Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minunatii gatite cu Philips Multicooker

retete philips multicooker

92 raspunsuri la acest subiect

#21
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 06 decembrie 2013 - 17:39

Pe o vreme asa friguroasa, merge o supa calda de pui sau curcan. Simplu si rapid de preparat aici

 

de09_01f9.jpg



#22
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 09 decembrie 2013 - 19:04

Supa crema de linte rosie este foarte usor de preparat si preferata la noi in casa :)

 

f3a6_f7b6.jpg



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 09 decembrie 2013 - 21:17

Supa aia de curcan arata bestial, Anda... [pofticios]

Uite si de la noi o supa-crema: de sfecla rosie.

Mentionez ca a fost prima oara cand am gatit-o si a fost duuuulce, mai ca as fi zis ca-i desert. Foarte fina...

Miniaturi atasate

  • IMG_3429.JPG


#24
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 decembrie 2013 - 08:31

In trend cu Rufus, Bors de cartofi cu sfecla http://comunitate.de...icooker-philips

 

1382946769_DSC_0183.JPG



#25
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 10 decembrie 2013 - 08:33

Si pentru ca e post http://comunitate.de...icooker-philips

1384504156_DSC_0003.JPG



#26
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 21:01

Gris cu lapte - desertul copilariei - dar si Mere umplute cu banane, coapte in sos  - 2 deserturi usoare, rapide si super gustoase

 

mere4.jpg

 

e3f1_bb9a.jpg



#27
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 22:09

Valeu.... [yum]  [pofticios]



#28
sunnyday07

sunnyday07

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 834 mesaje

Postat 11 decembrie 2013 - 23:20

Mda, in continuare vad lucrurile cum le vedeam la inceput:)

 

Din punctul meu de vedere strict personal, nu merita! Singurul avantaj il vad cel punctat de Viviana (parca), cu gatitul la cuptor vara. Numai ca noi folosim rar cuptorul vara, chiar f rar, ca sunt atatea legume si fructe crude...

 

Multumesc!

Si io la fel!

 

Am citit cateva retete si tot ceea ce am citit eu necesita interventie umana pe parcurs. O supa, o ciorba, ciupercute ....

 

Pai daca 10 min "fry" si 40 min "stew" si apoi aduni spuma si apoi alte 20 min "stew" unde sa pleci pana la mall cat e gata masa?

 

Probabil ca sunt si retete unde pui toate ingredientele si deschizi peste 2 ore si mancarea e gata, dar nu-s chiar asa multe ....

 

Daca as avea o bucatarie mare, mare, mare poate ca l-as luat pentru motivele expuse de Viviana.....

 

De curioziate, pentru cine il foloseste, de fiecare data faceti mancare doar cat mancati la o singura masa?



#29
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 09:15

Uneori da, alteori nu. Depinde ce fac. Nu-ti trebuie bucatarie mare pentru asa ceva. E chiar foarte usor de pus/mutat are un maner de care pot sa-l tii sa-l ridici ca pe un cos. Este adevarat ca sunt preparate mai sofisticate care se pot face si la Philips dar necesita diferite etape de prelucrare fei datorita ingredientelor fie datorita diferitelor temperaturi dar asta din cauza produsului. Stii cum e carnea e carne (una e de porc alta e de pui) legumele sunt legume deci altfel decat carnea si mai mult una e ceapa alta morcovul si alta cartoful au perioadele lor de timp/temperatura pentru preparare si difera si ce vrei sa obtii ca una este fierberea alta este prajirea/coacerea sau inabusirea. 

Dar eu pot sa spun ca sunt deja multe retete incercate pe net pt Philips multicooker unele sunt asa de tentante inca e greu sa nu le fac si eu. E mult mai usor totusi decat pe aragaz sau cuptor pentru ca nu trebuie sa tot stau sa verific, sa invart sa dau focul mai tare sau mai incet, Fixez programul,timpul  si... cam atat. Mai vin cand ma avertizeaza. La inceput ma tot uitam sa vad nu cumva sa ... oare nu a ramas fara.... nu trebuie sa... deh pe aragaz asta e. 

Tot secretul la aparatul asta stii care e? Sa ai reteta(ce ai de pus/cat ai de pusi/cand ai de pusi, sa stii perioada de timp/temperatura si cam atat. In alea 10 minute 40 de minute 120 de minute .... poti sa faci exact ce vrei. Ca la masina de spalat. Bagi hainele detergentul clatitorul programul si.... mai vii sa le scoti. Aici difera cum spuneam in functie de reteta si timpii intermediari dar asta e... daca se va face o masina care sa bage ea ingredientele intr-o ordine anume ... mai trebuie doar sa mancam,

Mai e ceva ce imi place mult. Daca nu voi fi acasa cand se termina programul intra pe secventa de "tine calda mancarea". Pe scurt mancarea mea va fi calda (fierbinte) si daca vin dupa 6 ore de exemplu de cand s-a terminat de facut. Doar sa o servesc. Asta mi-a venit acum pe loc in cap,. La inceput nu am fost prea incantat, am avut senzatia ca Ok ce este de fiert (supe/tocanite/legume) merge. Chiar mi-am zis ca e cam, multa munca doar pentru atat. Dar apoi am vazut cate stie defapt sa faca si mai ales am gasit retete efectiv incercate deci nu teoretice pe net special pt Philips multicooker. si cum sunt foarte diverse (dai o cautare pe google) si cum arata bine si chiar ma tenteaza ... ce sa mai zic? E comod totusi.

Pot sa spun ca prajitura la cuptor nu fac cu el. Tort nu fac cu el. Friptura nu fac cu el imi trebuie cuptor mare dar sunt multe din astea de fiecare zi care merg bine si mai ales comod. Ma enerveaza un pic atunci cand nu fac eu mancarea pentru ca mie imi place sa o fac eu de aia. [:)]



#30
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 12 decembrie 2013 - 09:30


 

De curioziate, pentru cine il foloseste, de fiecare data faceti mancare doar cat mancati la o singura masa?

Nu, cratita are 5 litri si mancarea ajunge pe mai multe zile





Etichetat si cu retete, philips multicooker

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -