Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 4

nastere februarie

259 raspunsuri la acest subiect

#41
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:03

Crisicar multumim  pt site. Sunt intradevar lucruri ieftine si tare dragute! Chiar ma gandesc sa comand ceva. Daca comazi tu inainte sa ne spui cum sunt, te rugam! Pupici!



#42
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:04

Carla, uite, mai am un site. De data asta unul de afara: http://www.mytoys.com/. Au preturi la aprox jumatate din preturile de aici.



#43
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:19

Exact, suspect de ieftine :D Intre timp am trimis un mail la ei si am aflat ca chiar ei sunt si producatori (sunt din Oradea). Deci o sa dau o comanda ca sa sustin economia romaneasca [cheers] Dupa ce le primesc vin aici cu detalii ;)

Clar clar!! doar ca eu am luat ceva lenjerie de pat foarte frumoasa, dar m-a costst vreo 200 RON, de aia ziceam..ca sunt foarte ieftine. Eu acum am epuizat veniturile ca am facut o multime de cumparaturi luna asta( a trebuit sa reamenajam putin si apt., sa luam ceva mobila+ pt bb) de aceea, daca comanzi ceva de la ei si iti vin pana prin 10 Dec cand vreau si eu sa mai cumpar una alta, te rog sa imi spui cum ti se par calitativ dupa ce sosesc.



#44
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:36

Eu de aici am luat caruciorul( cel din link) si pompa de san, incalzitor de biberoane si alte maruntisuri:

 

http://www.babyartik...trio_plum_2013/



#45
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 19:48

ANCA eu mi-am gasit colanti grosi la noi aici intr-un bazar,azi am fost la dr sa imi prelungesc concediu si cand stateam la rand ma uit in jos si cand colo colanti mei sunt taiati [fal]  nu tare dar destul, am un strumf  obraznic care ii place sa se joace cu foarfeca, de data asta mi-a atacat colanti mei noi! [alcool]



#46
MaryM85

MaryM85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.463 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 20:20

Crisicar intradevar super saitul chiar aveam nevoie de lenjerie de patut, aparatoare cerceafuri, mi-a placut ca au si chestii care le poti personaliza [il] [il] [il] .Multumim! [pup]

Felicitari fetelor care au fost la eco, asa este si dr mea mi-a spus ca bebe se poate intoarce de 100 ori, la prima sarcina abia la 36 saptamani sa pus cu capul in jos!



#47
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 22:31

Cu placere, fetelor! Eu o sa fac maine o comanda si dupa ce le primesc va spun cum arata :)

 

Noapte buna! [flo2]



#48
iuliapreguza

iuliapreguza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 23:37

Buna burtici! Am fost si noi la eco sapt trecut la 27 sapt-neplanificat fiindca strumfii mei sunt prea activi si ma cam sperie.....dar e doar imaginatia mea.... sunt bine ...fetita 1100 gr ,baietelul 1050 frumosi... mica seamana cu sotul si baietelul cu mine,am facut 4D la privat....Fetita noastra mai mare tare incintata de video si poze......

De vineri ma chinui cu o viroza care se pare ca a trecut, am ramas doar cu un nas extrem de infundat si nu prea simt mirosurile..... [vom]

Faza cu oglinda a fost tare [:)] ....mai ales pn mine cu o burta foooarte mare...am impresia ca nu mai ajung pina in februarie cu ea...... e enorma [batcap]



#49
onitzi21

onitzi21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 00:00

Felicitari fetelor pt vestile bune de la ecografii.

Si pe mine ma bate un gand sa comand lenjerie de patut de pe bebedesign.ro dar astept sa vina patutul care l-am comandat de pe bebebliss. Nu am putut rezista tentatiei.

O oferta interesanta am gasit  pe acest site http://www.caruciorb...lii.php?id=1247 pompa de san  de la tommee tippe dar cam stau in dubii.....voi vedea.



#50
Aricioaica09

Aricioaica09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 03 decembrie 2013 - 11:23

Salutare tuturor,

 

doua zile absentez si eu de la calculator si paginile pe odisee curg, curg, pline cu vesti frumoase :)

 

Ieri am fost si eu la ecografia de trimestrul 3. Nu am facut mai mult de 3 ecografii pana acum (inclusiv asta). Doctorul meu nu a considerat necesar, atat timp cat toate erau in parametri f buni. De altfel, la vizita medicala nu s-a intamplat mare lucru de obicei si nici nu au fost prea multe vizite pana acum, in principiu ne-am vazut dupa fiecare ecografie si ca sa-mi mai prescrie niste analize, ca rezultatele i le trimit pe mail si imi raspunde tot pe mail: "Toate bune, mergem inainte" :)

 

Horia are si el 1500 g la 30 de saptamani si un pic si toate aspectele in parametri normali. M-a cam enervate doctorita ecografista pt ca toata consultatia a fost plina de mesaje duble, chiar daca concluzia finala a fost pozitiva. Cam ca la tine, Geluk... La modul ca, totul e f bine, totul e in parametri normali, n-aveti de facut decat sa urmariti mai departe miscarile fetale insa totusi ar trebui sa veniti peste 3 saptamani la o alta ecografie, chiar daca nu sunt necesare decat 3 ecografii in sarcina [fal] "Make up your mind" imi venea sa-i zic! O sa procedez fix asa cum am facut pana acum, o sa vorbesc cu medicul, si daca el e de parere ca mai vrea sa afle ceva pana mai aproape de nastere, o sa tin cont de parerea lui. Prea mi se pare ca miroase a marketing salbatic cu ecografiile astea.... Ma astept sa mai fac una in trimestru 3, dar mai aproape de nastere, ca sa vedem cum sta bebe, cum e lichidul, cum e placenta mai pe final... Chestii de-astea, dar altfel...

 

Horia s-a pus si el cu capul in jos, asa cum banuia si moasa la ultimul consult, si nu cred ca mai are prea mult loc sa isi schimbe pozitia. Eu il simt aproape non-stop. E foarte activ, burtica mea nu e foarte mare, dar se pare ca ii implineste nevoile lui, si asta e cel mai important.

 

Legat de cumparaturi, eu nu o sa investesc nici un leu in biberoane, sterilizatoare si incalzitoare inainte de nastere pentru ca sunt convinsa ca am toate sansele de partea mea sa il alaptez. In cazul in care imaginea asta "idilica" se va zdruncina neprevazut dupa nastere, o sa iau in considerare abia atunci idea de a cumpara accesorii de genul asta. La fel si vizavi de pompa de san. Atat timp cat stiu ca bebe va fi langa mine non-stop, el va fi cel care va regla "oferta" de lapte, in functie de cat va cere. Daca folosesc pompa intre supturi e ca si cum mai introdc un copil in ecuatie si ma pot trezi cu sanii angorjati si bebe dormind linistit langa mine :) Cred ca utilitatea pompei se demonstreaza in maternitate, daca nu au sistem rooming-in, si atunci e bine sa stimulezi sanii daca bebe e hranit cu lapte praf la neonat, ca sa-i pregatesti pentru acasa, sau atunci cand pleci de acasa fara bebe si e nevoie sa-i lasi laptic. Eu va recomand, daca tot vreti sa va luati pompa dinainte, sa investiti intr-una mai de calitate gen Ardo, Medela sau Ameda, nu Chico, Primii Pasi sau Avent...

 

La sfarsit de saptamana o sa merg si eu la Baby Expo sa vad ce au pe acolo, sper sa apuc sa-i fac inventarul lucrusoarelor primite pana atunci, sa ma duc tintit pe ce mai am nevoie.

 

Pana la urma, legat de nastere, eu nu am mai semnat cu Regina Maria. Am fost extrem de dezamagita de ei, si as vrea sa va impartasesc si voua experienta. Desi imi facusera o oferta buna de pret, inainte sa ma duc sa-mi prezinte maternitatea si sa semnez cu ei am aflat de la cineva ca au scos planul de nastere din schema (in care practice, ar fi fost stipulate doleantele mele, de ingrijiri pt mine si bebe in timpul si dupa nastere, daca totul decurge ok si amandoi suntem sanatosi). La sfarsitul discutiei, I-am intrebat de acest plan si mi-au spus ca intr-adevar, a fost scos pt ca urmeaza sa il modifice si nu stiu care sunt capitolele care se vor modifica sau cand il vor finalize. Le-am spus ca in conditiile astea nu pot semna acum, pentru ca unul dintre principalele motive pt care aleg o maternitate private este ca stiam ca am posibilitatea de a-mi fi respectate niste lucruri firesti, cum ar fi nefolosirea unor interventii medicale de rutina, libertatea de miscare si schimbare a pozitiilor in travaliu, alegerea pozitiei de nastere (lucruri pe care stiu ca medical meu le va respecta) plus, foarte important, pe partea de neonatologie, asezarea copilului piele-pe-piele pe pieptul meu, nesepararea copilului de mine, initierea alaptarii in prima jumatate de ora, alaptare exclusiva pe parcursul sederii in maternitate etc.... Lucruri pe care stiu ca intr-o maternitate de stat sunt SF daca le cer (fie pe partea de nastere, fie pe partea de neonat, fie pe ambele parti)... Daca ei, pe o gramada de bani, nu pot sa-mi garanteze implinirea lucrurilor astora atat de normale, repet, in situatia in care eu si bebe suntem bine sanatosi, atunci la ce pot sa ma astept?!!! Ramasese ca in cateva zile sa se intereseze de modificarile din plan si intre timp sa imi pun si eu pe hartie toate doleantele. Dupa cateva zile nu au stiut sa-mi zica nimic in plus, in schimb eu le-am trimis exact ce vreau. Nu a trecut mult timp si am aflat ca planul mi-a fost RESPINS! Sunt sigura ca problemele sunt legate de ce am cerut pe partea de neonatologie, pentru ca pe partea de nastere medical meu nu are nimic impotriva sa imi respecte nevoile si sa imi ofere in acelasi timp si siguranta.

 

Asa ca in prezent sunt relativ "in pom" cum s-ar spune, dar nu regret decizia luata, chiar daca poate multe dintre voi ati considera ca m-am impiedicat de niste amanunte. Fac presupunerea asta pentru ca nu va "cunosc", si poate nu este correct sa o fac, insa din pacate, deoarece lucrurile astea care sunt atat de firesti peste hotare la noi sunt private ciudat de catre comunitatea medicala, tind sa constat ca schimbarea in sistem nu este foarte dorita/ceruta nici de mame, in general... Insa pentru mine lucrurile astea sunt foarte importante. Da, vreau siguranta, vreau sa stiu mai presus de orice ca eu si bebe suntem bine, dar daca astea se bifeaza, vreau ce este normal si firesc, adica pruncul meu sa fie in bratele mele de la inceput si sa se tina cont in de nevoile lui fiziologice si psihologice...... 

 

Asa ca acum nu stiu exact unde o sa nasc :) Mai am varianta maternitatii Isis in Constanta, unde stiu ca o sa mi se implineasca tot ce vreau, sau varianta Medicover din Bucuresti, de la care am primit deja planul de nastere si vine fix pe ceea ce ma astept, insa pretul lor mi se pare exagerat de mare... :( Cred ca o sa ma hotarasc la fata locului [batcap]  

 

Na, ca mi-am varsat si eu of-ul aici... [smulgpar] Sper sa ma intelegeti... E intr-un fel terapeutic sa vorbesc despre asta si sa fac cunoscute niste lucruri care poate si pentru altii sunt la fel de importante cum sunt pentru mine...





Etichetat si cu nastere februarie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -