Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Februarie 2014 (Bulgarasi de Februarie 2014) Cap 4

nastere februarie

259 raspunsuri la acest subiect

#31
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 15:48

Romina, din partea mea...nu e cazul sa iti ceri scuze [flo2] De-abea mai facem schimb de pareri in privinta mancarii ;) Eu nu mai stiu ce sa mananc. Saptamana trecuta am facut paste cu parmezan si am mancat imediat o farfurie cu varf si am inghesuit-o pe bebelina [:I]

In ceea ce priveste poftele...dintotdeauna eu am fost pofticioasa deci sunt obisnuita [batcap]



#32
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:00

ancasilv : colanti grosi si de calitate gasesti la firmele care fac echipamente sportive, sunt super ok si tin cald cald, eu mi-am luat de la magazinul Atta, dar gasesti si pe net:

http://www.gotech.ro...robin-hood.html

ceva de genul, sunt foarte grosi si rezistenti la frig.

 

In alta ordine de idei, am fost si eu la eco: in saptamana 32 bb are 1750 grame( dr zice ca e ok, deis mie mi se pare maricel), s-a intors cu capul in jos( cam pana in sptamana 34 cum spuneati si voi e normal sa se intoarca). Fara doar si poate e baiat, i-am vazut " bijuteriile" pe tot ecranul:))). Mi-a zis medicul ca o sa mai ia in greutate cal 800 grame pe luan de acum pana la nastere, si dat fiind ca DPN e 2 Feb, o sa fim cal la 3500 grame- maricel, mi-e cam groaza dat fiindd ca vreau sa nasc natural.

 

Inca nu ne putem hotari asupra numelui, avem 2 variante. Voi v-ati hotarat?

 

Totodata, cum stati cu cumparatutie?( ca asta e unul dintre subiectee favorite:P ).



#33
rommyna

rommyna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 248 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:00

Da, pofticioasa am fost si eu mereu..si asta nu-i mereu un lucru bun. Am tot basculat mancare in mine in saptamanile ce au trecut, cateodata mai mult, alte dati mai putin, dupa caz (dar mai mult predomina  [batcap] ) Saptamana trecuta am facut pilaf de orez simplu cu snitele din piept de pui si ardei umpluti cu amestec de carne (iept de pui, porc, vita) si ciuperci. Aveam "premixul" pentru ardei fiindca am facut o data amestec mai mult si am bagat la congelator. In seara asta o sa fac o ciorbitza din os de vita, dulce si cu multe legume si niste fasole verde (tecute) cu usturoi si pui. Ma gandesc daca puiul il fierb si pun apoi carnea si zeama in mancarea de fasole sau le fac separat, sa ii fac si un sos tomat puiului cu ceapa si ardei..inca ma gandesc [:D]. Daca nu am chef, vad ce mai am prin congelator, bag repede niste aripi de curcan la cuptor si le servesc langa fasole si nu ma mai complic.

 

Crisi, eu am mers mai mult pe chestii simple, mancare gatita si multe legume, mancare cu legume. Am facut ciorba de legume, mancare de fasole si altele. Diseara mister vrea doar o salata. Ai mei au solar si ne-au dat salata si ceapa verde, asa ca o sa fac o salata cu "de toate": rosii, ardei, fasole rosie la conserva, branza si poate un ou fiert. De obicei ii fac dresing separat de ulei de masline si otet balsamic/zeama lamaie, sau cand nu am chef ii torn un iaurt deasupra si gata [;)]

 

Spor la gatit si sper ca ti-am adus inspiratie. [flo2]  Mai spun daca mai vreti [:p]



#34
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:23

Romina, merci de idei. Acu' am de unde sa ma inspir (si sa dau comanda la mama/soacra) [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

 

Carla, intrebai de cumparaturi: noi ne ducem sambata la o expo in cautare de salteluta, combinezon de fas, body-uri si pijamalute si lenjerie. Deocamdata atat. Am primit de la o prietena o cutie maaaare cu hainute dar multe sunt de vara si deci mai avem nevoie de hainute grosute. Am mai primit unele lucruri: cadita, incalzitor de biberoane. patut avem si urmeaza sa mai primim carucior si scoica.

 

Daca va intereseaza, am gasit un site cu lenjerii de patut, paturici, saci dormit la preturi foarte bune. Sincer mi se par suspect de ieftine [fri] Dar am zis ca o sa comand 2 lucrusoare de acolo sa vad daca merita sa iau mai multe.

http://www.lenjeriepatut.ro/



#35
Florentina_C

Florentina_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.051 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:25

ancasilv : colanti grosi si de calitate gasesti la firmele care fac echipamente sportive, sunt super ok si tin cald cald, eu mi-am luat de la magazinul Atta, dar gasesti si pe net:

http://www.gotech.ro...robin-hood.html

ceva de genul, sunt foarte grosi si rezistenti la frig.

 

In alta ordine de idei, am fost si eu la eco: in saptamana 32 bb are 1750 grame( dr zice ca e ok, deis mie mi se pare maricel), s-a intors cu capul in jos( cam pana in sptamana 34 cum spuneati si voi e normal sa se intoarca). Fara doar si poate e baiat, i-am vazut " bijuteriile" pe tot ecranul:))). Mi-a zis medicul ca o sa mai ia in greutate cal 800 grame pe luan de acum pana la nastere, si dat fiind ca DPN e 2 Feb, o sa fim cal la 3500 grame- maricel, mi-e cam groaza dat fiindd ca vreau sa nasc natural.

 

Inca nu ne putem hotari asupra numelui, avem 2 variante. Voi v-ati hotarat?

 

Totodata, cum stati cu cumparatutie?( ca asta e unul dintre subiectee favorite:P ).

Carla, felicitari pt bebe sanatos si maricel. 

Nici noi nu ne-am hotarat la nume...e atat de greu....sotul vine acasa de Craciun si o sa avem negocieri in privinta asta atunci. Sper sa ajungem si la o concluzie, ar cam fi cazul.  [il]

Cu cumparaturile suntem in asteptare pana dupa Anul Nou. Eu una m-am gandit ca e cam devreme pt cumparat lucrurile minore pe care le am eu de luat. Eu am majoritatea lucrurilor ramase de la Andrei, baietelul meu de 3 ani! Tot prin Ianuarie o sa ma apuc si de spalat, calcat, asezat lucrusoare in dulap! Bagajul de spital e programat pt inceputul lui Februarie. Noi avem DPN 24 Februarie! 

Rommyna cate idei de preparate delicioase. Gata, ma apuc si eu de gatit serios! Multumim pt idei.  [flo2]



#36
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:47

si eu pe aici....

Felicitari tuturor pt bebei!

Noi suntem bine. Nu foarte active, dar cate un piciorus din cand in cand tot mai miscam. 

Nici eu nu fac mai mult de trei ecografii pe toata sarcina, dar cum nu sunt probleme nu prea isi rostul mai multe. 

De mancat am mancat de toate. Nu pot spune ca am stat prea mult pe ganduri legat de asta. Diversele alimente crude nu se recomanda pe ideea ca sunt sanse mai mari sa fie contaminate cu bacterii, dar daca sunt din sursa sigura (si eventual le-a incercat sotul inainte si nu a patit nimic :))) nu vad de ce sa ma abtin.  

Si la mine e zi de facut mancare azi: supa de pui, orez cu legume, curry de pui, paine (sunt mare fan al painii irandeze cu lapte bautut. e buna buna si de face super rapid) muffins (probabil cu mere sau afine). Eu de obicei fac cantitati mai mari, le portionez si le pun in congelator. Mi-e mult mai usor apoi doar sa iau o cutie si sa o incalzesc. 

Sotul a plecat pt cateva saptamani asa ca am ramas singurele sa ne facem de cap :)

Sper doar sa nu se hotarasca pitica sa vina mai devreme si tati sa rateze momentul. 

Aseara m-au tot bombardat cu e-mail-uri cu reduceri de cybermonday asa ca nu m-am putut abtine si am comandat hainute, o jucarie, o paturica pt infasat, servetele umede... toate cam la jumate de pret sau mai bine si cu transport gratuit. Azi o sa incerc sa stau cuminte dar nu prea cred ca o sa reusesc.



#37
Carla0731

Carla0731

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:50

Crisicar- foarte tare site-ul acela, desi cum ai zis si tu...dubios de ieftine...

Mamici, daca mai aveti ponturi de gen, please share!



#38
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 16:59

Exact, suspect de ieftine :D Intre timp am trimis un mail la ei si am aflat ca chiar ei sunt si producatori (sunt din Oradea). Deci o sa dau o comanda ca sa sustin economia romaneasca [cheers] Dupa ce le primesc vin aici cu detalii ;)



#39
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:01

Carla, uite, mai am un site. De data asta unul de afara: http://www.mytoys.com/. Au preturi la aprox jumatate din preturile de aici.



#40
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 02 decembrie 2013 - 17:03

Carla, uite, mai am un site. De data asta unul de afara: http://www.mytoys.com/. Au preturi la aprox jumatate din preturile de aici.





Etichetat si cu nastere februarie

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -