Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neinteresat de nimic din jurul lui


86 raspunsuri la acest subiect

#41
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:04

Aaa, ce super sa vad ca sunt si alti copii ca fie-mea ! [pk]

Pe forumuri, numai despre copii sarguinciosi se discuta. [fri]

 

Booon... deci, o iau de la scoala, o duc in parc sau la extra scolare,  o aduc acasa, o ajut sa se schimbe de haine, o trimit la spalat pe maini ( aici nu am probleme ) si ii dau sa manance. La ora 3 se apuca de teme. Unde stie, isi face singura, unde nu stie o ajut. Dar, daca eu si sotul nu i-am tine prelegeri tot timpul de ce trebe sa invete, ar fi fost la fel de comoda ca si baiatul tau.

Eu sper ca rodul muncii noastre, in privinta educatiei lor, sa se vada in timp. Astept sa mai creasca pt a avea pretentii sa fie constienta ca tre sa invete de placere, sa se schimbe singura de haine intotdeauna, sa nu mai visese tot timpul la joaca... [biz]



#42
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:14

Am scris ieri un mesaj dar pana la urma a trebuit sa plec si pentru ca ma omoara si pe mine perfectiunea nu am putut sa-l trimit nebibilit [:)]

 

Cu sportul, da e ideal sa vina copilul si sa spuna ca ar vrea sa incerce nu stiu ce, si tu doar sa-l duci, dar la varsta asta nu au de unde sa stie daca si ce le-ar fi pe plac. Asa ca si eu zic ca trebuie sa incerce mai multe activitati cu speranta ca una o sa-i placa, chiar daca nu o sa fie pasiunea vietii lui, dar o va face totusi cu placere nu din obligatie. Asa suntem noi acum cu baschetul. Oricum nu mai fac greseala pe care am facut-o prima data cand l-am dus 3 ani la un sport la care lui ii placea mai mult antrenorul decat sportul in sine. Cand antrenorul a inceput sa fie inlocuit frecvent de un invatacel de-al sau am acceptat si eu ideea ca ar trebui sa ne oprim si a verbalizat si el foarte hotarat dorinta lui de a nu mai merge.

 

In ce priveste rutina si cum sa iesim din ea, solutia unei ore cel putin petrecute in aer liber, in fiecare zi, este pentru noi cel putin aproape de imposibil. Eu nu inteleg cum va organizati de aveti timp si de iesit afara cel putin o ora in fiecare zi, sau de stat degeaba la tv sau orice altceva 1-2 ore, copiii isi fac si temele, le mai ramane timp si de o activitate extra, mai lucreaza si suplimentar si se mai si joaca! Pur si simplu eu nu reusesc sa strecor atatea activitati, de-aia ziceam ca poate imi scapa mie ceva. [smulgpar]

In momentul de fata prioritatile noastre sunt scoala (teme, citit, unde cititul nu poate fi zilnic pentru ca nu mai ajungem sa facem si asta, asa ca citeste din doua in trei zile), o limba straina (o data pe saptamana curs, si inca o jumatate de ora- o ora pe saptamana sa facem tema si sa mai repetam/citim in limba respectiva) si sport in mod organizat (doua ore jumate cu tot cu drumul dus-intors, de doua ori pe saptamana).

Toate activitatile astea ne impart jumatatea de zi ramasa in inca doua jumatati. Nu exista alternativa, iar orele la care au loc toate lucrurile astea sunt de la 2 jumate la 5 sau de la 3 jumate la 5 jumate, chiar 6. Eu o vad ca pe ceva negativ, dar dupa ce scrieti voi aici ar trebui sa conteze ca o pauza in rutina temelor, ca pe ceva relaxant, chiar si la franceza face lucruri amuzante, cantecele, joculete, nu e buchiseala.

 

In momentul de fata avem probleme mari la scris, nu numai ca dureaza foarte mult, dar scrie si foarte urat, m-am intors cu el in timp pentru ca nu vad alta rezolvare si incerc din rasputeri sa-i corectez scrisul, si felul in care tine stiloul in mana, fac cu el ce trebuia sa faca invatatoarea anul trecut. Nu poate fi vorba de lucrat ceva in plus fata in afara de asta pentru ca nu mai e vreme. Ca o paranteza acum regret ca anul trecut l-am lasat sa se obisnuiasca sa lucreze singur nepazit de peste umar de mine, pentru ca acum ne ajung din urma toate lipsurile sau lucrurile deprinse gresit anul trecut, cum ar fi felul cum tine stiloul, faptul ca strange stiloul ala in mana de zici ca vrea sa-l omoare prin asfixiere, pozitia corpului atunci cand scrie, cum isi asaza caietul si asa mai departe.

 

Iar ziua noastra "scolara" ia sfarsit pe la 7 - 7 jumate cand mancam si noi de seara, iar el e deja mult prea suparat si acrit de atata "munca" si in loc sa de bucure de ora ramasa pana la culcare si sa se joace, jumatate o smiorcaie vaitandu-se ca nu a avut timp sa se joace, ca niciodata nu are timp si asa mai departe.



#43
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:32

Androix, vad mame cu doi copii de varste diferite, care vin cu amandoi copiii la cursuri extra scolare. Cel mare e in sala, cel mic, sta cu mama. Nu se sta mai mult de o ora si este si distractiv. Fii-mea este la engleza, teatru de papusi si dictie. Ar mai fi vrut si la un sport, dar se suprapunea cu alte 2 activitati, facute in aceeasi zi.

Nu e obositor, daca clubul respectiv, e aproape de casa ori scoala.

Joaca in parc dureaza o ora. Asa ca nu este dificil, tine doar de organizare.


Editat de Alizee, 20 noiembrie 2013 - 11:34 .


#44
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:37

Scrisul nu mai reusesti sa-l schimbi acum, ceea ce poti obtine doar cred ca e o tema mai ordonata atat timp cat esti langa el si ii atragi atentia. prima oara cand va fi singur, va scrie iar asa cum se stie [:)]

Dar, nu toata lumea trebuie sa scrie stand 'normal" pe scaun si tanand stiloul frumos intre degete.

Timp de joaca cel putin o ora pana la 9 cand dau eu stingerea noua ne ramane chiar si uneori in zilele cu activitati suplimentare  insa repet, stau langa el la lectii de la inceput pana la sfarsit pentru a termina in timp bun. Are zilnic  de invatat la fizica, istorie, geografie, etc adica chestii ce ii plac  dar doar  daca i le citesc eu. Doar asa inaintam repede.

Daca terminati tot, tot la 7 de ce pana la 8 nu puteti iesi? Apoi are o ora  timp de dus , mancat si culcat.

 Si eu il car pe cel mic dupa mine cand merg cu cei mari la activitati si asta e timpul lui de joaca in curtea bazinului unde face cel mare inot sau langa terenul de tenis unde are ora sora-sa asa cum spune Alizee. Ba uneori repetam si lectiile in timp ce ne jucam (poezii, adunari, scaderi, ce mai imi aduc eu aminte din ce a avut el de pregatit pentru a doua zi)


Editat de mamica11, 20 noiembrie 2013 - 11:54 .


#45
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:40

Adica sa iasa din casa, seara, cand deja sunt cu totii obositi ?

 

Pe la 7 seara mancam, la ora 9, copilul este in pat; adoarme aproape imediat. 


Editat de Alizee, 20 noiembrie 2013 - 11:41 .


#46
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 11:48

Eu o ora il las de la 7 la 8 daca pana atunci nu a iesit din diverse motive. Alearga cu vecinul de vis a vis prin jur cu bicicletele si apoi vine , isi spala mainile , mananca se spala si la 9, 9 jumatate e in pat. Decat sa imi caraie 2 ore prin casa  de la 7 la 9 mie mi-e mult mai bine asa.

Are 10 ani acum insa. Cand era mai mic ieseam cu el o ora si eu cu cel mic in zilele astea in care nu reusisem sa iesim pana atunci si ne jucam. Acum e mai usor.


Editat de mamica11, 20 noiembrie 2013 - 11:52 .


#47
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:17

Eu trebuie sa recunosc ca sunt pur si simplu in extaz citind cum luati voi copilul de la scoala, il ajutati la imbracat, dezbracat, stati pe capul lui sa se spele pe maini...

Eu sunt la servici, de la 8-17, daca am noroc sa o zbughesc pe usa la 17 fix deja se cheama ca am o mare realizare. Daca nu, o zbughim cu randul, cum putem.

E drept ca fetita mea e la gradi, dar de doua saptamani s-a mutat la mine cu scoala nepotica mea care e in clasa a 3-a, deci sunt proaspata in clasa a 3-a, usor picata din luna.

O duc la 8 fara ceva la scoala, o iau la 5 si ceva de la after school. Mare parte din lectii si le face acolo, mai arunc un ochi pe ele acasa, daca sunt bine facute.

Nu da pe dinafara de scris frumos, nu ca nu ar putea, dar nu are rabdare.

Ce ramane nefacut la after, pe motiv ca a avut dansuri, tenis sau naiba stie, poate a stat cu ochii pe pereti... facem acasa.

Ea la biroul ei, ce nu stie intreaba.

O secondeaza a mica, evident trebuie sa coloreze si ea ceva, ca si ea are lectii.

Aseara am avut un mic circ, ca avea de refacut o lucrare individuala la mate la care gresise pur si simplu pentru ca nu citise enuntul. Eh, asta e, am zis eu, ia si scrie din nou, corect de data asta.

A stat doua ore pur si simplu degeaba, s-a jelit, ca ei nu i se pare corect, de ce sa refaca, ca nu e de acord sa scrie enuntul problemelor, de ce sa mai scrie si enuntul la mate, ce nu scrie destul la romana, da' de ce, de ce, de ce trebuie sa calculam??? Ce e bataia asta de joc??? Cand exista calculatoare si iti iese rezultatul imediat???? Ca ea vrea sa faca altceva, sa deseneze, sa avem seara povestilor, sa mergem in mall la patinat...

Nu ma hotaram exact daca sa ma umfle plansul sau rasul, amintindu-mi de ce am citit aici...

Pana la urma si-a luat caietele, cartile, intre timp medicamentasem, indopasem, spalasem, culcasem pe cea mica, si a venit cu mine la bucatarie. Eu am gatit, spalat vase, ma rog, ce se mai face prin bucatarie si ea si-a facut temele, asa cum trebuie, fara sa o ajut mai mult decat sa bag un ochi si sa o rog sa faca doua socoteli cu voce tare ca gresise la niste scaderi cu trecere peste ordin.

Nu stiu ce sa zic... pe mine ma ia groaza la propriu si recunosc cinstit ca nu am nici timpul necesar, nici nervii sa stau sa suflu in ceafa la copil la fiecare litera, fiecare cifra.

Poate si pentru ca de mine nu s-a ocupat absolut nimeni cu scoala si nici nu am simtit vreodata nevoia. Pe mine m-ar enerva sa stea cineva pe capul meu sa imi zica intr-una, fa, drege, nu asa, nu dincolo, asa, bravo, hai, mai ai 5 minute, hai ca iti dau nu stiu ce, hai ca mergem nu stiu unde...

E drept ca asa a fost indrumata si nepotica mea pana acum. Si sta pur si simplu si asteapta sa ii citeasca cineva enuntuuuuuuuuuul, sa ii dicteze ce sa scrieeeeeeeee, sa faca socotelile cu cinevaaaaaaaa, spetza buni... hai 2+3, zice buni, raspunde ea, cinci, asa, bravo, hai scrie, nu acolo, mai incolo, vezi ca nu i-ai facut codita cum trebuie, asa, hai, mai departe, 9+5, paispe, zice copila, asa, scrie acolo, buni, pune patruuuuu si tinem unul, vai da' urat ai facut patru ala, asa, asa, hai mai departe, ce am zis? tinem unu' si plus cinci si plus doi, face... cat face??? hai mai buni, fii atenta, cat face, zi! vezi ca nu stii??? nu esti in stare sa faci o adunare, nu stiu ce ne facem mai departe!!!!

Acu' sincer, ce naiba sa inteleaga copilul ala din socoteala aia, ca ma capiase pe mine si pierdusem eu sirul la o demonstratie din asta de facut lectii...

Si uite ca de cand s-a mutat la mine, poate sa faca si singura. Mai gresit, mai negresit... da' face. Eu cred ca va invata sa fie din ce in ce mai atenta si la citit enunturi.

Ieri a pierdut fix de ambitie aiurea doua ore. Dupa ce a terminat, am discutat si i-am spus, uite, nu mai bine terminai din prima si alea doua ore desenai? Sau faceam seara povestilor, eu va fac ceva bun si tu citesti tare o poveste aici la bucatarie pentru mine si cea mica?

A zis ba daaaaaaa...

Ma gandesc serios sa o pun sa isi faca lectiile la bucatarie, in timp ce eu fac diverse, asa cel putin nu sta sa se uite intr-un punct mai mult sau mai putin fix... Adica sa si le faca singura, in timp ce eu spal vase, dar sa nu fie singura in incapere, fara ca eu sa stau musai in ceafa ei si sa se simta impinsa de la spate.

Ah, azi dimineata mi-a promis ca incearca sa isi termine lectiile la after. Uau, abia astept sa vad daca ii si reuseste.



#48
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:24



Androix, vad mame cu doi copii de varste diferite, care vin cu amandoi copiii la cursuri extra scolare. Cel mare e in sala, cel mic, sta cu mama. Nu se sta mai mult de o ora si este si distractiv. Fii-mea este la engleza, teatru de papusi si dictie. Ar mai fi vrut si la un sport, dar se suprapunea cu alte 2 activitati, facute in aceeasi zi.

Nu e obositor, daca clubul respectiv, e aproape de casa ori scoala.

Joaca in parc dureaza o ora. Asa ca nu este dificil, tine doar de organizare.

E usor sa zici ca tine doar de organizare, nu sunt gica contra si ma vad nevoita sa intru in amanunte in ce priveste programul nostru si nu stiu cat intereseaza asta, dar mai fac o mica incercare [:)]

Am doi copii. Fata face dansuri, la o sala care nu e nici prea aproape de casa nici prea departe. Mai bine zis, acolo face din cand in cand, si cam tot in zona aia o predau altcuiva atunci cand face in celalalt capat al orasului, pentru ca clubul de dans s-a mutat, iar ea nu a vrut sa renunte la profesoara, la colege, la activitatea care repet nu doar ii place ci o pasioneaza. Daca ar avea teme si i-as spune ca daca nu le face n-o duc la dansuri ar prinde aripi si le-ar face repede si bine si daca nu ar reusi din cine stie ce motiv ar plange cu lacrimi amare ca nu ajunge la antrenament. Spre deosebire de fratele ei, care din cauza ca merge la sport cu placere, dar nu cu pasiune, daca ii zic ca daca nu se grabeste nu mai mergem la baschet il lasa rece, ba chiar intrevede o buna scuza sa traga chiulul de la miscare in ziua respectiva, nici macar cu beneficiul de a se fi jucat ci doar de a fi pierdut vremea cu ochii cand in caiete cand pe pereti.

El merge la baschet. La clubul fie-mii nu e decat un singur baiat, care are o sora geamana impreuna cu care vine la antrenament. Oricum al meu nu are inclinatii artistice, l-am intrebat si nu i-a suras ideea sa faca dansuri.

Singura posibilitate ca sa faca amandoi in acelasi timp, aceeasi activitate, in acelasi loc, era s-o despart pe fiica mea de ceva ce ii place mult de tot si nu mi s-a parut corect fata de ea sa-i fac asta, chiar daca nu intentionez s-o fac dansatoare, la fel cum nici pe el nu-l vreau sportiv de performanta.

Tot ce am putut sa fac a fost sa cuplez cat de cat zilele si orele si zona, mai mult nu mi-a iesit. Adica mai organizata decat sunt acum nu as putea decat daca as muta-o si pe ea de la dansuri cum am zis, dar asta iese din discutie.

 

[:)]  Incep sa ma linistesc, constat ca fac atat cat pot cu ce am. Poate mai culeg o idee doua de la voi, mici secrete mari efecte, vorba aia, ca sa mai fur cateva minute de ici, cateva de colo, mai strang o ora...



#49
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:25

Carmen, e alta situatie.

Cred ca as tine-o pur si simplu in bucatarie la lectiile neterminate la after si doar din cand in cand as impulsiona-o.


Editat de mamica11, 20 noiembrie 2013 - 12:25 .


#50
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 12:29

[:)]  ce sa mai facem de la 7 la 8 afara, acum cand e frig si intuneric deja? Noi n-avem tovarasi de joaca in fata blocului sau nici macar in parcul din zona ca sa zici ca i-am intalnis si s-ar mai juca cu ei.

Apoi masa aia nu se pune singura daca eu stau si fac teme toata ziua, pacatele mele, ca doua maini am nu mai multe. Nu am mai mentionat ca tot ce tine de gospodarie: gatit, spalat, calcat, curatenie, cumparaturi etc sunt facute de mine, VESNIC in graba si pe fuga ca sa fie toate gata la timp. Mai renunt la ce se poate, un aspirator, o partida de calcat, dar nu pot renunta vesnic la ele, desi as face-o cu drag [il]  insa ajungem ca nu mai putem calca desculti ca ne murdarim pe talpi si nu mai avem ce imbraca la scoala si la serviciu, io nu mai contez in treaba asta ca nu port uniforma de sofer deci pentru mine nu calc [:-)))]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -