Sari la conținut

Sari la conținut


Tahicardia in sarcina

tahicardie sarcina

12 raspunsuri la acest subiect

#11
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 16:11

Arrya, am constatat si eu ca am pulsul mai mare decat in mod normal. De cate ori am masurat (am un tensiometru digital imprumutat de la cineva) era 90 si ceva, azi-dimineata de ex era 99 pulsul. Citind pe net despre asta am concluzionat ca e normal sa fie mai mare pulsul in sarcina, din cauza fluxului mai mare de sange, dar oricum o sa vorbesc si cu medicul data viitoare cand ma voi duce. Eu de cand sunt insarcinata imi si aud uneori pulsul in urechea stanga, atunci cand stau in pat si e liniste  [alcool] . Cu tensiunea stau bine pana acum, aprox 11 cu 7, cel mult 12 cu 8.



#12
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 17:40

Da, Didi 90-100 e ok, dar eu am mai des 120-130 decat 100. Nu ma simt rau, doar ca la cum suflu cand urc scarile si pulsul trece atunci de 120-130, nu stiu cum o sa fac fata travaliului.

Am sunat la cardio, au liber abia pe 23 dec :D o sa incerc sa sun la asistenta, sa vad daca ma baga intr-o zi printre pacienti.



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 19:43

E normal sa sufli mai greu in timp ce urci scarile si esti insarcinata pentru ca odata ai o greutate mai mare decat in mod normal si in al doilea rand, mai ales, din oxigenul pe care il inspiri o buna parte se duce la bebe. Deci da, e normal. Am urcat o data pe munte cu o fata care era foarte antrenata dar era gravida in 12 saptamani si urca mai greu decat mine (neantrenata dar negravida), tocmai din cauza acestui fapt.

De cand e lumea si pamantul gravidele gafaie cand urca scari sau dealuri si totusi in momentul nasterii se pot mobiliza sa-si nasca copiii. Se aduna atunci o forta in tine pe care nici nu banuiai ca o ai. [il]

In plus da, e normal si ca pulsul sa fie un pic mai mare. Si la orice om normal pulsul creste in timpul efortului. E foarte normal. Trebuie sa revina la valoarea initiala dupa efort.

Eu cred ca poti naste natural linistita, nu-l pui in niciun pericol pe bebe. E normal sa gafai cand nasti :), am mai vazut ca unor mamici li se mai pune masca de oxigen in timpul expluziei ca sa inspire mai bine.

Noi ne dam cu parerea dar vezi ce zice cardiologul.

Acum in Romania cezariana a ajuns o mare moda atat printre mamici cat mai ales printre doctori (datorita comoditatii lor) asa ca atat mamele cat si doctorii se leaga de cel mai mic chitibus ca sa recurga la ea.

Bebelusul se adapteaza mult mai bine si mai rapede la viata extrauterina daca e nascut natural. In plus mama se reface mult mai repede si poate sa faca "bonding" cu bebelusul. Dar in Romania mai nou se face abstractie de aceste doua aspecte pentru ca medicii nu mai vor sa fie treziti in toiul noptii sa vina la spital sau nu mai vor sa stea peste program sa astepte sa nasca o gravida. Vor sa-si ia banii pe minim de efort.

Editat de lavi02, 03 decembrie 2013 - 19:48 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -