Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

MONTIGNAC (197).. STIL DE VIATA NU DIETA

monti montignac dieta

564 raspunsuri la acest subiect

#541
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 27 decembrie 2013 - 22:46

Seara buna! Am trecut si de Craciunul asta fara (prea multe) abateri :). Am avut sarmale monti, piftie de curcan si muuuulte prajituri, prajiturici, prajiturele, toate monti. Am vrut sa fac si un cozonacel cu mac, insa la cate am copt am zis pas. Am facut fursecuri cu faina monti si cu merisoare, eu nu prea am mancat din ele, decat 2, caci merisoarele erau confiate, deci ne-bune pt mine, insa ai mei le-au adorat. Am mai avut niste biscuiti ciocolatosi, monti si buniiii rau, Mosul si copiii le-au devorat, efectiv si pricomigdale monti, care au iesit absolut dementiale! Si un cheese-cake "tiramisu", foarte bun, insa nu am apucat sa-l pozez ca a fost atacat de picime inainte sa-l decorez...

Ieri am ramas in pana de dulciuri si picii mei m-au provocat la o noua sesiune de copt, asa ca am mai mesterit niste briose, pe care ei le-au decorat cu figurine de martipan facute de ei (colorate cu albastru de metil:))), figurine pe care eu le-am indepartat de pe portiile mele :). Si inca o tura de pandispan cu fructe uscate (caise, smochine si caju), din care eu nu am mancat ca nu ma omor dupa genul asta de prajitura, insa audienta a fost tare incantata.

Cam atat despre experientele mele culinare de Craciun :)

Acum ma focusez pe experientele de Revelion, sper sa fac numai chestii monti, de ne-ingrasat.

La categoria "pacate", am baut 2 pahare de vin rosu, sper ca nu a fost chiar asa grav.

De cantarit nu m-am cantarit, dar ma simt cam butoias greoi, chiar daca totul din meniul meu a fost monti, tot simt ca am exagerat cu lenea si mancatul. Sper sa nu fiu taxata prea tare, insa aveam nevoie de 2-3 zile de lene absoluta :). Mai nasol e ca am ramas in starea asta de lene crancena si cu greu imi vine sa ma apuc de treaba, dar...o viata am, nu? [:)]



#542
Myhaella

Myhaella

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 10:42

Neata,
Ariel, poţi sa pui retetele preparatelor de mai sus? Fursecurile mele au ieşit
cam uscate şi as vrea alte reţete.
Era păcat sa nu bei vin roşu zilele astea...
Andanii, e reteta de la topicul cu reţete monti, am mai pus doar ceva condimente suplimentar.

#543
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 11:51

Neata!

Noi am fost foarte cuminti, nu am mancat nimic neconform. Coc la biscuiti pe care ii mancam noi, prietenii, prietenii prietenilor, e o nebunie cu biscuitii astia! Ne-au salvat Craciunul, ca sa zic asa.

Inca nu stiu ce gatesc pentru revelion, nimic complicat, oricum. Ceva friptura la cuptor, combinata, porc si pui, o sa fac niste salata de vinete, salata de peste, mai am niste fructe de mare prin congelator care se cer facute si ele si poate reusesc sa fac tiramisu ala pe care il tot ocolesc (sper sa scapam de obsesia cu biscuitii).

M-am uitat si eu la paprika nitel, mai precis la niste preparate slow food. Interesante... Ma socheaza insa ca se pune zahar, dulceata, miere, in orice!! In fine...

In alta ordine de idei, nu mai sunt bruneta, sunt rosie.

Ah, si nu am pus un gram, sunt tare mandra de mine!

Gata raportul si pauza, ma duc la bucatarie.



#544
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 16:25

fetelor cumintele cumintele ?????? haideti la raportat ??? ce ati mancat si cat ???

 

Carmen , Ariel felicitari pentru cumintenie  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]



#545
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 16:44

Cel mai bun desert e rabdari prajite [:)]. Eu cred ca orcat de Monti ar fi deserturile tot se vede la cantar daca sunt in program zilnic.

 

Eu am facut alaltaieri un cheescake (n-am mai facut blatul de biscuiti digestivi cu unt) am chemat prietenii si de abia am prins o portie.

In rest n-am fost cuminte de loc, am mancat piftie cu mamaliga de porumb. Acum am mancat paste cu carne de pui dar am muncit o ora la sala si intens iar cand am ajuns acasa era gata facuta, n-am avut timp de mofturi ca e deja tarziu pentru pranz. De dimineata aveam sub 65 asa ca-s multumita avand in vedere ca am calcat in strachini.

 

Carmen, ce reteta de biscuiti ai facut? Eu tocmai mi-am comandat o jucarie pentru biscuiti si o sa o testez, se numeste cookie pro ultra 11.

 

Iti dau dreptate Carmen. Prea mult zahar si miere. Si mai se si obisnuieste sa se pudreze cu zahar. Chiar acum s-a copt prajitura de care va scriam zilele trecute si e cam dulce chit ca n-am pudrat-o ca din principiu nu fac asa. Am facut reteta asa cum era dar data viitoare reduc zaharul si din blat si din crema. Imi place ca se face cu suc de citrice si e usor de facut.


Editat de Otiliav, 28 decembrie 2013 - 18:34 .


#546
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 28 decembrie 2013 - 22:24

Otilia, am scris cum am facut biscuitii intr-o postare pe pagina anterioara.

Andanii, scriu ce am mancat azi:

 

MD: cafea cu cofeina

P: sarmale (in loc de orez am pus tarata de ovaz)

G: ness fara cofeina, biscuiti monti

C: putina carne afumata si fripta (cam prea sarata dupa gustul meu), 1 pahar vin rosu

 

Acum am bagat la cuptor o friptura combinata pui si porc. Mai vad eu maine ce mai fac, functie de inspiratie. Visez la un fresh de portocale la prima ora...



#547
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.234 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 01:36

Oh Carmen asa este, ai scris reteta dar pe aceea nu o pot face pentru ca n-am de unde lua bors. Credeam sau mai bine zis speram ca e alta reteta, pe care sa o pot incerca si eu candva. Nu acum ca urmeaza iar un tort.



#548
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 09:14

Pai poti face un pic de bors. Daca ai tarate de grau, putin malai, apa fiarta, cam asta e.Se pun in cantitati aproximativ egale, ceva mai multa tarata de grau decat malai. Daca vrei sa se acreasca mai repede, pui si o felie de paine. Se mai poate pune optional o crenguta de leustean, o crenguta de visin, dar nu e obligatoriu. Se toarna apa clocotita, se amesteca si se lasa sa se raceasca lent. Cam in 2 zile e acrit.

Se amesteca in el de mai multe ori pe zi.

La un borcan de 3 kile se pun cam... 200-250gr. tarata de grau si cam tot atat malai.

Gata, uite ca tocmai ai bors. [soricel]

 

Eu sunt la cafea.

Din masina mea de spalat curge apa. Trebuie sa scot sa clatesc de mana rufele din ultima tura si sa vad unde gasesc un service care lucreaza maine, poate o resuscitam cumva. Are numai 3 ani! Bine, si precedenta tot la 3 ani a sucombat... cuva gaurita de la calcarul din apa... da, folosesc calgon, dar se pare ca nu imi foloseste la nimic... Poate nu a patit si asta la fel... sper si eu...

In concluzie sunt usor trista...



#549
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 09:28

Nu stiu ce au electrocasnicele astea la mine de aleg sa sucombe de sarbatori...



#550
ninha

ninha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.361 mesaje

Postat 29 decembrie 2013 - 15:27

Ceau, frumoaselor!

Si eu sunt la cafea [:)] Noroc!

 

Surprinzator, nici eu nu am pus pe mine de Craciun, desi am mancat in fiecare dimineata F2, iar in restul zilei F1, dar la gustari prajituri ne-monti, ce-i drept cate putin, iar seara, cate un fruct.

Hm. poate asta o fi cadoul meu de la Mosu [soricel] .

Acum astept sa se trezeasca Mirci sa ne apucam de tortul cu alune de padure. am facut impreuna si turta dulce de craciun si a iesit f buna,  imi poarta noroc [:)]

De revelion vreau sa fac (din nou) curcan cu bere. A avut un succes exrtaordinar, asa ca m-am hotarat sa fac un sequel, cum se poarta.

 

Carmen, dar ce fel de apa ai tu la robinet, de mananca masini de spalat pe paine?! mi se pare f putin ptr o masina de spalat sa traiasca numai 3 ani. o fi degenerat rasa lor chiar in asa hal?!

Cum iti sta rosie?

 

Va pup, ma apuc sa fac lista de cumparaturi ptr inca o tura de haleala.

Cum petreceti de anul nou?


Editat de ninha, 29 decembrie 2013 - 15:49 .




Etichetat si cu monti, montignac, dieta

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -