Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neinteresat de nimic din jurul lui


86 raspunsuri la acest subiect

#51
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:33

total de acord cu cer a scris carmencat  [flo2]

fiul meu in clasele 3-4 a stat la after, isi facea temele acolo...acasa doar invata daca avea ce....nici in clasele 1-2 cand eram acasa cu el, nu am stat niciodata sa ii suflu in ceafa. i-am zis mereu: 'iti faci temele bine, nu le faci suporti consecintele".

acum e intr-a  5-a intr-o tara noua, dar la fel e: temele si le face singur, ma intreaba doar la franceza una alta....

la inceput tragea si el de timp, dar si-a dat seama rapid ca isi face singur rau ca nu ii mai ramane timp pt jocuri....

i-am mai dat si alte responsabilitati: ma ajuta in bucatarie, pune/scoate hainele in/din masina de spalat, spala vase, aspira, plimba catelul dupamasa (dimineata si seara il plimb eu)....daca nu i-as da si altceva de facut ar sta pe pc toata ziua  [batcap]



#52
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:44

carmencat - la fazele astea cu jelania de doua ore pentru 15 minute de scris am constatat ca se termina mai repede daca sunt de acord cu el: "da, asa este, ai dreptate, este o mare nedreptate, si o mare bataie de cap. Cu toate astea, viata e nedreapta si daca ai facut ceva de mantuiala trebuie sa refaci. Data viitoare - gandeste inainte sa scrii ca sa nu scrii de doua ori. Hai, spor la scris" :))



#53
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:54

carmencat - la fazele astea cu jelania de doua ore pentru 15 minute de scris am constatat ca se termina mai repede daca sunt de acord cu el: "da, asa este, ai dreptate, este o mare nedreptate, si o mare bataie de cap. Cu toate astea, viata e nedreapta si daca ai facut ceva de mantuiala trebuie sa refaci. Data viitoare - gandeste inainte sa scrii ca sa nu scrii de doua ori. Hai, spor la scris" :))

[:-)))] asa fac si eu 



#54
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:54

Am incercat si asa, da' era jalea mare rau, si a declarat ca nu vrea si gata. Eu i-am spus asta e, e tema ta, tu te faci de ras la scoala si iei note mici. da' lasa, ca se gaseste de lucru si pentru cei cu scoala putina. Trebuie sa aiba cine sa dea si cu matura... Este alegerea ta. Iti faci sau nu iti faci temele, dar suporti consecintele.

Pana la urma s-a calmat. Bine, dupa ce mi-a declarat ca o vrea pe buniiiiiiiiiiiii care ii facea temeleeeeeeeeee!!!!!!!!!!!! Nah.

Sper ca data viitoare sa cedeze mai repede.



#55
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:58

Repet,  nu este genul de copil despre care vorbeste prima mama aici pe topic.



#56
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:22

de fapt cred ca este genul de copil standard pentru varsta lui - majoritatea ii avem asa


Editat de MariaG, 20 noiembrie 2013 - 13:23 .


#57
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:28

eu nu am vazut live niciun copil arzand de nerabdare sa faca temele in loc de orice altceva interesant... pe net am citit despre aceasta specie [:-)))]



#58
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:34

Asa ar face si maica-mea daca ar trebui sa se ocupe de lectii. Odata cum lucram in weekend am lasat-o pe Carla cu 2 pagini din culegere, sa le faca, am gasit exercitiile completate de mama, Carla ii dictase raspunsurile si s-a gandit mama ca asa merge mai usor. Lol.

 

Insa trebuie sa nu uitam ca-s foarte diferiti copiii, cu unii nu trebuie sa faci niciun efort cu altii insa... si eu sunt tentata sa zic "nu as sta in ceafa" si n-o fac decat daca e nevoie, lupt permanent sa lucreze singura. Insa pana la proba contrarie.. daca ar fi nevoie, mai mult ca sigur as sta.

 

Androix, mi se pare foarte greu sa duci 2 copii la activitati! Nici nu comentez, ca mi se pare eroism. Noi am introdus activitatile treptat, mai intai tteatru, dupa ce s-a obisnuit am inceput sa mergem la atletism. Alese sa inceapa cel mai devreme la 4, deci dupa teme neaparat!  Limba straina poate de la anu, nu ma grabesc.



#59
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:36

eu nu am vazut live niciun copil arzand de nerabdare sa faca temele in loc de orice altceva interesant... pe net am citit despre aceasta specie [:-)))]

 

Eu cunosc! Are Carla un coleg care de ziua lui vrea culegeri. SI vrea pe bune, n u-l pun parintii!



#60
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:42

Wow, inseamna ca acel copil are chemare, pe bune [flo2] 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -