Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 89


199 raspunsuri la acest subiect

#191
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 21:10

Xdidi, ce cadou frumos! Bravo!

Ma delectez citind capitolele vechi din fiv in europa, le ador!

Va pup pe toate!

Editat de Hatice, 21 decembrie 2013 - 21:14 .


#192
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 21 decembrie 2013 - 23:20

qiao sper sa fac la fel si dupa beta de luni , fina mea are testele la fel ca mine slab pozitive iar beta 5500 mie mi se pare beta ei foarte mare, cred ca are 2 [il] [il] , oricum si daca e alrama falsa la mine tot botez la anu' asa ca iesi pe plus

hatice chiar este cel mai frumos cadou, asta va doresc la toate, dar asa sigur si apasat nu timid si anemic ca al meu(la test ma refer)



#193
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 03:09

nk-urile (natural killer) - sunt o parte din soldatii sistemului imunitar. Ei ataca orice celula pe care n-o recunosc ca apartinand organismului (celule mutante, canceroase, etc)

 

Sunt oarecum independente fata de alti soldati care sunt coordonati de generali...asa pe scurt.

 

S-a observat ca daca numarul lor depaseste 12% e asociata cu infertilitatea.

Numarul lor creste cand exista o dereglare a sistemului imunitar dar si atunci cand organismul lupta cu o infectie (inflamatie).

Nk-urile elibereaza toxine ce se leaga de suprafata celulelor atacate si reprezinta metoda prin care anihileaza celulele considerate inamice (vezi explicatiile de pe net privind toxicitatea Th1/Th2/Th17 si efectul banuit asupra sarcinilor).

 

In cazul existentei unei inflamatii in uter datorata unui chiuretaj care lasa sechele, o nastere mai dificila, infectii, etc., sistemul imunitar reactioneaza marind numarul de soldati care ataca infectia sau sursa inflamatiei. Aceasta situatie creeaza in uter un camp de razboi in care eventualul ovul fecundat sau sarcina ajunge sa fie prinsa la mijloc intre cele doua tabere care se lupta.

 

Ceea ce urmeaza e o parere personala combinata cu experiente personale sau ale cunostintelor mele:

 

Cand sistemul imunitar devine agresiv pe termen lung, in incercarea de a rezolva o infectie...si nu reuseste, atunci incep sa apara si alte efecte nasoale denumite in general ca boli autoimune. Astfel dupa vreo 6 luni de agresivitate continua...sistemul imunitar incepe sa atace si tesuturi sanatoase ducand la aparitia in timp a unor boli de genul:

 

- tiroidita autoimuna (celulele ATPO ataca tiroida obosind-o in timp si afectandu-i capacitatea de a-si indeplini sarcinile hormonale din organism);

 

- diabet datorat atacului prelungit autoimun asupra ficatului/pancreasului pana cand acesta incepe sa oboseasca, in cazuri extreme ajungandu-se chiar la orbire;

 

- dureri de incheieturi, inflamarea acestora si deformarea degetelor cu pierderea partiala sau totala a capacitatii de folosire a acestora, denumita in general artrita reumatoida. Se intampla si la bolnavii de cancer si e unul din semnele prevestitoare ce apare cu cativa ani inainte de faza terminala, detectabila a bolii. Sistemul imunitar detecteaza cancerul cu ani de zile inainte de a fi detectat de medici si intra in modul agresiv incercand sa invinga cancerul. La cateva luni de la inceputul agresivitatii...sistemul imunitar ataca si incheieturile.

 

Evident pot fi si alte cauze care sa genereze bolile de mai sus.

 

Eu personal am avut inflamari urate ale incheieturilor de la degete cu dureri mari+dureri paralizante si sufocante ale muschilor intercostali (langa inima). Toate s-au datorat unei infectii in gat care n-a trecut ani de zile, lasandu-se cu puroi in amigdale si cu eviscerarea acestora. Sa nu credeti ca vreun medic a facut legatura intre aceste simptome...tratamentul de succes a fost homeopat (l-am gasit dupa 3 ani de cautari), cu un medic exceptional scolit in SUA si s-a intins pe ani de zile...nici azi nu pot zice ca sunt complet vindecat dar mi-au trecut si durerile intercostale si inflamarile incheieturilor imediat ce am inceput sa rezolv infectia din gat.

 

 

 

Acum cativa ani o ruda a sotiei se plangea de deformarea degetelor de la maini...i-am prezis de atunci ca risca un cancer in urmatorii ani, am dus-o la medicul meu homeopat sa o trateze din timp...dar nu s-a tinut de tratament (presupunea sa bea cafea ceva mai rar si n-a acceptat asa ceva)...n-a crezut in el...a murit un an mai tarziu de cancer.

 

Idem bunica mea acum 30 de ani...dureri+deformari ale degetelor+cancer in cativa ani...

 

Cunosc personal un caz in care fata a pierdut sarcina prin luna a 5-a si in urmatorii ani a dezvoltat boli autoimune de sta numai pe corticosteroizi (prednison) si s-a deformat (ingrasat) destul de mult...parerea mea e ca in urma pierderii sarcinii uterul a ramas ranit, inflamat si genereaza alte probleme. Probabil ca ar trebui sa-si verifice uterul in primul rand...dar e doar o teorie pe care in general oamenii nu o iau in serios, deoarece in sistemul de judecata al oamenilor, in general, conteaza pozitia sociala a persoanei mai mult decat calitatea ideii.

 

Eu, din punct de vedere medical, sunt un nimeni in timp ce alti nimeni au obtinut diplome, halate albe si pozitii si lumea tinde sa-i ia in serios fara sa se gandeasca prea mult ca traim intr-o tara cu o societate mediocra unde tot mai mult diplomele si locurile de munca se obtin prin spaga sau telefoane date de sus in jos (trafic de influenta).

 

Daca credeti ca exagerez, utiati-va la declaratiile medicilor de la AKH Viena care au ajuns sa primeasca in medie 10 noi pacienti romani pe zi, iar majoritatea au ajuns in stadii avansate cu boala. Ceea ce-i uimeste pe medicii de acolo este ca e vorba de boli tratabile si detectabile din timp care n-ar fi trebuit sa ajunga intr-un stadiu asa de avansat.

Deoarece trendul de crestere a numarului de pacienti din Ro e ingrijorator chiar se gandeau acum cativa ani sa deschida un spital la Craiova ca sa nu ajunga sa fie sufocati de numarul de pacienti din Ro.

Uitati-va la politicieni...cum dau de o problema medicala se duc peste granita...or fi ei jegosi dar cred ca sunt mai realisti decat grosul poporului cand vine vorba de a sti in ce societate traim si la ce sa se astepte.

 

Dovezi sunt peste tot...numai cine nu vrea nu le vede.

 

 

 

Un posibil indiciu al existentei ranilor din uter este dat si de evolutia numarului nk-urilor in timpul stimularii pentru IA sau FIV.

 

De ex. menopur stimuleaza productia de estrogen...acesta la randul lui agita inflamatia din uter care obliga organismul sa reactioneze marind numarul nk-urilor si a citotoxicitatii...care saboteaza prinderea sarcinii sau pastrarea ei.

 

Soata mea a inregistrat nk-uri de 29% in timpul unei stimulari cu menopur pentru IA. La trei saptamani dupa, nk-urile erau de 22,6% fara nici un tratament. E posibil insa ca explicatia sa fie data si de faptul ca analizele au fost facute in laboratoare diferite...vom vedea la urmatoarea stimulare.

 

Cam asa am ajuns sa vad eu legate aceste lucruri intre ele fara sa am pretentia ca sunt 100% corecte sau complete.


Editat de AndrewD, 22 decembrie 2013 - 03:43 .


#194
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 08:04

Andrew, te felicit pt rigurozitatea documentarii, mai ales ca nu esti de profesie medicala. Iti citesc cu interes postarile din vara. Felicitari pt cum a raspuns sotia la tratament, sper sa fie de folos !

Eu o sa iau resveratrol pana la urmatoarea procedura , chiar daca poate nu schimba nimic, nici nu are ce sa-mi strice. O sa-mi repet NK-urile dupa Sarbatori, ca le-am facut acum mai bine de 6 luni. Pentru ca am avut proceduri una dupa alta, am stat pe prednison cred ca mai bine de 3 luni ( am pierdut sirul.. :)
Iar pt endometrioza pe care o suspectez serios , o sa urmez sfatul lui Sandy, o sa pun local progesteron in partea a doua (faza luteala ) a fiecarui ciclu. Am observat ca ma simt mai bine ca dureri cand pun progesteron sau cand iau advil..

#195
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 22 decembrie 2013 - 16:28

Daca in urma tratamentului cu resveratrol scad nk-urile mie personal mi se pare un indiciu destul de clar ca undeva e o inflamatie. De ce ? Pai spre deosebire de corticosteroizi, resveratrolul nu scade direct nk-urile ci scade inflamatia care provoaca reactia sistemului imunitar. Resveratrol e antiinflamator si antioxidant, regenerator al tesutului, adica lucreaza direct la sursa problemei fiind remediu naturist (cel putin cel de la GNC).

Totusi daca problema e grava s-ar putea ca resveratrolul sa nu aiba puterea de a repara suficient acolo.

 

La nk-uri de 23% conform dr.grec e imposibil de conceput natural sau asistat.

 

Daca e sa faci investigatii (histeroscopie, laparoscopie, RMN) parerea mea e sa treci granita si sa cauti un centru universitar experimentat si renumit: Austria, Germania.

Un zbor cu WizzAir spre Bruxelles e 20-30 euro iar de acolo cu trenul inca 1-2 ore si ajungi la Dr. Rudi Campo, un medic care cand face interventii chirurgicale le transmite in direct astfel incat alti medici sa invete...

 

Printre cunostintele mele sunt doua gravidute de aproape.40 de ani. Amandoua sunt la al doilea copil, au avut si cate o sarcina pierduta prin luna a 3-a respectiv a 5-a parca...au ramas natural si sarcinile sunt avansate. Cea mai norocoasa a ramas dupa 13 luni de incercari...cealalta dupa ani intregi si un tratament facut la plezneala cu mladita de zmeur.

 

 

Din info de la dr.Economou:

 

Dupa 3 luni de corticosteroizi (prednison sau flixotide) exista riscul aparitiei unei reactii de respingere din partea sistemului imunitar, ceea ce duce aparent paradoxal la cresterea Nk-urilor.

La noi s-a temut de un astfel de raspuns imunitar deoarece soata a stat pe flixotide aprox.6 luni. N-a fost cazul...

Ne-a spus sa nu ne ingrijoram daca se intampla deoarece la aprox. 20 de zile de la incetarea administrarii corticosteroidului dispare si reactia de respingere si abia atunci se vede efectul tratamentului in scaderea nk-urilor.

Probabil asa se explica scaderea observata la ultimele doua analize.

 

 

Daca suspectezi endometrioza atunci poate ai noroc si gasesti o endometrita...asta cateodata se trateaza cu antibiotice/antivirale si merge.

 

PS:abia acum am citit istoricul tau...pai ai nevoie en-gros de un imunolog...

FIV-istii sunt ca niste fochisti...baga carbuni si nu prea stau sa analizeze sansele...


Editat de AndrewD, 22 decembrie 2013 - 17:01 .


#196
many_bani

many_bani

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.111 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 08:38

Dragilor, in ajun de Craciun, va urez sarbatori fericite si un an nou cu impliniri pe toate planurile.

Didi sper ca esti bine, DD sa aiba grija de voi.

 

La multi ani!



#197
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 12:47

Buna fetele!

Acum de aceste minunate sarbatori va doresc tuturor multa sanatate, pace, iubire si liniste sufleteasca iar Dumnezeu sa va ocroteasca si sa va ajute in tot ceea ce va doriti.

Imi cer scuze ca mai dau buzna pe aici dar sa stiti ca imi sunteti tare dragi.

Ma bucur mult pt Anaasta, sa ii traiasca bebei si sa fie sanatosi!!!!

Andrew ma bucur pt sotia ta ca i-a mers bine cu tratamentul!

Xdidi din tot sufletul iti doresc sa fie un bebe mic la tine in burtica.

Va pup pe toate fara exceptie!



#198
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 24 decembrie 2013 - 16:01

Crăciun fericit, cu multe bucurii și împliniri, sa va dea Dumnezeu tot ce va doriți! Va pup cu drag!

#199
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 25 decembrie 2013 - 12:11

Craciun fericit! Sa vi se indeplineasca toate dorintele!! Va pup!

[pegeam]



#200
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 26 decembrie 2013 - 14:01

capitol nou




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -