Sari la conținut

Sari la conținut


Semnele sarcinii si acel moment important care iti schimba viata

semne sarcina test de sarcina

6 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 09:37

Daca menstruatia intarzie, sanii incep sa devina tot mai mari si sensibili, aveti un gust metalic in gura si va simtiti mai toata ziua obosita si cu o pofta imensa de somn ... nu va alarmati. Cel mai bine,  cumparati un test de sarcina si respirati adanc. S-ar putea sa fie un moment importanta in viata dumneavoastra. S-ar putea ca un ingeras - sa fie pe drum - spre viata dumneavoastra. Citeste neaparat: Semne ale sarcinii si momentul important care iti schimba viata ...

 

 

semne-ale-sarcinii-sarcina.jpg

 

 

Care au fost primele semne ale sarcinii pe care le-ati simtit?, voi?



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 16:42

Intarzierea menstruatiei cu 11 zile a fost singurul semn initial. Nu am avut greturi, dureri, crampe, modificari in volum ale sanilor, etc. Am mai avut intarzieri ale menstruatiei, dar de maximum 10 zile. Testele de sarcina (am luat mai multe, din cele mai ieftine, si am facut vreo 4, 2 le pastrez si acum....) au fost categoric pozitive, a doua linioara a aparut imediat...

Primele analize au confirmat si ca odata cu sarcina au aparut cateva probleme: hipertensiune borderline si diabet gestational.

Neplacerile fizice ale sarcinii s-au manifestat mult mai tarziu, din trimestrul 2 incolo, cu greturi sporadice (nu dimineata), arsuri la stomac, glezne si picioare umflate.

 

Toate au trecut si nu mai conteaza, imi amintesc doar bucuria lunilor de sarcina si ma minunez in fiecare zi de "rezultat", de omuletul care imi da sens vietii.



#3
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 17:01

Somn ,mult somn.......conduceam si imi era teama sa nu adorm.Am fugit la medic,s-a uitat la mine,si mi-a zis :draga mea sigur s-a intamplat minunea.......aaa si o pata aiurea"insemnatura" [flo2] .........oofff ce amintiri de  [il]



#4
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 04 decembrie 2013 - 18:30

La prima sarcina intarzierea ciclului,care venea ceas. La a doua am simtit,am stiut...I-am spus sotului ca sunt insarcinata si ca trebuie sa luam un test de sarcina.Mi-am facut testul cu cateva zile inainte de venirea ciclului in mod normal si a iesit pozitiv!!! Sa nu uit de sani,care erau mari si durerosi,total diferiti decat la ciclu. In rest,doar fericire enorma pentru sufletelul ce crestea in burtica.

#5
sabrinapop

sabrinapop

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 16 aprilie 2014 - 22:50

La prima sarcina si la mine nu a mai venit ciclul. Acum la a doua a fost cu totul altfel, chear inainte de data am facut testul si nu au iesit liniutele, am facut vreo 3 teste pana a trecut si de data cand trebuia sa imi vina ciclul si au aparut cele doua liniute, mi sa parut foarte lunga luna aceea de asteptare

#6
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 23 iunie 2014 - 09:57

Pipi la ora 3 noaptea, oboseala puternica si sani durerosi. Nu venise inca momentul CM, asa ca testele erau negative, insa la cum ma simteam eram sigura ca sunt insarcinata.

S-a confirmat la o saptamana de intarziere :)

 

Ah, si dureri cumplite de spate!! Credeam ca am colica renala...


Editat de miha05, 23 iunie 2014 - 09:58 .


#7
maman20

maman20
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 11 iulie 2014 - 12:35

Vai forumul acesta este imens, n-am avut nici cea mai mică idee unde să scriu...

 

Problema mea este ca sunt in a 44 a zi a CM si sangerarea de orice fel lipseste. Prima zi a ultimului CM a fost pe 29 mai si pentru ca imi doresc un bebe am avut contacte sexuale neprotejate in perioada urmatoare. Nu am un ciclu regulat, adica in cursul anilor mi-a venit oricand intre 22 si 32 de zile cu tendinte de intarziere mai mereu. Si parca totusi, din adolescenta nu mi-a mai intarziat atat. Am facut doua teste de sarcina, in ziua 32 si ziua 40, ambele negative, ambele efectuate cu prima urina a zilei. Simptome posibile de sarcina ar fi: sani tensionati (mai ales sfarcurile, ceea ce este diferit fata de SPM), dureri pelvine (si ele usor diferite de SPM, mai mult intepaturi si disconfort), dureri musculare si articulare (inclusiv în zona inghinala), balonare si oboseala crunta. 
Oare este o simpla dereglare? Ar trebui sa ma ingrijorez? Ultimul examen ginecologic din urma cu 4 luni nu a depistat nimic in neregula. 
Va multumesc!




Etichetat si cu semne sarcina, test de sarcina

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -