Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Piersicute de iulie august ( 3 )


366 raspunsuri la acest subiect

#11
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 14:29

Salutare fetele mele,

 

Hai ca am avut cateva zile foarte agitate si la munca si acasa...

 

Patrick e cu raceala, vad ca si-a mai revenit un pic. La 14.30 are programare la pediatra sa vdm cum mai e. Marti noaptea nu prea a dormit de dureri. Se pare ca se suprapune si o maseluta. Am identificat una in dreapta jos. Era gingia inflamata de ceva timp, si aseara cand am pus mana am simtit coltisorii... Saracii ce se chinuie cand se suprapun mai multe. Dupa ce ca avea muci si nas infundat si tuse...acu mai are si durerile astea si maraiala cat cuprinde, nesomn la pranz...agitatie noaptea, tablou complet.

 

Eu am avut niste zile super pline la munca, care au continuat cu noptile nedormite..eu la randul meu super racita cu o stare specifica lovitului de tren...deosebit.

 

Azi suntem mai bine cu totii si sper sa continuam sa mergem spre bine.

 

Ali sanatate multa si voua..sper sa nu vi se agraveze. Vezi sa nu aiba si Rafi...una din simptome fiind diareea, greatza..  Giardia din cate stiu e foarte comuna la copii, parca si eu am avut cand eram mica, cauza fiind si igiena dar si apa nefiltrata..

 

Ioana ce frumos e la tine acolo. Mi-am propus si eu sa ajung in Dubai soon, poate chiar luna viitoare pt 3 zile. Mai asteptam povesti. Sanatate multa

 

Fleur bafta la interviu si sanatate multa.

 

Gabi vad ca intre timp si deprins si Andreiutul mersul, tare simpatic sa facut.

 

Ile sanatate multa si bambinutei.

 

Deci eu nu stiu ce sa mai facem sa scapam de pasiunea aspiratorul... deja incepe sa ma dispere. In fiecare seara cand vin acasa, nici nu ma lasa sa ma descalt, ma ia de mana si ma duce la dormitor sa-l las sa intre sa-si ia aspiratorul. Dupa care nu e suficient ca il ia, dar vrea sa si aspiram impreuna... Deci chiar nu mai vreau sa mai aspir prin casa...e luna... o sa smulg parchetul. Partea mai buna e ca datorita pasiunii pt aspirator, curatatul mucilor a devenit un pic mai usor.

 

In rest, in putinul timp care ii ramane fara aspirator, joaca fotbal (spre bucuria lu tata). Are cateva mingii, mai mici, mai mari, un de plaja, pe care efectiv le ia si degajeaza...o ia in mana, ii da drumul si trage cu sutul...si trage niste suturi fetelor de mi se cutremura peretii. 

 

update: am fost la dr, se pare ca e spre bine...continuam aerosolii cu ser fiziologic


Editat de Carmen_80, 14 noiembrie 2013 - 15:08 .


#12
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 15:36

Asa dragelor

acum sa vedeti scris pe capul meu ...

Vreau sa va multumesc pentru urarile de ziua mea...de-abia acum le-am citit :(.

 

Dupa cum va spuneam,alaltaieri am decis sa nu mai dorm dupa trezirea Anei si sa mai vad ce mai faceti....am citit multe multe pagini si am retinut esentialul...ca piersicutele sunt copilsi mari! veti niste copii absolut superbi si super haiosi. Ma distreaza ca fiecare e o particica din voi in miniatura :). Sa va traiasca, fete dragi, sa fie sanatosi si sa ne bucuram de ei pana la sfarsitul drumului nostru!

 

Am vazut poze cu Ericutz, Onutza, Patrick, Denis, (si RAfi of course),  Mattia, Antonik , Ana, Vladi si Nectaresl de care am ras pana m-am prabushit cum putea sa arate....nu am vazut poze cu Bambina si nici cu Aurora dar mi le pot imagina de parca le-as fi vazut in parc in fiecare zi.  

Sper ca nu am uitat pe cineva ca am o mare ceatza in cap de la raceala asta :)

 

Fetelor, stiu ca nu am nici cap nici coada, dar vreau sa va zic scurt ca va iubesc pe toate!! Foarte , foarte tare!!!!

asa...

acum sa raspund la ce imi mai aduc aminte...

legat de statul aici....nu cred ca as rezista sa stau forever aici. Sa nu uitam ca 4 luni pe an nu ai cum sa scoti capul afara ci te muti din casa in masina si in mall si invers. Dar sper din suflet sa nu fim nevoiti sa ne intoarcem in tara ci sa o facem daca si cand o sa vrem noi. Planurile noastre sunt sa stam o vreme aici si dupa aia sa o luam spre Canada daca ne-o placea...dar nu stiu ce sa zic.

Legat de paradis...da...e frumos...e exotic dar nu e chiar paradis. Ce imi place mult e ca nu ma stresez deloc aici...si eu sunt o stresata de fel. Sunt chestii SF de zici ca nici nu stiai ca exista o astfel de civilizatie in lume si altele de lumea a 3-a. Noroc ca de-astea nu am prea avut parte dar daca te uiti la bietii indieni care sunt in numar coplesitor aici, te apuca plansul. Ei sunt fericiti ca au un loc de munca dar majoritatea traiesc cu un peste si un sac de orez pentru o luna. Asta intr-o tara in care PIB-ul pe cap de locuitor se invarte dupa soare.. adica cred ca sunt locul 2 ceai mai bogati din lume...

E opulenta multa dar si kitch la anumite chestii, sunt autentici si copiaza la greu in acelasi timp....

Deci totul e cu dus si intors. Ideea e ca eu mi-am setat foarte bine planurile in asa fel incat, daca ma ia depresia sau derapajul sa imi revin repede pentru ca am un scop anume. Acuma e drept ca noi suntem fff norocosi ca ne simtim bine aici si avem tot ce ne trebuie si ne permitem sa facem multe dar repet...nu de asta am venit asa ca stick to the plan si in rest have fun :)

Imi lipseste deocamdata masina ca avem doar una si aici nu exista transport in comun decat taxiuri si masina ta. Dar pe de alta parte nici nu as apuca sa ma dau mult cu ea ca am cu Ana un program de zi si nu vreau sa i-l stric. Asa ca suntem foarte casnice si stam in zona noastra care e destul de plicti dar seara ne scoate tati dupa 6 asa ca nu e un capat de tara. Oricum nu apuc sa respir prea mult.

Bona nu iau ca aici bonele sunt filipineze si io m-am cam speriat la ce fetze am vazut si ce atitudine au cu copiii. Majoritatea copiiilor sunt isterici, fac ce vor, alea zici ca au dopuri in urechio...nu va zic in masini ca vezi copii la volan , in brate la tacsu...in trafic!!!!!!!!!! copii mici de 2-5 ani.... iar aici traficul e sinistru si accidente gramada pentru ca indienii conduc ca acasa...adica fara reguli.

Am vazut ca ai vostri mai merg la gradi...am gasit aici o gradi britanica fix langa noi dar nu o accepta decat de la 3 ani si costa 10000 de euro / an...scor comun pe aici de altfel...

In weekenduri mergem la plaja, mai sapam si in timpul saptamanii cand ne duce tati daca poate si seara in parc la joaca

Hai sa va zic de Ana...

E intr-o perioada incredibila. Face in fiecare zi ceva nou.

In primul rand merge in sfarsit fara ham si alte alea...nu imi place insa stilul ca merge pe varfuri si cam dezlanat....sa vedem cum corectam asta...

Ma pupa cu sunet si isi tzuguie buzele in timp ce ma cuprinde de obraji cu manutzele iar eu ma topesc toata :) pentru ca e evident foarte santajista

Ieri  m-a vazut ca fac mamaliga si si-a luat castronelul si telul ala mic si freca de zor in castron cu el :))). Este delicioasa.

Uneori sta cuminte cu cartile si le rasfoieste si povesteste cu ele, mai cearta animalele de pe acolo ....mor de ras. STie toate animalele din cartile ei, si are vreo 10 carti, stie cum fac, stie mijloacele de transport mai putin trenul...ca inca nu am dus-o cu ala...sunt absolut shocata cat a absorbit!

Si canta Hinta Polinta...adica hiita potita mai exact :)

are o fascinatie teribila pentru masina de spalat...baga rufe in ea, apasa pe butoane...o pazeste sa spele bine si cand termina masina (ca are un cantecel la sfarsit) ma trage de mana si mi-o duce sa scot hainele de acolo. Azi i-am bagat rufele ei la spalat si avea o pijama cu Mickey si a facut scandal monstru sa nu i-o bag acolo...mi-o tragea din mana si apoi il pupa pe Mickey. A trebuit sa o prostesc si sa pun pijamaua fara sa vada ea.

Incearca sa se catzere peste tot si va reusi foarte curand.....apropos...avem 9,5 kg si 78 cm si 6 dinti...al 6-lea de-abia a aparut...

Si o noutate...azi cand am culcat-o acum la pranz, eram in pat cu ea si se tot foia. Am ridicat tonul la ea si i-am zis “Culca-te ca daca nu dormi, plec si te las singura” si ea ce credeti ca face...se arunca cu capul pe perna, inchide ochii, se preface ca doarme o sec si dupa aia mijeste genele sa vada daca o vad sau nu. A stat inca vreo 10 sec, dupa care, dupa ce a vazut ca eu sunt cu ochii inchisi, a inceput sa bolboroseasca in soapta de-ale ei. Cand am deschis ochii, iar s-a prefacut ca doarme . Ma bushea un mare ras dar a trebuit sa fiu serioasa :))) Este mare hoatza :). Evident ca face si boacane si are zile in care sta numai legata de piciorul meu dar astea sunt la pachet.

Hai va pup tare de tot si mai intru ca merg sa mai bag un nani langa ea ca am fost toti 3 cu faringita si sunt cam varza...

PS: Fleur merci mult de aprecieri la adresa Anei dar sa stii ca fizionomia aia speciala e cica un defect din nastere ca are ochii cica o idee mai departati decat normal din cauza nasterii premature....in cazul asta, tot raul spre bine :)



#13
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 15:59

Am uitat fix de ce ma tot intrebam singura zilele astea....Gabi
, Andreiutzu pare a se fi inaltzat tare mult din poze
..cat are acum? E super dulce si e picatira din tine. Parca esti tu mica, blonda si cu ochi albastri :)

#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 16:38

Salutare fetelor,

 

Sunt plictisita de toti si de toate...

 

Interviul nu a meritat deranjul, chiar daca ma iau ei nu accept eu, pt. un part time de 8 ore pe saptamana ar trebui sa stau in fiecare zi la scoala program complet 8-3 30, fara sa pot completa cu alt job sau supliniri. Multe fumuri si fitze pt un job de 2 bani, mi-au cerut referinte din 1900 toamna, de la directori care nici nu mai sunt in functie probabil (deci, nu referinte de la persoane pe care le alegi si le furnizezi tu, candidatul, cum e normal). In fine, nu va mai plictisesc, doar imi pare rau ca ieri am fost sunata si nu am putut merge sa lucrez, din cauza interviului. Eram mult mai castigata. Asta e.

 

Eric are azi sedinta foto la gradinita, l-am imbracat dimineata in blugi si camasuta, sa fi auzit ce proteste, plansete si urlete la el. Exact cum ma asteptam...

 

Eu am zi de cumparaturi, chef ioc.

 

Rocsy, multumim de capitol. Nu stiu ce-i cu problemele la inchis/deschis capitol, dar am observat si eu dificultati tehnice cand vreau sa raspund la vreun subiect, nu e normal. Ar tb. semnalat unui admin.

 

Ioana, ne bucuram de vesti. Cu "defect" sau fara, Ana e o scumpa. Asa e, sunt in perioada cea mai fascinanta, cred, cand invata si fac zilnic ceva nou. Si se smecheresc ceva de groaza, dar asta ii face si mai simpatici.

Imi place atitudinea ta vs. sejurul acolo, va urmariti planul, asta e f. bine, si intre timp bucurati-va cat mai mult de ce ofera tara asta opulenta si ciudata in acelasi timp, dupa cum ai descris-o. Asa e cand prosperitatea vine peste noapte intr-o tara slab dezvoltata inainte.

Deci va asteptam in Canada... Sper ca va place iarna (Quebec, Ontario, ALberta si celelalte) sau...ploaia (daca vizati vestul, Vancouver)

 

Ali, sper ca macar sotul tau s-a trezit bine....Sanatate tuturor!

 

Carmen, parca il descrii pe Eric, singura diferenta e la ce face fixatie. El, la dozatorul de apa si la scosul lucrurilor din sertare. Azi dimineata a scos toti chilotii si sosetele lui taica-su din sertarul de la comoda, l-am lasat, ca le mai pune si la loc, dar nu mereu, si e preferabil asta decat sertarul meu cu acte...

Sanatate multa si voua, bietul Patricutz cate pe capsorul lui. Este tipic ca racelile sa ii surprinda pe fondul eruptiilor dentare. Eric mereu s-a imbolnavit in timpul eruptiei dentare: in concediu a fost exemplul clasic: pe foaia de observatie chiar asa scrie: viroza pe fondul procesului activ de dentitie (traducere aproximativa din spaniola).

 

Ca-mila, din ce zici pare a fi vorba de un premolar, astia ies inaintea caninilor, deci nu in ordine unul dupa altul. La noi tot asa a fost.

 

Va pup si sa aveti o seara frumoasa si linistita cu piersicutele.


Editat de Fleurdelise, 14 noiembrie 2013 - 16:39 .


#15
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 17:41

Camila uite harta dintilor :)

Miniaturi atasate

  • image.jpg


#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 18:20

Deci ai 2 lea molari ar trebui sa iasa pe la 2 ani...atunci de ce al meu baleste de vreo luna, roade babetici de plastic si tot ce prinde si nu poate manca decat cu greu cateva lingurite de papa (are toti ceilalti 16 dinti in afara de astea 4 masele). Ma rog lui i-au iesit primii dinti la 4.5 luni, ar fi un avans de 1.5 luni doar, nu de 6+ luni.



#17
Carmen_80

Carmen_80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 903 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 18:25

Eh, astea sunt oricum orientative ca si lu bambina balerina i-au iesit primii la 3 luni...

Ai incercat sa-l palpezi sa vezi dc e umflata gingia? La patrick e umflata de aproape 2 luni si baleste excesiv, si abia acu a spart...

#18
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 18:38

Buna fetelor! Hai ca mi-a reusit saintru si la ore mai normale.
Azi am avut musafiri de dimineata, un baietel de 11 luni cu care iese Onuta la plimbare in fiecare zi de o vreme in coace....azi nu am iesit afara, nu mi-a placut deloc manifestarile vremii, rece, umezeala, vant....
De fiecare data cand il vede pe Sebi, asa il cheama pe prietenul ei, tuguie buzele si il pupa, nu neaparat avand contact, dar gestul il face de fiecare data cand il vede. De obicei, cand vine un copil in casa, fix pe ce pune mana respectivul copil acel lucru ii trebuie si ei, dar cu Sebi nu se intampla la fel....il urmareste, il protejeaza si nu protesteaza daca ii ia vreo jucarie, lucru fff ciudat pt Onuta....se joaca fff frumos cu el. Il ia de gat si l-ar jughini ea mai mult daca ar sta. Se joaca cu el la fel de protectiv cum se joaca nasica de 4 ani cu Onuta mea.

Eu am facut supa de conopida pt Onuta, mancare de stevie pt noi si Onuta si snitel de vitel pt noi, o placinta de dovleac si cam atat, dar crd ca suficient.

Onuta de vreo 3 zile doarme toata noaptea, se mai foieste ea la un moment dat, dar nu o bag in seama! Se culca la 22 si la 7 trezirea, la 14 culcarea la 17.30 scularea ( program de 3 zile, ce mult mi-ar placea sa ramana asa....)

#19
lorenaflore

lorenaflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 808 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 18:42

Si la noi eruptiile dentare s-au cam suprapus cu viroze....la noi se pregatesc caninii. Ordinea a fost ca ce-a pusa de Carmen. Sanatate Carmen!
Ali, multa rabdare cu giardia, trece destul de greu.....
Fleur, sa ne arati poze cu domnisorul tau gatit!
Ioana, imi place atitudinea ta!

#20
ioana3110

ioana3110

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.431 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 23:06

Lore, da-mi si mie reteta de supa de conopida pls!!!

EU am facut azi o reteta de somon la cuptor absolut delicioasa. A papat Ana si cu mainile si cu picioarele :)

Nb gagici!!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -