Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 7

mai gravidute ciresele sarcina

326 raspunsuri la acest subiect

J.D.

J.D.

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:54

Didi, al meu avea 12 in mijloul lui octombrie, cand la noi ningea, deci era cu costum de iarna si incapea. onteaza foarte mutl si um imbraci copilul e drept. ai mei au hainute speiale de iarna, poarte doar 3 straturi chiar si la -20C. un body de merinos cu crac lung sau compleu din 2 piese de merinos, deasupra un strat de fleece care la fel poate fi un overall sau bluza si pantalon si ostum de iarna fabricat in tarile nordice. super usor de imbracat, se misca usor in ele, tin cald pana la -30C. scaunul nstru de masina este mare, cand ai opil de 4 kg la nastere iti trebuie ceva incapator. de aceea am ales maxi cosi. si carutul are landoul mare si scaunul sport merge pana are copilul 20 kg.

eu oricum l-as fi inghesuit pe copil in scaunul auto pentru ca siguranta copilului mi se pare mult mai importanta decat orice altceva.

Lrena, normal, siguranta trebuie sa primeze.

• 0

sill

sill

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:57

Nu cauta orice la amnio, doar cele 3 sindroame care sunt verificate si la dublu test...

sau daca ai un caz in familie ca cel despre care vb Didi ....pai noi avem un nr de cromozoni ca despre asta este vb , iar daca sunt diferiti automat se vad ...gandesc logic ca nu sunt medic ,apoi testele genetice sunt diferite , pai din acest motiv zic ca la amnio se cauta cromozomi si nu gena .....dar cum spuneam nu sunt medic deci poate voi stiti mai bine 

• 0

Didi81

Didi81

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:59

JD, normal ca siguranta e cea mai importanta. Poate a fost modelul meu de scoica mai mica decat modelul tau. In majoritatea cazurilor am vazut ca scoici se numesc cele pt 0-12 kg, dar repet, exista si 0-18 kg la fel de sigure dar mult mai comode  [flo2] . Eu asta nu prea inteleg, de ce mai exista scoicile alea 0-12, pe care apucam sa le folosim atat de putin, daca pot fi folosite direct cele 0-18?

• 0

sill

sill

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:01

Sill, de acord ca in sange sau din lichidul amniotic au toate infromatiile pt a descoperii orice problema genetica. Doar ca este ff complicat sa caute orice, vorbind de gene. Este practic imposibil sa caute orice, deci ei se uita doar la anomaliile mai frecvente. Daca este o problema genetica mai rar intalnita, o pot rata cu usurinta. Nici macar nu sustinea nimeni ca amniocenteza ar depista trisomia aia...

Ce trist  [sad]

• 0

llorrenna

llorrenna

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:04

E la fel ca Harmony , aceeiasi metodata..

Exact, doar ca se numeste altfel [:)]

• 0

sill

sill

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:08

Exact, doar ca se numeste altfel [:)]

Ce chestie ...eu de abia astept rezultatul ca sa vad ce este , ca in rest eu simt ca este bine  la fel ca tine llorenna ....ce frumos ca tu ai fetita [inbaita] ...

• 0

Didi81

Didi81

Membru senior

• Membri
  • 3.472 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:13

sau daca ai un caz in familie ca cel despre care vb Didi ....pai noi avem un nr de cromozoni ca despre asta este vb , iar daca sunt diferiti automat se vad ...gandesc logic ca nu sunt medic ,apoi testele genetice sunt diferite , pai din acest motiv zic ca la amnio se cauta cromozomi si nu gena .....dar cum spuneam nu sunt medic deci poate voi stiti mai bine 

Nici eu nu sunt medic, dar am mai citit despre astea, mai ales avand antecedente in familie... Intr-adevar una e sa analizeze la nivel de gena, alta e sa analizeze la nivem de cromozomi. Doar ca trisomiile astea pot fi mozaicism (afecteaza doar anumite celule, nu pe toate) sau complete. De aici si faptul ca nu e intotdeauna usor sa fie depistate...

• 0

llorrenna

llorrenna

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Sill, eu inainte sa raman imi doream fetita, si acum ma bucur daca ar fi fetita! Doar ca eu simteam ca e baietel si ma obisnuisem si cu ideea de baietel. Sincer, orice ar fi, eu o sa fiu fericita!

• 0

J.D.

J.D.

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

alea 0-18 se pun cu fata la sensul de mers?

sunt atatea chestii pe lumea asta care nu sunt ok sau sunt inutile incat trebuie sa ne documentam singuri in foarte multe privinte. exact cum sunt multe scaune auto pe piata care nu sunt foarte sigure, caruioare care se strica imediat, patuturi care se rup dupa ce  copilasul sare in ele de 2-3 ori, mancare de bebelusi cu chimicale in ea, etc.

noi am ales maxi cosi pentru ca este un scaun foarte sigur si se poate monta pe cadru caruciorului pe care il foloseam. si nu avem masina, deci il folosim doar daca mergem cu taxiul sau cand mergem in ro la ai mei. eu si sotul am decis ca e mai important sa avem tot ce trebuie pentru copii chiar daca e costisitor.

• 0

Didi81

Didi81

Membru senior

• Membri
  • 3.472 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:19

alea 0-18 se pun cu fata la sensul de mers?

Are 2 moduri de a fi montat, ori cu fata ori cu spatele. Noi am avut de la Inglesina pe cel 0-18 kg, si a fost super  [:)]

• 0

Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

• Buga Mariana
    - Astăzi, 08:50

• Copilul de 3 ani,nu vorbeste..

AlexA494
    - Ieri, 22:31

• In primul trimestru e recomandat zborul cu avionul?

buburuza m&s
    - Ieri, 19:21

• MiÈ™cările bebeluÈ™ului

Lorenna27
    - Ieri, 16:35

• Varicela in sarcina

Raluzzz
    - Ieri, 12:42

Groups

• Mamici de Ianuarie 2023 (Fulguleti de 2023)

Anda08
    - apr 27 2022 11:35

• Mamici de Decembrie 2022 (Minuni de Decembrie)

Anda08
    - mar 29 2022 09:10

• Mamici de Noiembrie 2022 (Brumarei de 2022)

Anda08
    - feb 08 2022 09:11

• Mamici de Octombrie 2022 (Bobocei de 2022)

Anda08
    - feb 03 2022 14:39

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

Last Blogs

• Am scăpat de cerclaj

MadalinaDM
    - Astăzi, 09:10

• Morfologia ll

CorinaMonica
    - Astăzi, 08:39