Sari la conținut

Sari la conținut


Durerile de nerv sciatic in sarcina, cauze si remedii

durere sciatic mamici gravide remedii

6 raspunsuri la acest subiect

#1
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 17:29

Din pacate o sarcina, pe cat de frumos si perfect arata din afara,pe atat de multe probleme si greutati face unei gravidute. Sunt sigura ca o buna parte dintre voi v-ati confruntat cu asa ceva,dar poate ca nu ati stiut ce este.

Durerile incep din regiunea soldului si coboara pe picior,iar atunci cand calci este o durere sfredelitoare. Ce faci? Cum gestionezi durerea pentru ca trebuie sa muncesti?

Propun ca voi, actuale si viitoare mamici sa dezbatem subiectul si sa vedem fiecare cum a reusit sa amelioreze sau sa treaca peste aceasta problema.

#2
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 15 noiembrie 2013 - 23:37

de obicei durerea apare din cauza de sedentarism. statul pe scaun agraveaza durerile. nu exista multe remedii. miscarea, punga cu gheata in zona din care pleaca durerea - nu se pune punga cu apa calda pentru ca inflameaza nervul si mai ater - statul culcat si eventual antiinflamatoare prescrise de medic.

eu am ignorat durerea cat am putut si am incercat sa ma misc cat mai mult.



#3
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 09:11

La mine durerea aparea dupa ce mergeam pe jos mai mult. Solutia era sa stau intinsa in pat asezata pe o parte si cu genunghii indoiti (cat mai aproape de pozitia fatului). De fapt, pozitia care ajuta cel mai bine este sa stai pe spate, sa-ti indoi genunchii si sa ii tragi catre piept dar cand esti insarcinata nu prea ai cum sa faci asta.



#4
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 10:26

Mai adaug ca si cauze si relaxarea bazinului in partea a doua a trimestrului 2 de sarcina si astfel compreseaza pe nerv. Foarte untila este gimnastica medicala,exista exercitii pe care le poti face singura acasa,in plus se pot aplica pe zona respectiva creme/unguente pe baza de plante si de camfor si mentol. Atentie,masajul zonei se face usor,fara a provoca si mai multa durere.

#5
Dd_tash

Dd_tash

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 308 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 16:54

Si eu m-am confruntat cu asta si destul de devreme, prin saptamana 10. M-am trezit brusc ca nu pot merge sau, si mai rau, nu ma pot apleca. Durerea era surda si-mi prindea fesa stanga si piciorul stang.

 

Am incercat cu repaus in pat o ora, nu a trecut, apoi cu masaj usor al zonei si tinut o patura pe zona dupa masaj. M-a mai lasat. Apoi pur si simplu am facut vreo 10 genuflexiuni incet, desi durea crunt. Odata ce s-a incalzit muschiul, durerea s-a redus la jumatate. Deci se pare ca miscarea chiar ajuta.



#6
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 20 decembrie 2013 - 22:05

Si eu m-am confruntat cu asta si destul de devreme, prin saptamana 10. M-am trezit brusc ca nu pot merge sau, si mai rau, nu ma pot apleca. Durerea era surda si-mi prindea fesa stanga si piciorul stang.

Am incercat cu repaus in pat o ora, nu a trecut, apoi cu masaj usor al zonei si tinut o patura pe zona dupa masaj. M-a mai lasat. Apoi pur si simplu am facut vreo 10 genuflexiuni incet, desi durea crunt. Odata ce s-a incalzit muschiul, durerea s-a redus la jumatate. Deci se pare ca miscarea chiar ajuta.

Intra pe net si cauta gimnastica nerv sciatic,garantat dupa ce te apuci sa faci se amelioreaza,dar nu trece pana nu-si face baiul si nu sta in frig,ca este mai rau. La mine nu trecea cu masaj,ba chiar durerea devenea si mai acuta.

#7
Tina26

Tina26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 28 decembrie 2015 - 04:55

Fetelor, masajul kinetoterapeutic ajuta foarte mult pe langa anumite exercitii speciale. Mergeti la un kinetoterapeut specializat pe sarcina si va va detensiona zona prin apasarea anumitor centrii in zona lombara. Bun si pentru durerile provocate de 'deschiderea' oaselor care pregatesc de nastere corpul. Exercitiile faceti-le cu cap, NICIODATA fara incalzire in prealabil caci puteti face mai mult rau si apoi nu mai ajungeti la kineto, trebuie sa ajunga el urgent la voi :( 

 

Eu am incercat exercitiile care mi le-a prescris kinetoterapeutul si au dat rezultate, trebuiesc insa facute zilnic si nu am reusit intotdeauna. 





Etichetat si cu durere, sciatic, mamici, gravide, remedii

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -