Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

botez biserica in iasi- informatii va rog!


10 raspunsuri la acest subiect

#1
kmy_black

kmy_black

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.727 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 11:47

am tot rasfoit netul in lung si in lat si nu gasesc nicaieri nici o informatie privind un botez, acum  iarna, in iasi!!!

fetitza noastra ar implini o luna excat in ajunul Craciunului si ne-am dori sa incepem noul am crestinata!!!

singura mea problema este , avand in vedere vreme de afara, este k nu-mi doresc sa-mi bage fetitza cu totul in apa ci doar sa o ude putin pe capsor!!!

 

la biserica unde ne doream noi s ao botez, nu ne accepta nici pt botez normal k vezi doamne nu apartinem de parohie, deci daca este cineva dintre voi care ne poate oferi informatii cu privire la acest subiect le astept cu mare drag!

 

va multumesc anticipat!! [flo2]

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 13:05

daca as fi in locul tau, as amana botezul pana spre primavara. abia mai creste copilul, i se intareste imunitatea, face si cateva vaccinuri. ce rost are sa-l expui la riscul de a se imbolnavi ? la o luna e prea mic. poate sa ia vreo viroza sau gripa de la cei prezenti la botez (e iarna, e sezon de gripe si raceli), n-are imunitatea consolidata, risti sa-l indopi cu medicamente si/sau antibiotice de la o varsta asa mica.



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 14:29

 

 

singura mea problema este , avand in vedere vreme de afara, este k nu-mi doresc sa-mi bage fetitza cu totul in apa ci doar sa o ude putin pe capsor!!!

 

Acum ...nu vreau sa crezi ca-s rautacioasa...dar daca ritualul botezului asta cere(scufundarea copilului in cadelnitza)cum crezi tu ca un preot va accepta ce vrei tu?

 

Daca temperatura scazuta e problema ta...de ce nu asteptzi pina se incalzeste afara si s afaci botezul asa cum se cuvine?

 

Fiecare stie in domeniul lui ,ce si cum trebuie facut...

 

Dana



#4
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 14:56

Informatii in legatura cu ce...ca eu nu vad c-ai avea vreo dilema doar cerinte pe care biserica nu e dispusa sa ti le indeplineasca. Situatia e cat se poate de simpla...mergi la parohia de care apartii, vb acolo si stabilesti datele....doar vb direct cu preotul poti rezolva sau nu situatia cu ritualul botezului. Eu personal nu m-as grabi avand in vedere varsta mica a bebelusului.



#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 14:58

    Stiam ca botezul normal se face cam dupa ce implineste copilul 2 luni. Nu discutam de botezul de urgenta. De ce te grabesti? Stiu copil care s-a nascut in ianuarie si a fost botezat in iunie. N-a zis preotul nimic. In plus, mi se pare cam aiurea sa te refuze pe motivul ca nu apartii. Poate sa zica ca vrea sa faca ritualul cap-coada cu scufundat in apa dar sa te refuze "de tot" mi se pare de dat la stiri.

   In Iasi nu stiu daca gasesti ce vrei tu. In Ardeal nu ai avea probleme. Daca copilul va fi mai mare - la vara - scapi de grija cu bagatul cu capul sub apa pt ca nu va mai incapea. Il va baga in cristelnita si va lua apa cu mana sa-i puna pe cap. Am vazut eu.



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 18:49

Eu n-am auzit de "fixatzia asta cu botezatul la 40 de zile".

 

Daca ar exista inseamna ca preotzii ar cam trebui s arefuze pe cei ce depasesc "fixatzia"! [:)]

 

 

Dana



#7
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 18:55

Eu am nascut-o pe mijlocia in 28 octombrie si am botezat-o pe 30 aprilie cand a fost cald si frumos afara. Pe cea mare si cea mica le-am botezat la 4 luni, respectiv 3 luni si jumatate din aceleasi considerente, sa prindem anotimpul cald. Mi se pare f f f mic copilul la 1 luna pentru asa ceva. Nici nu isi tine inca bine capul. Plus ca e mai sensibil, daca raceste se poate agrava foarte repede. Plus ca inca nici tu nu ti-ai revenit din lauzie, nici nu ai voie sa intri in biserica pana la 6 saptamani. Nu ai prefera sa poti sa asisti la botezul copilului?

Editat de lavi02, 05 decembrie 2013 - 18:56 .


#8
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 18:55

La cei ce practica ortodoxismul vechi. Am vorbit cu mame de aceasta religie si mi-au spus ca e necesar la 40 de zile sa-l faca.Probabil acum il fac si dupa,asta nu stiu.

Nu mi se pare normal...si cred ca nu e necesar scufundarea lui in apa.Chiar am vazut un reportaj aici pe tema asta.Ajunge sa-i ude putin caputzul,nu?

Nu vreau sa ridic polemici.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 18:58


Nu vreau sa ridic polemici.

Nici eu...de aceea e mai bine sa lasam crestinismul sa se desfasoare dupa regulile lui  si catolicismul dupa ale lui.

 

Dana



#10
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 05 decembrie 2013 - 18:59

La cei ce practica ortodoxismul vechi. Am vorbit cu mame de aceasta religie si mi-au spus ca e necesar la 40 de zile sa-l faca.Probabil acum il fac si dupa,asta nu stiu.

  Citeva mame care practica ortodoxismul vechi...nu inseamna "fixatzie ortodoxa"!

 

Dana




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -