Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 7

mai gravidute ciresele sarcina

326 raspunsuri la acest subiect

#291
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 11:49

Dupa graficele puse de Didi eu cu bHCG MoM de 3.32 ma incadrez exact in centru la Down iar cu PAPP-A MoM de 1.38 e ok. La mine nu cred ca s-au uitat medicii la valori ci doar ca scri per total risc scazut. Nu mai stiu ce sa cred.



#292
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 11:50

Alinuzz, mie mi-a spus endocrinoloaga ca si factorul V este important... Vezi ca la Synevo sunt pachete cu mutatiile.

L-am facut. e ok



#293
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 11:53

Tocmai alea sunt cele mai raspandite, dar si cele mai usoare  [:)] . Si e vorba de fact XIII nu XII.

Mersi Didi! O sa merg sa le fac!



#294
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:13

Salutare! am vazut ca ati discutat despre scaune auto. la noi nu iesi cu copilul din maternitate fara scaun auto grupa 0. nu iti dau actele. si nu ai voie cu landou in masina. te amnedeaza de-ti sar capacele pentru ca nu este sigur. la impact bebe se loveste de landou.

eu am folosit scaun grupa 0 la ambii ocpilasi pana acum si tot acleasi il voi folosi si la bebe 3, un maxi cosi. al meu cel mare era zdravan la 12 luni - avea 12 kg si 84 cm si tot statea in scoica, asa ca nu va lasati induse in eroare. scoica este cea mai buna pentru copilasi mici. in SUA se folosesc scaune auto care se monteaza u spatele la directia de mers pana la 2ani.

 

la primii copilasi am avut carut maxi cosi mura 3 si inca e super, dar il vand pentru ca am luat un phil&teds vibe pt 2 copilasi. la noi trotuarele sunt super nasoale, cu pietre si carutul care nu are roti gonflabile nu face fata.

 

eu nu fac fata ritumului vostru de scris, asa ca va doresc multa sanatate si sa auzim numai vesti bune.



#295
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:25

JD, poate depinde si de cum era imbracat de incapea in scoica la 12 kg. Eu am zis din experienta mea, si fetita noastra la 1 an de-abia a avut 9kg, dar de la 8 luni nu s-a mai putut in scoica... era luna martie, zapada mare, si daca o imbracam in geaca groasa statea teapana in scoica aia, de-abia se mai misca  [alcool] . Scaune grupa 0 sunt si cele 0-18 kg, eu de alea ziceam ca sunt mult mai ok decat scoicile pt ca pot fi folosite un timp mai indelungat.



#296
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:37

Pai aceasta analiza Panorama se face din sangele mamei deci unde este siguranta , ca am citit ca tot amnio este sigura fiind facuta direct de la sursa ....Iar faptul ca la amnio a iesit ok si apoi au avut probleme , poate depinde si cum a fost facuta ca doar am vazut greseli cu carul .Iar faptul ca exista un risc crescut de avort , cred ca este total gresit mai ales daca nu ai avut probleme cu sarcina si interventia este facuta de un medic bun.

Acum , cum ziceati si voi si medicii au pareri personale desi in medicina nu prea le vad rostul .

Si bineinteles fiecare e liber sa decida pt ea .. [flo2]



#297
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:45

Sill, s-a dovedit ca adn-ul copilului circula si in sangele matern, de aici testul de sange panorama. Se analizeaza adn-ul copilului din sangele matern si se vad genele pentru sindroame.

 

JD, asa stiu si eu, nu e bine cu landou, trebuie scoica. Eu nu as risca, poate oricand sa intre un nebun cu masina in mine...



#298
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:46

Sill, de acord ca in sange sau din lichidul amniotic au toate infromatiile pt a descoperii orice problema genetica. Doar ca este ff complicat sa caute orice, vorbind de gene. Este practic imposibil sa caute orice, deci ei se uita doar la anomaliile mai frecvente. Daca este o problema genetica mai rar intalnita, o pot rata cu usurinta. Nici macar nu sustinea nimeni ca amniocenteza ar depista trisomia aia...



#299
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:50

Nu cauta orice la amnio, doar cele 3 sindroame care sunt verificate si la dublu test...



#300
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:50

Sill, s-a dovedit ca adn-ul copilului circula si in sangele matern, de aici testul de sange panorama. Se analizeaza adn-ul copilului din sangele matern si se vad genele pentru sindroame.

 

JD, asa stiu si eu, nu e bine cu landou, trebuie scoica. Eu nu as risca, poate oricand sa intre un nebun cu masina in mine...

E la fel ca Harmony , aceeiasi metodata..





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -