Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

Retete de post - sfaturi si sugestii

retete post

125 raspunsuri la acest subiect

#21
giulia81

giulia81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.610 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 15:16

orez cu dovlecei (se poate folosi si orez brun)
5 lg orez
1 dovlecel mic razalit
1 cons rosii decojite
3 ardei
sare, piper
se razuieste dovlecelul, se taie marunt ardeiul. intr-o lg de ulei de masline se pun legumele si rosiile, se sareaza. cand dovlecelul a lasat apa se adauga orezul si 1 cana de apa. se fierbe la foc mediu cca 30 minute.
pofta buna!

 

mancarica de conopida cu fasole boabe

1 conopida medie
2-3 morcovi
20o gr fasole
1 ceapa
1 pastarnac
1 telina mica
1 cana suc de rosii
verdeata
tai ceapa marunt, telina, pastarnacul si morcovii ii tai cuburi. fierbi fasolea. (eu am folosit din conserva).desfaci conopida si o fierbi 5 min in apa usor sarata. peste ceapa pui legumele le calesti un pic, adaugi conopida, fasolea si sucul de rosii. le fierbi 10-15 min. la sfarsit presari verdeata.
pofta buna! 


Editat de giulia81, 18 noiembrie 2013 - 15:17 .


#22
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 22:09

Azi:
MD-strugure
G-2 mere mici
P-ciorba de fasole
C-fasole verde cu usturoi,rosie cu putina salata de vinete ,masline,caise uscate ,putin fistic
Am facut linte. Ar fi mers sa fac si supa crema de linte ,dar mi s-a defectat robotelul ,asa ca mine o maninc pur si simplu cu castraveti murati.
Pentru miine cred ca am in plan o mincarica de ciuperci.

Editat de dulcetica, 18 noiembrie 2013 - 22:09 .


#23
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 11:18

Dulcetica, te-ai uitat pe ingrediente la wasa? Te intreb pentru ca eu am tot ceva de genul wasei si are zer parca sau urme de lapte praf, asa ca am dat-o deoparte si am mai mancat cate o felie doua de paine neagra sau graham. Daca tot te-am prins, zi-mi, te rog, cum faci mamaliga sin tarate de ovaz? Ai scris pe la un subiect, nu mai stiu la care. Ca o mamaliga obisnuita si pui din ochi taratele? Are vreo consistenta sau iese un fel de terci?



#24
dulcetica

dulcetica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.232 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 20:02

Buna ,colege de post!
Elinia ,eu cu postul sint diletanta .Duminica am avut inspiratia sa citesc in calendar ,ca traiam cu impresia ca in weekend ,in toate ,e dezlegare la peste.Evident ,nu era.Pentru mine intentia conteaza si daca o sa pot o sa tin cit mai mult posibil.
Am dat jos 1 kg ,unul pus joi si vinery,mincind aiurea la restaurant. Postul l-am inceput simbata ,perturbata fiind de iesirea asta neprevazuta. Sint o biata pacatoasa!
Azi:
MD-2 wassa cu gem de mere sugar free, productia mea
G -2ceai,o cafea decaf si una normala,
P-ora 17- fasole verde,linte cu castraveti murati
,migdale,seminte si-o sa-mi fac un ceai
C-mai pe seara-ciuperci cu usturoi,conopida
Ellinia,exact ca o mamaliga normala. Consistenta depinde de tine. Eu o fac mai molcuta ,dar presupun ca nu deranjeaza, nici daca o preferi virtoasa.
Merg sa vad ce-i cu wassa:ai avut dreptate. Nu mi-ar fi trecut prin cap! Cred totusi ca-i o mare timpenie. De unde pina unde lapte praf? Cred ca e acelasi lucru ca atunci cind fierb conopida intr-o oala in care am fiert lapte acum 3 saptamini.
Bine ,nu mai maninc ,insa mi-e greu sa tot gasesc alternative,mai ales ca eu le aleg si sa fie montignac.
Merci ca mi-ai atras atentia!
Miine poate fac o ciorba cu dovlecei si o varza simpla.Depinde si in ce ritm termin ce am deja gatit.
Noapte buna!

Editat de dulcetica, 19 noiembrie 2013 - 20:13 .


#25
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 08:59

Mie cel mai greu imi e dimineata, ca nu prea stiu ce sa mananc. Pana acum am mancat paine neagra cu zacusca facuta de mine, fara zahar. Cred ca am sa iau margarina, ca paine cu gem nu pot manca fara sa beau lapte. Pateul vegetal e exclus, asa ca nu prea am variante.

 

Ca mancare efectiva am fasole batuta - ieri am papat-o pe felii de ardei, si supa de legume.

Dupa-amiaza cred ca am sa pun cativa cartofi la Dry Cooker si fac mujdei de usturoi. Nu am mancat de multa vreme cartofi si chiar imi este pofta.

 

Va rog, sugestii pentru micul dejun!

 

Acum mi-am amintit de tofu ... ar merge cu rosii sau ardei. Sau sa caut lapte praf de soia sa-l combin cu fulgi de ovaz. Daca mai aveti ideii, le astept cu drag!



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 09:47

Eu la micul dejun mananc bruschette sau paine cu gem si ceai cald. Idem la cina.

Azi la pranz am tot mazare, nu ma mai pot satura [biz]



#27
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 13:04

Pot sa va sugerez pastele?pastele de obiceiu sunt facute doar cu apa,faina si sare.

Eu le prepar aproape zilnic ,sunt satioase si sanatoase (atentie sa nu le fierbeti prea tare)

sosuri : rosii cu busuioc,zucchini fidelutza putin prajiti in ulei de masline si putin usturoi,legume taiate bucatzele prajite in putin ulei si putin sos de rosii.Masline si rosii ; 

Spaghetti cu crema de broccoli si nuci tostate.

Sunt o gramada de retele pe site-urile italiane , sunt usor de inteles.

Eu nu tin posturi da' va citesc si nu stiu cum rezistati fara carne si lactate....



#28
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 14:51



Eu la micul dejun mananc bruschette sau paine cu gem si ceai cald. Idem la cina.

 

 

Da, e o varianta si asta. Multumesc.

Ginger01, sincer, la mine e primul post pe care il tin. Nu am sa reusesc sa-l tin pe tot, dar macar o parte. In primele doua zile chiar nu m-am simtit deloc bine, nu mai spun ca imi era foame tot timpul. Acum m-am mai obisnuit, nu mi se mai pare asa un chin. Ce e cel mai greu pentru mine e sa-mi fac mancarea in asa fel incat sa nu ma ingras, asta mi se pare mai greu decat abstinenta de la proteine animale.



#29
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 15:37

La micul dejun ar mai merge: hummus, voinicel (http://www.lalena.ro...a-Voinicel.html), omleta din tofu (http://www.lalena.ro...ta-de-tofu.html). Cu tofu se pot face multe, de ex ciuperci umplute (cu tofu si ceva legume, verdeata).

Pate vegetal mie imi place numai cel de la Inedit.


Editat de QiaoBing, 20 noiembrie 2013 - 16:26 .


#30
puiul11

puiul11

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 456 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 16:39

Eu dimineata mananc: vinete, icre facute din soia boabe, pasta de fasole, gem cu margarina, lapte de soia cu cereale si cateodata doar fructe si alune in coaja.

Astazi am gatit pilaf de orez cu morcov si ceva mazare servit alaturi de muraturi asortate

 

Maine se mananca peste am in plan o ciorba de peste si salata orientala cu peste prajit





Etichetat si cu retete, post

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -