Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #4

bebe sept2013 oct2013

281 raspunsuri la acest subiect

#21
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:17

Tocmai ce m-a sunat socrella sa anunte ca vine diseara la cafea si sa-si viziteze nepotii..La intrebarea ei standard " ce faci?", i-am raspuns "sunt foarte, foarte busy si n-am timp acum de povesti." La care madame: "vai, dar cum asa? ce ai de facut?" [batcap] [batcap] [alcool] [alcool] [alcool] Oare sa fi purces deja la degustat un nou vin rosu, cum ii zilnic obiceiul? Eu eram cu un san afara cand a sunat telefonul, puiul de Edward zbiera cat il tineau rarunchii si ea se intreba ce am eu de facut de sunt busy.

Cand i-am zis ad literam ce sunt pe cale sa fac, a zis ceva de genul "ah, cu baietii esti busy?"

 

Vreau sa spun ca ea e oricum mereu convinsa ca eu pot darama muntii in no time cand ma vede asa de zen cand e pe aici..

Daniela, din exterior "statul" acasa cu copiii se vede chiar asa, ca stai. Din interior, vai de statul nostru. Nu pune la suflet. 

Asa m-a altoit si pe mine socrela zilele astea, ca nu intelege ce atata grija sa tin jurnalul fetii (de fapt scriu doar ce mananca si progresele importante). I-am explicat ca pur si simplu n-am tinere de minte si mi-e mai usor asa sa urmaresc anumite chestii. "Pai ce alta treaba ai?" . Whatever.....  Altfel ma inteleg bine cu ea si ma ajuta intotdeauna cand imi arde buza, dar in materie de crescut copii avem idei usor diferite. 



#22
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:19

Apropos de ideile usor diferite si conflictul dintre generatii, la dr am fost cu soacra dupa mine, ca nu ma descurcam si cu Maia si cu crizele lui frate-su. Si nu s-a abtinut bunicuta si a intrebat=o pe dr daca sa nu incepem sa-i dam niste ceiut fetii, ca uite, de 2 zile n-a avut scaun. Evident ca raspunsul dr a fost ca nu, fetii nu-i trebuie niciun ceai acuma, ca ea tre sa mance lapte si de foame si de sete. Si ca o sa isi regleze ea scaunul, nu e de ingrijorat, cata vreme doarme bine si nu e sacaita. 



#23
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:26

Ssssttt, doarme albinuta!!!  [biz]  [pk]

Suntem bine, de fapt, nu ieri, pentru ca ieri nu a adormit la pranz, deci scandal pana la 11, cand mi-a adormit in doua minute in brate si cu sh-sh-sh! Am devenit experta in sunetul asta. In mod normal, il fac cand e in patut si o mangai finut pe burtica si picioruse, dar ieri tati a vrut sa o adoarma el si stateau amandoi in pat, iar ea plangea, mama, mama. Am intervenit la 11 fara 5, am luat-o in brate, am prestat sh-sh si au adormit amandoi instant [batcap] , apoi m-am dus sa vad un episod de House!  [clo]

 

Eu o tin inca stil broscuta in wrap si nu cred ca ii place prea tare. stiu ca pana nu isi deschid ei natural piciorusele, nu e bine sa le indepartam picioarele in sistemele de purtat. Sper ca atunci cand o sa deschida piciorusele (stil imbratisare), sa ii placa mai tare. [afro]

 

Am avut niste zile bune, albinuta a dormit bine, vom face si vaccinul de doua luni pe 27 nov, asa ca fingers crossed! In weekend am facut si Christmas cake, pe care urmeaza sa il mai injectam din 2 in 2 saptamani pana la Craciun. Sotul a ales un rom pentru maturare si ma tot invita sa gust si eu, ca sa doarma albinuta mai bine! [:D] Pana acum l-am mancat in deplasare, dar am zis ca fiind primul Craciun in trei (de fapt, patru [cupisi] ) sa facem si noi. Stiu ca in UK se gaseste mixul de-a gata, dar aici am urmat reteta si cred ca nu are ce sa iasa rau.  [clo] O sa vedem si cand e gata, punem si poza.

 

Daca va faceti griji ca au luat copii 400-500 gr, eu ce sa ma mai fac, daca am stationat?! Si eu stiu ca bebeii nascuti mai mari, nu iau in greutate mult precum cei mititei, doar trebuie sa se ajunga din urma, nu?  [soricel] Fiti ZEN!

 

Arnnia, da chiar de ce nu faci plati online? Eu nu mai tin minte de cand fac prin homebank... Sunt cel putin 5 ani de cand fac asta, daca nu mai multi. Orice plata o fac de acasa! Cel putin toate utilitatile au conturi deschise la mai toate bancile, deci 0 comision, iar unde nu au cont ca al meu, sincer nu ma deranjeaza sa platesc 2,5 lei comision...

Cat despre 10 minute, eu am acest carusel luat de aici de pe bebelusultau.ro, ca era reducere la el, iar albinuta este total fascinata de el. Nu as fi crezut, mai ales ca balansoarul este acum abandonat prin sufragerie, pentru ca nu ii place sa fie tinuta in centura aia, iar eu fara centura nu o las, pentru ca nu mi se pare stabil si nu am chef sa o adun de pe jos.

Sau poti sa incerci un wrap, ceva, asa ai mainele libere si nici nu te doare spatele, etc. Aici vad ca au si unul la reducere. Eu mi-am luat de acolo o protectie bebe, pentru ca sa am cand o sa ies cu Boba wrap-ul. Arata chiar mai bine decat in poze!

Cat despre salteluta de activitati, eu mi-am comandat una de pe amazon uk, sper sa ajunga repede alaturi de alte doua jucarii comandate suplimentar. Sa vedem daca ii place de Freddie, pentru ca review-urile sunt bune  [clo]

 

Mina, [flo2]  data viitoare sa il lasi sa isi faca vaccinurile alaturi de colegi, poate acolo scapi mai ieftin si are alta tinta sau se incurajeaza altfel! La drept vorbind, nici mie nu imi placeau acele, copil fiind, mai ales ca imi faceau multe injectii, pentru ca nu luam pastile, asa ca la fiecare raceala, gripa, pac, veneau si injectiile... Cat s-au mai rugat sa iau o pastiluta si gata. Am vazut ca acum sunt seringi cu medicamentele pasta... Pe vremea aia nu erau si erau asa de amare, iac! [fri] Si da, dr. Papadopol este tare draguta, noi am facut eco de sold la ea. Spuneam eu saptamanile trecute. Deci recomand si eu, chiar daca doar pentru eco initial. Noi am fost la RM.

Da, te rog, niste ceiut la biberon, ca doar unele ceaiuri ajuta si ele la a crea constipatie, nu?! Nu inteleg de ce nu baga la cap ce le spunem noi, ca nu se da nimic altceva pana la 6 luni decat lapte, indiferent de care!  [vampirel] Parca noi suntem cele care vrem sa ne vedem copii scanciti!

 

Danyce, ma gandeam sa mai cumpar unul doua-bibe. Ma gandeam sa iau din acelea mari de 240 ml, pentru ca banuiesc ca in curand, acelea de 125 ml (avem Avent acum) o sa devina cam mici - indiferent daca e LM sau LP, pentru ca ei mananca mai mult, nu? Ia zi, gandesc bine?  [alcool] Noi folosim inca nr. 1 la biberoane. Vad ca nu are probleme cu el si ma gandesc sa il mai tin, nu e mai bine asa? Lucreaza mai mult si la sticluta decat daca i-as lua nr. 2?! 

Ce soacra "draguta" ai!  [vampa]

 

PS. scriu de pe laptop, de aia atatea linkuri si emoticoane!  [masc]



#24
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 15:43

Daniela, din exterior "statul" acasa cu copiii se vede chiar asa, ca stai. Din interior, vai de statul nostru. Nu pune la suflet. 

Asa m-a altoit si pe mine socrela zilele astea, ca nu intelege ce atata grija sa tin jurnalul fetii (de fapt scriu doar ce mananca si progresele importante). I-am explicat ca pur si simplu n-am tinere de minte si mi-e mai usor asa sa urmaresc anumite chestii. "Pai ce alta treaba ai?" . Whatever.....  Altfel ma inteleg bine cu ea si ma ajuta intotdeauna cand imi arde buza, dar in materie de crescut copii avem idei usor diferite. 

Macar te ajuta. Pe mine nu ma ajuta cu nimic de cand am nascut si vine doar din cand in cand la cafea. Deci si atunci e servita.

Neamurile mele din Ro cred ca tot timpul sunt ajutata de socrii, nu-si inchipuie sa fie altfel..insa se inseala amarnic.

Ieri am avut niste momente in care simteam ca mai am un pic si lesin de oboseala.

Sotul trece prin niste momente stresante la servici, unde au loc acum concedieri masive, deci nu ma pot baza pe acelasi ajutor cu care sunt obisnuita din partea lui. Ba, mai mult, trebuie sa-l incurajez/sustin moral si pe el.

Pe mine ma sustin tot eu [flo2] . De fapt si Alma ca ma simte cand mai am un pic si clachez si imi spune chiar atunci chestii de genul "esti cea mai dulce mamica din lume".



#25
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 16:13

Apropos de vaccinuri si chestii intepatoare, pe cand Sara avea vreo 4 ani jumate trebuia sa mergem la vaccin (noi am intarziat un pic cu ele  si le-am decalat, ), asa ca trebuia sa primeasca 2 odata. Aveam tare mari emotii,  mergeam prima data la vaccin la pediatrul din Germania si nu stiam cum sa o abordez ca sa fie curajoasa. Si ce m-am gandit: fiind inca credula i-am spus ca daca nu primeste vaccin se transforma in magar, o sa-i creasca urechi si nu o sa mai poate vorbi cu noi numai cu i-ha-i-ha.  Si am mers la pediatru  unde fetitza mea a fost tare curajoasa, ii spunea si lui ce i-am spus eu, cu cuvintele ei din romana  si bineinteles germanizate ca doctorul se uita cam nedumerit saracul:)) [batcap]  a suportat f.bine vaccinul,mai bine zis vaccinurile ca le-a primit pe amandoua cu stoicism [flo2]  si atitudinea pediatrului a contat f. mult, i-a explicat pas cu pas ce face, i-a spus ca o sa doara un pic si ca pana la urma o sa-i dea voie sa mearga la delfinul lui fermecat sa-si ia din el bombonele [flo2]  sara a ajuns sa-l indrageasca f. mult [deziuata]



#26
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 16:14

Macar te ajuta. Pe mine nu ma ajuta cu nimic de cand am nascut si vine doar din cand in cand la cafea. Deci si atunci e servita.

Neamurile mele din Ro cred ca tot timpul sunt ajutata de socrii, nu-si inchipuie sa fie altfel..insa se inseala amarnic.

Ieri am avut niste momente in care simteam ca mai am un pic si lesin de oboseala.

Sotul trece prin niste momente stresante la servici, unde au loc acum concedieri masive, deci nu ma pot baza pe acelasi ajutor cu care sunt obisnuita din partea lui. Ba, mai mult, trebuie sa-l incurajez/sustin moral si pe el.

Pe mine ma sustin tot eu [flo2] . De fapt si Alma ca ma simte cand mai am un pic si clachez si imi spune chiar atunci chestii de genul "esti cea mai dulce mamica din lume".

ce dulce e Alma, cum stie ea sa-i ridice moralul la mami [flo2]



#27
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 16:51

Macar te ajuta. Pe mine nu ma ajuta cu nimic de cand am nascut si vine doar din cand in cand la cafea. Deci si atunci e servita.

Neamurile mele din Ro cred ca tot timpul sunt ajutata de socrii, nu-si inchipuie sa fie altfel..insa se inseala amarnic.

Ieri am avut niste momente in care simteam ca mai am un pic si lesin de oboseala.

Sotul trece prin niste momente stresante la servici, unde au loc acum concedieri masive, deci nu ma pot baza pe acelasi ajutor cu care sunt obisnuita din partea lui. Ba, mai mult, trebuie sa-l incurajez/sustin moral si pe el.

Pe mine ma sustin tot eu [flo2] . De fapt si Alma ca ma simte cand mai am un pic si clachez si imi spune chiar atunci chestii de genul "esti cea mai dulce mamica din lume".

Same here, ca sa zic asa. Alea multe proiecte in care e implicat au toate dl de livrare saptamana viitoare asa ca dispun de un sot mega stresat. Pe care, evident, pe fond de stress, au si inceput sa=l doara toate cele, de nu stiu cum sa-l mai consolez. Abia astept sa vina in seara  asta sa afle ca fata a luat "doar" 180 de grame din 8  nov si pana acum, sa vedeti stress pe el. 

Insa m-am invatat sa indur cu stoicism perioadele astea fiindca vin si trec. Si daca ne enervam nu ajutam cu nimic. 



#28
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 17:34

capitol nou? [fal] already?tre sa citesc din urma musai

dany nu stiu cum poti sa te relaxezi asa o zi intreaga mai pune mana si mai fa si tu cate ceva sa nu te plictisesti  [smulgpar] la soacrele astea asa le-as face  [dra] asa  [:D]

la noi nimic nou toate bune si urlacioase ca de obicei azi merg sa vad de niste hainute pt albert la cineva din oras de vinde hainutele baietelului sper sa gasesc ceva fain adica vreau sa-i iau overallul asta 

http://kleinanzeigen...9635702-22-8862



#29
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 17:38

La fel gandesc si eu, Mina. De aia fac si eu in continuare eforturi sustinute sa fiu zen, in ciuda tuturor problemelor ce apar.

Mereu am fost o fire temperamentala si am zis ce am avut de zis, insa acum sunt extrem de diplomata si astept momentul prielnic sa-mi expun punctul de vedere. Si asta o fac pe un ton foarte calm, aproape incredibil de calm pentru mine (pana si eu ma mir de ce suav imi suna vocea atunci [:-)))] ). Sunt constienta ca linistea din casa si bunul mers al lucrurilor depind in mare parte de mine.

 

A sosit un aparat nou de cafea, comandat de mine acum o luna pentru ca actualul e pe duca. I-l predau sotului in brate cand soseste cu bilet de la Sinterklaas (Mosul Nicolae al olandezilor) si ii spun ca i-a venit un cadou pentru ca a fost foarte cuminte [:)] . Poate se mai relaxeaza asa. Din punctul meu de vedere n-are de ce se stresa ca persoanele vizate pentru concediere din firma lui sunt de la departamente ce s-au desfiintat din cauza automatizarii. Or el fiind resposabil de toate instalatiile si aparatura de acolo (e una din cele mai mari tipografii din Olanda), nu cred eu sa-l zboare pe el de acolo, mai ales ca a avut si ceva cursuri scumpe in Elvetia vara asta.



#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 noiembrie 2013 - 17:43

Pisellino,la mine nu vii sa cumperi? [:-)))]  [:-)))]  Glumesc, evident. Eu vand produse via FB la diverse persoane. Mi-am facut de lucru si cu asta [:)] . Am hotarat sa nu mai dau nimic degeaba sau sa arunc, ci sa vand tot ce nu mai folosesc.Cu banii astia iau, la randul meu, ce-mi trebuie si asa fac economii...Chiar calculasem acum ca in ultimele trei saptamani am facut vanzari in medie de aproximativ 50 de euro pe saptamani, din care am cumparat de pe situl respectiv de maxim 20 pe saptamana, deci profit net de 90 de euro [:-)))] .Uite asa am eu ceva banuti de o iesire, de exemplu.

Radea sora-mea mai inainte de mine prin Skype ca eu fac bani si din piatra seaca.





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -