Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Scutece textile(lavabile, refolosibile)


Fara raspunsuri la acest subiect

#1
Lolilicina

Lolilicina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 noiembrie 2013 - 20:10

Deoarece scutecele textile sunt din ce in ce mai populare si unele mamici cauta informatii despre tot ce inseamna acestea, vreau sa va spun pe "cat pot eu de scurt" povestea lor.
In ultimul timp, devenind tot mai populare, m-am lovit de O GRAMADA de idei preconcepute, fie din partea unor persoane care nu stiu de fapt nimic despre ele si utilizarea lor, fie din partea unora care au incercat marea cu degetul dar facand cateva greseli(au achizitionat scutece de caliatate proasta fiindca erau oferte ieftine pe net-apropo, e plind e chinezarii aparent "ieftine" dar care sunt de tot rahatul...ma scuzati, sunt o doamna :P, au achizitionat doar cateva bucati si astfel nu au putut scuteci integral ...spalatul devenind un stres-trebueis a aveti minim 15, ideal 20-25 pt. a scuteci linistite si spala la 2-3 zile lejer, sa devina scutecitul O PLACERE ) au renuntat la ele.
Bineinteles, exista persoane carora nu le pasa pana la urma de substantele toxice sau muntii de gunoaie, mamici pt care un cacacel de bebe(chiar daca e al lor)e egal cu Anticristul, mamici pt. care mirajul Pampers si a dioxinei plus x substante apetisante si frumos mirositoare e mai atragator, mamici care nu sunt chiar "earth mother" si trebuie respectate fiindca asa se simt ele bine, relaxate si fericite DAR pt. cele care totusi vor sa incerce si carora le pasa de inca o chimicala in plus sau in minus vreau sa scriu urmatoarele randuri.
Scutecele textile sunt minunate, de vis! Cele de UF sunt niste otrava pt. copiii vostri...studiati putin dioxina dar nu numai. Aici am sa intorduc un text ce-mi apartine dar il postez mereu (deci copy/paste) pt. ca nu am chiar tot timpul din lume). Le recomand:
Pentru ca sunt o alegere prietenoasa cu Pamantul, sunt sanatoase langa pielea bebelusului neavand chimicale, iritatiile dispar, ofera o pozitie f. sanatoasa a picioarelor recomandata de ortopezi vizavi de displazia de sold inca de la primele utilizari, sunt cool, sunt o buna protectie a poponetului tinand atat cald cat si amortizand nenumaratele cazaturi in fundic , se folosesc atat de usor, practic ca un scutec de unica folosinta; Copiii invata sa faca la olita mult mai repede fiind un scutec din material, lasand inteligenta copilului sa functioneze vizavi de propriile nevoi; nu va trebui sa aveti pe ordinea de zi cumparatul scutecelor; Le puteti folosi la 2-3, poate si mai multi copii, facand o economie uriasa si aducand un beneficiu planetei. Chiar si din punct de vedere financiar sunt convenabile, investitia se amortizeaza in cateva luni iar cand nu le mai folositi si nu doriti sa le pastrati pentru viitorul bebe le puteti revinde ajungand astfel ca scutecitul textil sa fie aproape gratis si multe altele.
In Romania sunt deja f. multe mamici care le folosesc iar profilul mamicilor care le utilizeaza este cel al unor persoane cu studii peste medii, bine informate, care sunt mereu in cautarea produselor sanatoase.
Fara sa aiba scop de reclama ci doar de constientizare/infromare va anunt ca pe un grup al scutecelor textile de pe o anume retea de socializare membrii(in jur de 1200 acum) sunt f. activi si ofera o companie agreabila cu ENORM de multe informatii despre scuteceala textila, gasiti persoane din orasul vostru cu care va puteti intalni sa le vedeti si pipaiti si sa primiti informatii. Daca va intereseaza va dau informatii pe privat insa nu am sa pun mai multe detalii fara sa primesc acordul unui admin. Puteti da un ochi si la poze sa vedeti ce cool arata un pui in scutece textile, scutece adevarate si ce fara personalitate sunt acestea de UF, no ofence. Da, intradevar, au un defect mare...:P dau dependenta! Si asta nu e o gluma, e o realitate de aceea trebuie avertizate mamicile. :P
Nu vreau sa intru in polemici dar mamicile din Romania devin tot mai responsabile si constiente de beneficiile scutecelor textile.
Am sa atasez si niste poze cu puiuta mea scutecita ca sa vedeti frumusetea scutecelii de care va povestesc. La 1 an si 10 luni eu n-am mai reusit s-o tin pe scutece oricat as fi dorit fiindca a inceput sa faca totul la olita dar si acum le cere uneori sa le poarte prin casa ca niste chilotei fiindca n-am renuntat la stash-ul nostru drag in speranta unui nou bebe in viitor. :P
Daca stii ce scutece sa cumperi si sa adaptezi stash-ul conform bebelusului pur si simplu nu exista aspecte negative! Doar pozitive! Si chiar daca unele sunteti tentate sa puneti raul inainte fiindca nu cunoasteti de fapt prea multe detalii despre scutecitul textil, ar trebui intotdeauna sa primeze sanatatea copiilor. In scutecele UF folosite acum pe scara larga sunt o gramada de toxine, pe care nu le luati in considerare si continuati(din nestiinta in amre parte sau lipsa de interes/informare) sa le puneti pe fundicul puilor vostri. Stiu, exista si scutece fara toxine dar cata lume isi permite sa cumpere si folosesc asa ceva cu adevarat, zi de zi.
S-a adus in discutie timpul pierdut cu scutecitul....eu zic. ca mai mult se pierde cu cele de UF pana la urma. Daca ai un stash de 20-25 de scutece textile, le speli la 3-4 zile, in rest le depozitezi intr-un wet-bag sau galetuta cu capac exact cum ai arunca scutecele in cosul de gunoi. Cum au linere biodegradabile care se pot arunca la WC daca fac puii caca, scutecul ramane aproape curat(eventual necesita o clatire rudimentara de cateva sec.) Si nu va mai bateti capul cu cumparatul scutecelor...plus cheltuiala...sa nu mai zic din nou cat sunt de nocive si cate iritatii apar la unii bebelusi de la scutecele acestea pline de substante toxice.. Da, sunt si bebelusi mai putin sensibili dar nu despre ei e vorba si sensibili sau nu fiecare bebelus "produce" cateva tone de deseuri daca e scutecit cu UF.
S-a mai pomenit ca nu absorb destul...scutecele de calitate absorb excelent, cu anumite tipuri se trece toata noaptea cu brio; exista copii care au scurgeri in cele de UF si in textile nu! Bineinteles ca daca au achizitionat niste scutece de calitate indoielnica unele mamici au ramas cu gust amar dar scuteceala adevarata e foarte satisfacatoare pt. majoritatea mamicilor. Ce e f. fain este ca exista solutii si f. multe tipuri/branduri de unde puteti alege ce e mai potrivit pt. pui. Mai nou exista in Bucuresti si o Nappy Library(Biblioteca de scutece) unde vi se ofera posibilitatea testarii unor tipuri...sa vedeti daca vi se potrivesc si/sau ce vi se potriveste mai bine!
S-a mai pomenit de grosimea lor. Da, intr-adevar sunt mai groase decat cele de UF dar mai conteaza la cate beneficii aduc? Si nu sunt deloc f. groase, la cate marci exista puteti gasi scutece f. slim si fitt...si bune absorbante, doar trebuie sa apelati la sursa informatiilor! Si deja mamici care scutecesc sunt in toata tara!
Se pune problema dezinfectiei. Nici o problema! Scutecele se spala la masina cu detergent(deci nu mai aplecati urechea la mamicile cu idei preconcepute care cred ca scuteceala de azi inseamna fiert si spalat de mana fiindca e ceva f. cool si modern si spala masina)si dezinfectant special pt. scutece, eco si sanatos. Pt. a avea un plus recomand sa achizitionati scutece care se pot spala la 60 de grade si se recomanda acest lucru atunci cand bebelusii au diaree). Personal n-am auzit de infectie urinara la bebelusii scuteciti (nu spun ca nu exista) dar in colectivitatea noastra se spune cam tot) insa la bebelusii scuteciti cu scutece UF am auzit si nu o data! Personal sunt convinsa ca acestea favorizeaza un mediu mai propice infectiilor, in timp ce cele textile sunt mai naturtale, mai sanatoase...dar aici puteti primi mai multe informatii acolo unde e sursa.
Exista mamici cu gemeni le folosesc sau 2 copii scuteciti concomitent. Restul sunt doar scuze sau idei preconcepute. Bineinteles fiecare are dreptul la opinie insa va spun sa nu judecati din prisma ideilor preconcepute, sa va documentati inainte!
Va spun acest lucru pentru ca la randul meu am fost sceptica si aveam idei preconcepute la inceput cand mama m-a indemnat(moderna cum e ea) sa ma indrept spre aceste scutece si am repezit-o...-Ce, sa ma apuc de spalat? Si sunt si scumpe! Bineinteles nu stiam nimic despre ele dar pe la 5 luni cand a inceput sa se irite pitica de i s-a dus si pielea mi-am schimbat rapid postura atotstiutoare.Si am cercetat cateva luni pana mi-am facut curaj fiindca atunci nu era o societate scutecista atat de activa si plina de informatii, doar cateva magazine online(bloguri) care ofereau informatii cat puteau de detaliat insa mult sub ce exista acum. dar le multumesc! Am studiat si in limba noastra si mai ales pe site-urile de afara unde scuteceala e super frecventa, USA, UK, Australia...si astfel am invatat secretele lor si am reusit sa imi fac o idee despre ce inseamna scutece de calitate. De asemenea am reusit cumva(nu stiu nici eu cum) sa rezist tentatiilor ofertelor de pe net, unde scutecele chinezesti de calitate indoielnica sunt pe toate gardurile. Cred ca daca luam unul de genul Baby-Land sau cine stie ce mai scutec...sigur ma lasam pagubasa. Asa ca intotdeauna, inainte sa credeti ca ati dat lovitura(daca vreti sa achizitionati ceva ce vi se pare super convenabil) intrebati o scutecista inraita :P ...sau mai multe ce parere are despre anumitul tip de scutecel, unde...? Uici sau pe grupul lor! Veti afla review-uri cam la toate marcile si veti afla cu uimire ca unele scutecele la "oferta" le puteti achizitiona chiar singure la 15-25 lei(vezi Alvababy.com..singurul chinezesc pe care il recomand daca chiar dorriti chinezesti ca eu nu ma omor dupa el) cu transport gratuit din China pana in 70 dolari(doar trebuie sa alegeti varianta potrivita la checkout) sau altele nu merita nici macar 2-3 dolari(cu cat se vand de fapt).
Cateva marci de calitate superioara cu care v-as recomanda sa incepeti? Bumgenius in primul rand, este cel mai universal potrivit si mult iubit, Charlie Banana, Rumparooz, GroVia, Tots-Bots, Blueberry, Pop-in... dar sunt mult mai multe si nu-mi vin toate in minte acum. Bumgenius cu buzunar, de la nastere la olita insa il recomand clar pt. inceput, scuteceala va incepe cu dreptul si o veti iubi. De la 4 kg in sus deja vine excelent. Achizitionati pt. inceput 4-5 scutece dintr-un brand, ca sa puteti scuteci o zi intreaga si doar dupa o sapt. de scutecit concluzionati daca e de voi sau nu, eu la inceput am fost sceptica dar la finalul unei sapt. eram indragostita. Pt. mai multe informatii nu ezitati insa sa cereti ajutor de la sursa! Noi stim cum e sa nu stii nimic despre scutecele textile si desi pare bau-bau e f. faina scuteceala si usoara si in primul rand sanatoasa si ecologica. :)
In Cluj-Napoca suntem o trupa de mamici destul de activa, uneori organizam intalniri cu mamicile interesate, ne aducem stash-ul si explicam fiecarei burtici sau mamici orice nelamurire ar avea, le oferim posibilitatea sa le manevreze si sa vada cu ochii lor despre ce e vorba; dar si in Iasi, Bucuresti, Brasov sau alte orase sunt mamici care fac acelasi lucru.
Multumesc pt. rabdarea cu care ati citit totul si sarcina usoara!
Si cateva poze :)

Miniaturi atasate

  • 971490_10200925388754195_1189377041_n.jpg
  • newborns_n_rumparooz.jpg
  • 971642_10200606077051602_1940649723_n.jpg
  • 549524_4573305447905_148107295_n.jpg
  • 545969_4122636341459_1753721594_n.jpg
  • 246786_4214592280300_620660834_n.jpg

Editat de Lolilicina, 28 noiembrie 2013 - 15:51 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -