Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Urmeaza sa nasc, imi puteti da cateva recomandari?

recomandari carucior patut

12 raspunsuri la acest subiect

#1
VicaMamica

VicaMamica
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 13:03

Buna ziua,

Sunt membra noua aici, cam intarziata avand in vedere ca sunt gravida in 4 luni :D
Am facut deja cateva cumparaturi pentru bebica dar in cazul multora este greu sa aleg, atatea brand-uri, atatea tipuri de produse... Nu va stresez cu toate nedumeririle, ci doar cu esentialul - un pat bun si un carucior solid - ce sa aleg? Help!
 

 



#2
kmy_black

kmy_black

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.727 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:11

Buna ziua,

Sunt membra noua aici, cam intarziata avand in vedere ca sunt gravida in 4 luni :D
Am facut deja cateva cumparaturi pentru bebica dar in cazul multora este greu sa aleg, atatea brand-uri, atatea tipuri de produse... Nu va stresez cu toate nedumeririle, ci doar cu esentialul - un pat bun si un carucior solid - ce sa aleg? Help!
 

http://comunitate.de...ilie-2014-cap2/

 

 

cred ca la aceasta odisee poti gasi mamici  cu aceeasi varsta a sarcinii si poti schimba impresii si dorinte!!!

 

 

sarcina usora si la termen!!!

 

ps: parerea mea este sincer k este km devreme pt cumparaturi asha mari, gen : carut, patut...



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 15:20

depinde si de bugetul pe care il ai la dispozitie...



#4
kellyabbot

kellyabbot

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:06

Nu cred ca este devreme. E mai usor (financiar) sa le ia pe rand, decat pe toate cand se apropie nasterea. In cazul patutului iti recomand unul in care sa poti legana bebelusul. Iti va fi mai usor sa-l adormi, in timp. Masa de infasat s-o iei separat de patuta - evident, doar nu te apuci sa legani patutul cu pudra pe masa de infasat, nu? In ceea ce priveste lenjeriile de pat, saltele de pat, am recomandat tuturor cunoscutilor www.expert-saltele.ro pentru varietatea de produse si transportul rapid. Nu stais a caculezi cand vine pretul cu tva-ul pentru ca totul este inclus in pret. Au in magazin de toate: seturi de lenjerii pentru bebelusi, pernute,saltelute pentru patuturi, paturici, tot. Nu uita sa te menajezi, mersul prin magazine poate fi obositor. Uita-te mai intai pe net si apoi mergi direct la tinta. Cat despre carucior, alege unul stokke - nu te va lasa la greu


Editat de kellyabbot, 19 noiembrie 2013 - 16:11 .


#5
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 18:25

Pentru primele luni de viata, e foarte bun un patut tip "moise", ca un cosulet, il poti lua peste tot dupa tine, il poti legana, etc.

Eu am avut un patut metalic, care se putea legana sau fixa, dupa nevoie. A fost bun pana pe la 4 luni, apoi l-am schimbat cu patut de lemn, il avem si acum, la 17 luni.

 

Pentru carucior iti recomand firma Peg Perego, de care am fost foarte multumita. Mai am si acum landoul, desi abia mai incape in el, il folosesc in situatiile cand mai doarme in el.

 

Indiferent de firma, sunt cateva aspecte la care trebuie sa fii atenta: sa se rabateze la orizontala, sa poata fi intors cu fatza spre tine sau invers, sa fie usor si usor de pliat. In functie de terenul pe care vei circula cu el, se aleg rotile: cu cat mai mari, cu atat te vei descurca mai bine pe teren accidentat, pe zapada, nisip, etc.

 

Sa nu uiti de scoica de masina, aici trebuie sa o ai la maternitate cand scoti copilul...chiar daca te deplasezi pe jos.

Recomandabil e sa o iei la set cu carutul, asa o poti fixa pe carucior, ceea ce e foarte practic.

 

Sarcina usoara si bebe sanatos!



#6
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:02

Mie cel mai important la carucior mi se pare sa fie usor. Eu circul mult prin oras, cu metroul, pe scari la bloc (stau la et 1 si nu am lift), chiar si prin oras mereu sunt trepte de urcat. Daca vrei sa fii mobila cu copilul, trebuie sa poti ridica in brate carutul cu copil in el. Deci o greutate de maxim 7-8 kg.

Landoul il consider o prostie, mai ales daca nasti vara. Nu se aeriseste si ventileaza bine copilul in el.

Recomand un carucior sport, usor, care se lasa aproape complet pe spate.

Scoica montata la carut - e inutila vara pentru ca e foarte cald si transpira rau copilul in scoica.

#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 21:30

Ref. scoica: montata sau nu pe carut, e departe de a fi inutila. Aici e obligatorie folosirea ei in masina, in Ro nu e asa? Montatul pe carut e avantajos cand esti singura cu copilul in masina, nu il mai dezlegi/legi , trambalezi din scoica in carut si viceversa.

 

Ref. cat de inclinabil sa fie carutul: ideal pana la orizontala. In primele luni de viata, bb trebuie sa doarma la orizontala, inclusiv in carucior.

 

Ref. landou: ai dreptate, m-am exprimat eu gresit. Nu am landou (are o copertina asemanatoare cu a landoului), ci un carucior transformabil, de la nastere pana la 1an si, devine carucior sport cu spatarul pana la 90.

Landourile sunt rigide, grele.

 

Ref. la greutate: absolut de acord. Inainte de a cumpara caruciorul, manevrati-l cu mainile voastre, tu sau mai degraba sotul (sa nu ridici tu greutati), sa vedeti "pe viu" daca e usor si manevrabil. Mai greu sa faci asta cand comanzi pe net, de ex.



#8
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 23:00

Eu zic ca poti sa-l ridici. Tocmai, daca poti sa-l ridici cu usurinta gravida fiind, atunci e OK :)

Da, si in Ro e obligatorie scoica. Eu am vazut vara, pe canicula, copii plimbati in scoica prin parc si imi era mila de ei pentru ca nu erau aerisiti deloc, saracutii, la spate. Transpira groaznic la spate, vara, in scoica. In masina e altceva pt ca e aer coditionat. In celelalte anotimpuri, intr-adevar e util sa se monteze pe carut, cand ajungi undeva in oras si bebe e adormit in scoica, il montezi direct la carut. Deci imi retrag cuvintele, scuze. [flo][asia]

Daca se inclina la un 15 grade e chiar OK, la noi a fost chiar recomandat asa de catre pediatra pentru ca 2 dintre fetitele mele au avut reflux. Ideea e ca daca e omologat de la 0 luni, poti sa-l folosesti linistita de la nastere. Daca nu, nu.


Eu am la cea mica Chicco Liteway si PegPerego - Pliko Mini. Pe primul l-am luat de la nastere, pe al doilea de pe la 10 luni pentru ca e cam cu 1 kg mai usor, ceea pt mine conteaza. Le-am pastrat pe amandoua, pe cel vechi il tinem in portbagaj pt deplasari. Dar si Pliko Mini e omologat de la 1 an. Daca vrei un review: primul e foarte bun, are si husa de ploaie, si husa de iarna pentru picioare, doar ca i s-a cam tocit cauciucul de pe roti. Alt avantaj - se scoata o parte din parasolar si se aeriseste foarte bine copilul vara. Partea care ramane din parasolar se poate invarti in orice pozitie, dupa soare. Foarte util la verile din Romania. Al doilea se tine foarte bine, e usor, dar parasolarul e dintr-o bucata. In plus are acel suport de pahare, f util. La ambele se scoate husa si se spala in masina de spalat. Si asta e un aspect important!

Singurul caz in care nu conteaza greutatea caruciorului e daca stai la casa si circuli numai cu masina. Daca stai la bloc, de regula sunt trepte la intrarea in bloc si e criminal sa nu poti ridica pe sus carutul cu bebe in el. La fel si la unele magazine, institutii, samd.

Editat de lavi02, 19 noiembrie 2013 - 23:04 .


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:41

la un carucior ar trebui sa urmaresti aceste calitati:

- sa fie usor

- sa fie pliant si sa incapa in portbagajul masinii

- sa-l poti manevra (ridica, inchide, deschide) cu o singura mana, s-ar putea sa fii nevoita sa faci asta

- scoica incorporata e buna pentru mersul cu masina si eventual sa doarma in ea, cand sunteti in deplasare;

- materialul textil sa poata fi scos integral pentru a fi spalat la masina

- sa poata fi folosit pana la o varsta mai mare, prin transformare/adaptare; n-are sens anul si caruciorul

- sa aiba sau sa i se poata monta umbreluta de soare, am vazut extrem de multi copilasi plimbati vara pe caldura mare, fara protectie, soarele le ardea piciorusele sau le batea in crestet/pe fata, in timp ce persoana care impingea caruciorul avea ochelari de soare si ceva pe cap;

 

daca bugetul vostru nu e foarte generos, incercati si varianta cumpararii unui carucior si/sau patut la mana a doua (doar patutul, saltea cumparati voi), poti avea norocul sa gasesti unele la preturi convenabile, in stare foarte buna.



#10
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:30

Ai grija la dimensinile caruciorului - sa incapa in lift, daca stai la bloc. Primul nostru carucior era prea mare si intra f greu in lift (trebuia sa-l ridic si sa-l rotesc ca sa intre).





Etichetat si cu recomandari, carucior, patut

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -