Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.17


778 raspunsuri la acest subiect

#21
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:19

Eu merg fara centura ca ma deranjeaza.

#22
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:25

Ema, eu am cumparat din china si nu mi-au ajuns si nici nu mi-au trimis altceva, chiar daca tot de pe ebay am luat. Dar era o suma mica, si nu m-am strofocat prea mult. Asa ca prefer sa cumpar doar de pe ebay Eu.

In schimb, imi cumpar de pe site-uri din sua foarte mult. La mine in orasul natal si  aici in Danemarca, imi cer intotdeauna ori factura ori ceva de la banca din care sa reiasca cat am platit exact :). Iar in calculul taxelor intra si transportul. Deci se platesc taxe si tva si la transport. Iar de pe site-urile din Sua, cel mai mult te ajunge transportul. In total la bani, ajungi cam cat ai fi dat si in Ro pe produsul respectiv, plus ca e ceva unicat. Ma refer aici la haine, pantofi. ..etc. Dar e aiurea ca astepti cam mult si apoi trebuie sa te duci cu actele dupa tine la oficiul vamal sa-tu calculeze aia ce si cum, iar cand vad ca imi cer tva la transport sau taxe vamale, ma apuca niste draci, tot timpul obiectez pe tema asta :)))).



#23
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:31

Ema si eu mananc cereale integrale acum cu seminte de:dovleac;floarea soarelui,in,chia,canepa,susan,tarate ovaz,quinoa,cereale nesquick cu lapte semidegresat.Seminte pun cate o lingurita mica din fiecare si cereale cate 4 linguri si iese un bol mare.Daca nu mananc asa am pb de digestie si balonare mari.
Cand nu eram gravida acest muc dejun tinea de foame juma de zi adica mancan la 7 si mi se facea foame la 13.
Si o cafea expresso normala cu mult lapre si zagar brun.

#24
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:31

nu ma uit la link.

Arrya, musai trebuie purtata centura. indiferent de drum lung sau scurt. neaparat sub burtica. obligatoriu. salveaza viata mamei si a bebelusului, iar airbag musai on.

pur si simplu salveaza vieti.

aici e obligatoriu purtarea centurii si in fata si in spate. iar sloganul este better to be safe then sorry. sunt niste reclame f dure ca sa convinga oamenii sa poarte centura bazate pe real life stories

http://www.rsa.ie/RS.../Crashed-Lives/

 

 

http://www.tvads.ie/...941-rsa-siobhan



#25
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:35

Ake , ema si daca produsele comandate nu va plac si vreti sa le returnati cum se face?
Eu am o prietena care cumpara de pe ebay us mai mult pt fata dar se cupleaza cu alte fete si impart transportul.Nu am intrebat.o detalii dar ce preturi erau la haine si calitate era tentant.

#26
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:42



Ema, eu am cumparat din china si nu mi-au ajuns si nici nu mi-au trimis altceva, chiar daca tot de pe ebay am luat. Dar era o suma mica, si nu m-am strofocat prea mult. Asa ca prefer sa cumpar doar de pe ebay Eu.

In schimb, imi cumpar de pe site-uri din sua foarte mult. La mine in orasul natal si  aici in Danemarca, imi cer intotdeauna ori factura ori ceva de la banca din care sa reiasca cat am platit exact :). Iar in calculul taxelor intra si transportul. Deci se platesc taxe si tva si la transport. Iar de pe site-urile din Sua, cel mai mult te ajunge transportul. In total la bani, ajungi cam cat ai fi dat si in Ro pe produsul respectiv, plus ca e ceva unicat. Ma refer aici la haine, pantofi. ..etc. Dar e aiurea ca astepti cam mult si apoi trebuie sa te duci cu actele dupa tine la oficiul vamal sa-tu calculeze aia ce si cum, iar cand vad ca imi cer tva la transport sau taxe vamale, ma apuca niste draci, tot timpul obiectez pe tema asta :)))).

si eu am luat din china destule, doar un produs nu mi-a ajuns, dar am trimis mes seller si mi-a trimis produsul. cum ai norocul. iar din Asia am luat destule la fel.

vad ca in danemarca sunt mai eficienti [:)]

mie nu mi-au cerut niciodata factura sau proof of payment. toate produsele comandate imi vin la munca prin curier. ca daca nu sunt eu acolo sunt colegi de ai mei. iar la chestii din SUA, aleg sa cumpar chestii care au tot platit(vat&taxe vamale) si specifica pe colet. ca sa nu am surprize la primire colet. sa nu imi sara inima ca mai am deplatit  in plus o suma nestiuta.


Editat de emaaimee, 23 noiembrie 2013 - 13:15 .


#27
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:46

Eu nu am returnat nimic pentru k mi-au placut dar cred ca te ajunge cam mult sa le returnezi. Mai bine le vinzi tu mai departe , eventual tot pe un site de genul ebay.

Am patit altceva in schimb, mi-am comandat niste lantofi si mi-au trimis cu totul alti pantofi. Si le-am scris imediat si si-au cerut scuze...mi-au dat banii inapoi in cont dar nu ii puteam scoate, doar sa cumpar altceva , plus ca mi-au lasat si celelalte perechi de pantofi. Vroiam sa le pun pe ebay dar m-am luat cu altceva si am uitat :).



#28
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 12:50

Da Ema, cred ca depinde de metoda de transport oferita de site-ul respectiv. Cremele de exemplu, mi-au venit prin dhl si le-am platit lor exact ce si cum. Dar la altele , trebuie sa ma duc eu la oficiu postal sa achit suma mai intai si apoi iti dau coletul. In Dk iti trm acasa un plic cu ce ai de platit, in Ro, iti calculeaza la oficiul postal vamal, cu tine de fata, cand iti verifica si coletul.



#29
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 13:07

Pai fetele in convluzie merita sau nu?

#30
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 23 noiembrie 2013 - 13:09

monic@ nu am retunat nimic. daca nu mi-a mai placut( era exact ca pe website dar m-am razgandit [:)] ) am vandut o bluza. daca nu sunt ok, no pb pun pe ebay/site local/munca/prieteni. incerc ca comand ceva cu reviews de la cumparatori legat de calitate, marime,etc. si musai aleg chestii cu descriere detaliata( material, metoda spalare, poze multe).

te cred Alex. nu zic nu. 

insa aici nu am mers o data la post office sau la oficiul vamal( de fapt la oficul vamal am mers odata ca am comandat pe adr de acasa si nu m-au gasit) sa imi ridic coletul. eu& sotul de asta comandam online. eu&el nu avem cum sa mergem la oficiu de posta locala, trebuie sa ne luam liber de la munca. noi muncim in dublin si locuim la 40km distanta de dublin. am avut odata de platit taxe vamale pt un colet de cosmetice/parfumuri din USA si mi-a cerut banii persoana de la compania de curierat( dar tot mi-au iesit toate la superpret). cel mai nasol a fost cand a fost ash clound in europa si am avut livrarea intarziata.


Editat de emaaimee, 23 noiembrie 2013 - 13:11 .



Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -