Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Piersicute de iulie august ( 3 )


366 raspunsuri la acest subiect

#41
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 16:18

Azi am dezbracat-o sa stea la olitzza ca se vedea ca o trece...a stat 3 min, s-a scremut, s-a ridicat....si s-a pus langa olitza guguli, a bagat mana in ea si se juca...nu facuse nimic. Si la un mom dat o intreb...faci caca? Si ea da din cap ca nu dar se screme una buna si il face pe jos...langa olitza...noroc ca eram in baie pe gresk

#42
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 16:24

Scuze....am apasat postez din greseala ca scriu de pe tel.
Lore, reteta de pui marocan cu linte o gasesti pe site good food. O sa pun eu linkul cand ajung la computer.

legat de program , I l-am dat peste cap de tot si ac nu mai stiu cum sa o fac sa isi revina. Se culca f tarziu...dupa 23 si se trezeste la 6 pt papa.w bea mai nou putin lapte..si apoi mai doarme pana la 11. Mai reusesc sa o culc pe la 4pm si doarme 2ore..
lapte bea cam 150-200 ml dimineata cu cereale, inca 100 la pranz si vreo 200 seara tot cu ceva cereale... nu stiu daca sa ii scot cerealele din el..nu stiu daca e ok sa bea asa putin...

#43
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 18:23

Salve fetelor,

 

Eu lucrez azi toata ziua, am trecut pe acasa sa mananc de pranz.

 

Ile, pai te-am vazut in lista de subiecte, cu mesaj recent in capitolul trecut, pe care il credeam inchis (dar se pare ca e o probl., nu se poate inchide).

Ce-i cu herpangina asta? Eu nu am auzit pana acum de boala asta.

 

Ioana, macar a fost la baie si "in raza ta de actiune" accidentul. Mie mi-a facut si pe mocheta, pe hol, in camera, ca fuge ca nu stiu ce pana apuc sa-i schimb scutecul. Am avut vreo 2-3 accidente din astea.

F. interesant si util sa impartasim experientele cu invatarea la olita. Eu recunosc ca nu am fost consecventa, l-am pus la olita dar nu mereu. Pana a inceput baiatul sa o ceara, explicit, zicand pi-pi, pi-pi si aducandu-mi-o in mijlocul camerei... Pana atunci nu m-am prins...

 

Va pup, ma duc ca mi se termina pauza.

 

Sa aveti o saptamana usoara.



#44
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 18 noiembrie 2013 - 23:42

Buna fetelor! Eu am avut o zi proasta, nimic nu s-a legat, copilul nu a mancat, nu a dormit, mi-a vomitat.....
si azi am fost afara, 2 ore dimi, 1 ora jum seara. Acum doarme de la 20, m-am uitat la master chef, am facut baie la cap si ma pregatesc sa ma bag in pat. Maine vreau sa fac o supa de pui pt ea si un pilaf cu leg si pui. Pt noi peste la gratar cu legume....poate mananca si ea. Ma dezarmeaza cu mancatul, cred ca I-am creat niste proate obiceiuri ....ii dau gustari afara, biscu, pufu, covrigi ca sa stea in carut.....si imi refuza mancarea....
Cred ca trebuie sa ma remontez ca e nasol.....sunt cu butoiul in cap!

#45
vera_l

vera_l

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 395 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 09:34

Buna dimineata,

 

Poftiti la cafea,ceai,fresh..

 

Rocsy,multumim de capitol

 

Hai ca scriu mai tarziu cand doarme asta mic(cand doarme el,prind si eu o jumatate de ora de somn,sau macar incerc),hai ca scriu in seara asta dupa ce il adorm pe pitic,hai ca mai tarziu...asa fac in fiecare zi! [batcap]

 

Am vazut poze cu piersicute dulci si frumoase,le pup pe toate [i]

 

Noi suntem bine,trebuie sa gasesc o activitate pentru amandoi,ca nu se mai poate..are prea multa energie si nu mai reusesc sa-i fac fatza.In bucatarie il dau jos de pe un scaun (a cazut deja de vreo 2 ori)se suie pe altul,in dormitor face taras pe sub pat,in sufragerie e calare pe canapele,jale!

 

Sper sa mai revin..

 

Va pup,zi frumoasa!



#46
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 13:51

Buna fetelor ! [flo2]

 

Vera si noi suntem in aceeasi situatie , de cand a venit frigul si numai iesim afara se simte . Are o energie fantastica si nu stiu cum ce sa-i mai fac , se plictiseste , adoarme greu , vai de noi ...si iarna abia ainceput . Mai venea o vecina la noi , are baietelul cu 5 luni mai mic ca Andrei , dar l-a avut tare bolnavior si nu ne-am mai vazut . Asa se mai jucau amandoi 2 h pe zi .

 

In rest , cele de zi cu zi , curatenie , spalat , ocupatia principala Andrei , strans jucarii dupa el , inca am norocul ca doarme 3 h la pranz si stau si ma mai uit si eu la un film , astea 3 h sunt relax total pt mine [:-)))]

 

Il scot cam o jumatate de ora pe zi , sa scoata nasul la aerul asta rece si restul suntem mai mult prin casa . Duminica l-am lasat la mama si am fost un pic cu sotul la shoping , normal ca toate pt el si pt noi nimic , zici ca am inebunit , cand intru in magazine nu vad decat raionul pt copii [smulgpar] .

 

Mofturi la mancare in continuare cat cuprinde , si tavalituri pe jos cat cuprinde , a inceput si el sa se catare pe tot ce prinde , are o masinuta si se urca in picioare pe ea , sare in pat in picioare [smulgpar]

Trecem noi si de fazele astea .....o sa ne fie dor de ele .... cred  [soricel]

 

Lorena , eu cred ca trebuie sa incerci sa nu mai vezi asa multe nereguli in jurul tau si sa faci mai putin pe [biz] , ca o casa cu copil nu va mai arata niciodata ca una fara copii si daca mai vine inca un bb , risti sa te superi prea tare , fii mai relaxata .... Si eu eram disperata inainte ca toate sa fie punc si virgula dar cu timpul m-am autoeducat si adaptat situatiei , am mai ramas cu fixul jucariilor , inac strang non -stop la ele , trebuie sa ma controlez si la faza asta . Sper ca nu te-ai suparat e mine [flo2]  [flo2] [flo2]   

 

 

Va pup ! [flor]



#47
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 16:52

Salut fetelor,

 

Azi stau pe acasa, zi de menaj&co...stiti ce urmeaza sa sciu, n-am nici un chef. Casa cu susul in jos dupa weekend, ieri am lucrat program complet si nu am avut timp.

 

Gabi, super atitudinea ta, realista si relaxata!

 

Fetelor, si eu caut activitati pt el, ma rog in timpul saptamanii e la gradinita si asta ne ajuta foarte mult. In rest toti vecinii s-au retras prin barloguri, chiar nu stiu ce e cu lumea asta aici, chiar si cei cu copii mici, nu ne mai vedem deloc. Am si racit relatiile cu unii, in fine, nu va plictisesc.

Caut "playdate"-uri, dar e dificil, sunt unele, prin cartiere prea indepartate de noi, as face o ora dus, o ora doua joaca, si inca o ora inapoi.

Mai sunt activitati la biblioteci, citit de povesti, marionete, etc, mi-am propus sa il duc de proba sa se mai obisnuiasca sa stea sa asculte.

 

Vera, lasa baiatul sa-si descarce energia, ce sa faca si el. Eric e la fel.

 

Lorena, eu nu inteleg de ce, cand iesiti afara, vrei sa stea in carutz. Eu de abia astept sa il las sa mearga, sa alerge, sa oboseasca... Sigur ca in  unele locuri nu se poate dar voi daca stati si cate 2h presupun ca prin parc, nu? Sau la cumparaturi? Incearca sa-i distragi atentia cu altceva decat cu mancare, stiu eu, jucarii, joculete, carti, sa recunoasca animalele pe strada si cum fac ele. Stiu, la teorie sunt buna.

Noi stam pe afara mult mai putin ca voi, e si mai frig, si numai in weekenduri cand mergem deobicei la cumparaturi. Sa vezi ce fugareala pe el printre rafturi. La mag. de pantofi tot asa il fugaream si cand l-am prins s-a intins pe jos si asa i-am probat ghetele...

Zic si eu ca Gabi fii mai relaxata, ia lucrurile asa cum sunt, n-o sa avem niciodata copilul perfect, casa perfecta. Cei mici au personalitatile lor si nu fac ce ne asteptam noi sa faca.

 

Casa mea e un haos dpdv al curateniei, jucariile nu le mai strang de ceva timp ca e pierdere de timp. In schimb incerc sa il obisnuiesc sa le mai stranga el. O face, mai ramane sa invete sa NU le mai rastoarne la loc imediat dupa...

 

Ref. la mancare, de cateva seri vine rupt de foame de la gradi si papa seara cam asa: bors de curcan, un fel 2 gen pilaf de curcan sau spaghete cu ton, la sfarsit fructe, acum favorite sunt afinele. Intr-o seara a ras o casoleta intreaga (mica). Nu stiu daca sa ma bucur ca mananca acasa sau sa ma supar ca nu mananca atat cat i-ar trebui la gradi (acolo ii cam lasa sa pape singuri si el se descurca ai greu la cap. asta).

Azi vreau sa fac mancare de linte si pt ei ceva cu piept de pui, si o placinta cu branza.

 

Se vede ca stau pe acasa, ca iar am scris cu nemiluita.

 

VA pup!



#48
Gabriela33

Gabriela33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 615 mesaje

Postat 19 noiembrie 2013 - 23:40

Fleur , ai perfecta dreptate ! Eu chiar m-am hotarat sa nu-mi mai complic viata [:)]  , il aveam pe Andrei de cateva luni si ma trezeam la 4 dimineata sa fac curat in casa , sa fac mancare .... STOP ...pana aici , nu-mi ridica nimeni statuie si nici de apreciat nu se omoara , copilul in urma mea e taifun , eu pe o parte le pun , el pe cealalta le darama si se mai si amuza [:-)))]

Am renuntat si la calcat sunt zile cand il schimb si de 3 ori , pai n-am inebunit acum sa-i calc niste haine cu care sta imbracat 3 ore , salutare si noroc in viata !

Si greul inca nu a inceput , sa vad cum o sa fie cand incep serviciul , deja ma pregatesc psihic pt momentul asta . Al meu sot nici nu se omoara cu facutul a ceva , nici bucatarie , nici copil prea mult , nici curatenie ... asa ca schimbam kalimera , ca nici eu nu sunt castigata la loz in plic ... fac strictul necesar si de bun simt , dar sa mai robotesc ca inainte , nici gand [batcap] , oricum greul cade pe mine , poate dupa ce iese mama la pensie si asta abia la anul pe timpul asta , sa mai primesc ajutor .

 

Nici Andrei nu mai sta afara in carut sub nici o forma , urla cat il tine gura . Asa ca iesim un pic , alearga , oboseste si la somn .

 

Multi pupici !!!! [flo2]



#49
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 01:20

Buna fetelor!
Fleur, bineinteles ca dau copilul pe jos, dar fuge la scari sau la diverse rampe, sta cu nemiluita si freaca gardurile..... si cand ies mai ma duc pana la piata sau magazin si nu pot sa stau cu orele...si sa imping la carut si sa trag de copil. Am incercat si varianta mers de manuta fara carut, am ajuns sa o duc in carca pt ca efectiv facuse pasiune pt un gard si nu vroia sa il lase. Fuge in directia opusa, nu vrea sa merga de manuta, stradutele si traficul nu ne permite luxul unei prea mari libertatii. Iar odata coborata din carut nu mai o pui la loc.....prima parte a drumului sta in carut, dar la intoarcere, parca stie, nu vrea si pace.
In parc nu prea mai stam pt ca sunt multi copii cu mucii in batista si prefer sa o tin un pic la distanta fata de bolii......
Eu incerc sa tin o curatenie absolut necesara, o curatenie serioasa...o data pe sapt si inca 1-2 aspirari superficiale in zonele in care e necesar, bucatarie, hol.... imi cade si mult par si nu suport sa il vad.....spalat zilnic in bucatarie si cam asta e....... geamurile de 2 ori pe an, max 3..... ordinea e ordinea gramezii......
Nu exagerez, dar cateodata ma coplesesc.....

#50
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 20 noiembrie 2013 - 01:21

Lorena, daca am gresit cu ceva, imi cer scuze.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -