. Nu am auzit de niciun caz de altfel, in care copiii sa fie luati de la parinti. Sigur, nu inseamna ca nu exista, dar nu am ce sa spun din moment ce eu nu cunosc niciun caz. 



#148
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:09

Si noi spunem NU copiilor, pentru ca avem reguli si ei vor sa le incalcam (una din ele e de ex. dulciuri numai sambata, o regula preluata de la suedezi) sau culcatul tarziu. Acum sunt mari sa mai urle, probabil ca atunci cand erau mai mici urlau, nu mai stiu. N-a venit insa nimeni pe capul nostru sa le ia :). 

 

La culcatul tarziu avem/aveam cat erau mici ca acum nu mai prea tine :) o metoda foarte buna: te culci singura, ca noi restul ne culcam cu totii. La 17 ani mai greu, dar inca la 10 tine. :)



#149
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:25

Am gasit un articol in care o prietena de-a mea, care studiaza acum sa devina educatoare, a descris putin sistemul de educatie si invatamant, poate a explicat mai bine decat mine cum e cu strigatul si bataia. :) 

 

http://www.financiar...-buna-din-lume/



#150
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 decembrie 2013 - 14:53

Mai este chestia cu loviturile.. am patit la fetita cea mare sa se loveasca acasa la tocul usii - era acasa, dar nu am avut ce face intr-o fratiune de secunda... Si-a facut ditamai anataia si cucuiul. I-am spus educatoarei la gradi, sa stie...

 

Iar la cea mica, am vazut intampator pe spate, mai spre popou, o mica vanataie, am intrebat-o unde s-a lovit.... n-a mai stiut... E o fire mai zburdalnica, alearga mult, brusc, se zbenguie, per total a avu mai ulte lovituri ca sora ei (are nici ea nu e usa de biserica la cap. asta). Dar fiind vanataia aia deasupra popoului, si stiind ce se vehiculeaza in alte tari vis a vis de bataia copiilor, agesiuni, ma gandeam sa nu interpreteze careva pe la gradi ceva necurat (si jur ca nu era cazul).

 

Dar asta e, ma refer la aparente vs realitate....

 

Mihaela, interesant aricolul ala, un picut idealist.... [:)]





Etichetat si cu parenting, neconditionat

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -