Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat este de important sa ne jucam impreuna – copiii cu copiii si parintii cu copiii

joaca parinti copii dezvoltare

6 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 09 decembrie 2013 - 10:39

Oamenii sunt fiinte sociale. Desi uneori dorim sa fim singuri, singuratatea aceasta este intentionata.

Jocul ca si activitate individuala trece prin modificari semnificative de la nastere, iar mediul social sprijina aceasta dezvoltare. De fapt, putem spune ca fara ceilalti, nici macar nu ne-am putea juca.

Voi parintii, cat de des va jucati cu cei mici?

Ce activitati credeti ca sunt mai importante pentru dezvoltarea micutilor?
si...
Cat de des se joaca copilasul vostru cu alti copii?

 



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 13:14

Jocul ca și activitate individuală trece prin modificări semnificative de la naștere, iar mediul social sprijină această dezvoltare. De fapt, putem spune că fără ceilalți, nici măcar nu ne-am putea juca.

 

Mai multe detalii puteti afla aici

 

f5ab_329a.jpg



#3
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 31 ianuarie 2014 - 06:01

Desi fetita mea este mai mare (9 ani) ne roaga des sa ne jucam cu ea.  Bineinteles, ca asa cum ai mentionat s-au mai schimbat lucrurile in timp, dar in mare petrecem mult timp jucandu-ne cu ea. Am investit in jocuri pentru intreaga familie dar si in jucarii cu care se joaca singura. Ne jucam cu ea si jocuri clasice, gen "v-ati ascunselea" prin casa, leapsa, etc. Nu imi pot imagina nici o clipa familia noastra fara aceste momente frumoase pentrecute impreuna.  



#4
ANNITTA_A

ANNITTA_A

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 04 februarie 2014 - 22:03

Desi puiutul meu este mic, adoara sa se joace, mai exact sa ne jucam impreuna sau sa se joace cu verisorii lui.

Eu si tati, petrecem mult timp jucandu-ne impreuna cu micutul nostru, atat cu jucarii cat si doar noi intre noi. Consideram joaca ca fiind  cel mai bun mod de a-l stimula, atrage sau invata lucruri noi pe cel mic.In felul acesta reusim sa-i captam atentia si sa-l binedispunem mereu.

Ne jucam "Cucu-Bau", "Avionul", "Prinselea" sau cu jucarii :mingii colorate de diferite marimi ( le aruncam intre noi sau incercam sa le sortam dupa marimi/culori) sau cu jucarii gen Lego (incercam sa le  potrivim in forma corespunzatoare sau sa le imbinam).

Si pentru ca vrem sa fie un copil sociabil, care sa se integreze usor in diferite medii, in fiecare saptamana, mergem de cateva ori si ne jucam cu verisorii nostrii sau vin ei la noi. E foarte fericit atunci cand vede alti copii si de aceea asteptam cu nerabdare sa vina vremea frumoasa sa iesim in parculet ca sa ne jucam si cu alti copii.

Toate aceste activitati, reprezinta pentru noi , niste momente minunate, care ne aduc zambetul pe buze si ne fac sa traim din nou sentimentele copilariei.



#5
danuta_aga

danuta_aga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 08 martie 2014 - 23:13

si noi suntem pusi pe joaca si pe ascultat cantecele pentru copii de pe youtube cat e ziua de lunga.

ne jucam cu tot ce ne pica in manutasau la picioruse, avem minge ro pentru domnisoare dar noua ne place sa ne jucam cu mingea de baschet a lui tata umblam dupa ea prin toata casa, ne place si lego dar suntem la stadiul in care numai stricam constructiile nu ne intereseaza sa si construim, ne jucam si cu PICOLINA si vorbim cu ea pana ne doare gura. Mai nou de la atatea cantecele ascultate am inceput sa cantam TRA LA LA LALAL.... e o scumpica



#6
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 19 octombrie 2015 - 11:49

943045_10152103752365821_1956593773_n.jp

Asta e un pod hobanat (am legat niste sireturi drept hobane) cu trei deschideri principale si viaducte de acces pe cate 4 deschideri. Podul este surprins in timpul incarcarii cu convoiul de calcul (sirul de animale de pe partea carosabila) si cu aglomerare de oameni pe trotuarele deschiderii centrale a podului.

 

Am construit tot din duplo un zgarie-nori inalt pana la tavan. Din pacate nu i-am facut poza...

 

Noua ne place sa construim impreuna. Acum am trecut la Lego clasic. 

 

Ne jucam si jocuri de masa, cu zaruri si pioni, memo, jenga. Noi cei mari ne jucam si sah, in ideea ca i se face pofta si ei. 

 

Ma mai pune sa ma joc cu papusile. Barrrrr... o tortura!



#7
emagie

emagie
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 decembrie 2020 - 12:18

CU SIGURATAN COPIII AU NEVOIE DE SOCIALIZARE .

 

Cel mai bine este sa existe intelegere intre parinti si copii plus un echilibru intre ce are voie cel mic si ce nu are voie!





Etichetat si cu joaca, parinti, copii, dezvoltare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -