Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Ce ai face daca ai afla ca vei avea un copil cu dizabilitati?


15 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Ce ai face daca ai afla ca vei avea un copil cu dizabilitati? (37 membru(i) a(u) votat)

Ce ai face daca ai afla ca vei avea un copil cu dizabilitati?

  1. As pastra sarcina. (8 voturi [21.62%])

    Procentaj de vot: 21.62%

  2. Nu as pastra sarcina (17 voturi [45.95%])

    Procentaj de vot: 45.95%

  3. Nu stiu ce as face, nu ma pot decide (12 voturi [32.43%])

    Procentaj de vot: 32.43%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 11:55

Ce decizie ai lua dacă, fiind însărcinată, medicul ţi-ar spune, în urma testelor efectuate, că vei avea un copil cu dizabilităţi? Nu este un răspuns uşor de dat şi, cu siguranţă, numai cine a trecut prin aşa ceva ştie ce înseamnă cu adevărat frământările pe care le naşte o astfel de situaţie. Experienţa celor care au trecut deja prin această situaţie-limită poate fi cu siguranţă de folos părinţilor care, poate, se confruntă în acest moment cu luare unei decizii. Aşa încât, dincolo de sondajul propriu-zis, părerile voastre pe marginea subiectului sunt bine venite şi vor constitui punctul de plecare al unui articol destinat părinţilor cărora viaţa le lansează o astfel de provocare dificilă.



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 12:15

E cam generica exprimarea "copil cu dizabilitati". Exista dizabilitati incompatibile cu viata cum exista dizabiliati usoare. Sunt fundamental diferite din punctul meu de vedere si pot sa genereze decizii diferite.

 

E doar o observatie personala pentru ca exista probabilitatea sa ne exprimam identic dar sa ne gandim total diferit.



#3
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 12:35

De acord cu Marius. Am ales varianta 2 dar nu e tocmai corecta pentru ca de fapt depinde de dizabilitati. Daca ar fi usoare as pastra sarcina, daca ar fi grave nu. Ar fi bine sa nuantati variantele.



#4
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 13:13

pai asa cum sunt prezentate la tv reportaje cu problemele si dificultatile prin care trec parintii unor copii cu dezabilitati (sau probleme medicale) medii si grave, nici nu e de mirare ca din 10 raspunsuri, 7 sunt pentru intreruperea sarcinii, si 0 pentru pastrarea acesteia.

societatea romaneasca nu ofera deloc sau prea putin suport, ajutor, terapie, medicatie, scolarizare, centre speciale, grupuri de suport, samd, nici pentru parinti, nici pentru copiii cu dizabilitati. fiecare se descurca cum poate, cu cati bani are, cat il tin puterile fizice si mentale. e o lupta continua. si cand parintii nu mai pot sau se duc la ceruri, ce se intampla cu un astfel de copil, ajuns intre timp adolescent sau adult ? statul nu-l poate ajuta / intretine, rudele nu vor sau nu pot...



#5
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 28 noiembrie 2013 - 14:49

eu am votat "nu as pastra sarcina", pentru ca am trecut prin situatie si asta a fost decizia mea. a fost o decizie grea, nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva...uneori regret....dar imi spun ca a fost decizia cea buna....asta e si motivul pentru care nu mai doresc un al doilea copil.



#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 11:45

As duce sarcina pina la capat si as face tot ce e poate pentru copil.



#7
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 29 noiembrie 2013 - 12:41

Depinde de dizabilitati si de posibilitatile de vindecare sau recuperare. De aceea am votat cu "nu stiu".



#8
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 30 noiembrie 2013 - 15:47

Da, asa e, termenul "dizabilitati" este vag... sa zicem un copuil cu sindrom Down... asta imi vine mereu in minte cand ma gandesc la stresul pe care l-am avut pana mi-au venit rezultatele la testele din timpul sarcinii...



#9
dyanaM

dyanaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 01 decembrie 2013 - 21:09

Cine sunt eu sa decid ca am voie sa ii iau viata pruncului meu chiar daca nu e nascut . Daca e cu dizabilitati inseamna ca am dreptul sa ii iau viata ?

Chiar stie doctorul ca nu se va face bine copilul meu ? 

Voi stit cate miracole am vazut eu ? Cati copii care doctorii nu le dadeau nici o sansa au ajuns sa vorbeasaca si sa se bucure de viata . 

Stit voi ce va rezerva viitorul de luati decizia sa omorati un prunc nenascut ? 

Sunt mama unui copil cu dizabilitati si chiar daca mi-ar fi spus doctorul sa renunt nu as fi facut-o . 



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 07 decembrie 2013 - 17:43

As renunta la sarcina




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -