Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #3

bebe sept2013 oct2013

282 raspunsuri la acest subiect

#251
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 09:15

am gasit o reteta de cina super rapida

http://www.prin-casa.ro/?p=1623



#252
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 09:44

am gasit o reteta de cina super rapida

http://www.prin-casa.ro/?p=1623

Eu fac ceva de genul asta in tuci, cu capac, pus in cuptor, sau in oala aia marocana tzuguiata, tajine. 

 

Intr-adevar iese ceva de vis, si poti jongla cu legumele si condimentele dupa gust si inspiratie. 

 

Insa adevaratul kleftiko e cel de miel, am mancat la greci, mama ce pofta mi-ai facut.  [pofticios]



#253
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:53

Declar prima zi fara constipatie dupa nastere! Ceaiul de lactatie de la fares era vinovatul, acum ca beau ceai de anason, fenicul si chimion, combinat s-a rezolvat problema

Felicitari :):):) la mine nimic :( tot consti..si supozitor. Am renuntat si eu la fares si beau ceaiul amestecat ca si tine ...da'  nimic.



#254
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 12:57

Elena - ma bucur ca ai reusit sa ii dai biberon, acum poti sa te declari multumita :) si eu zic sa i dai cat cere bebelusului, daca ii este foame. Apropo de mulajul artistic trebuie sa fii extre, de rapida - 30 de secunde siliconul - restul operatiunii e mai de durata - deci poti sa te misti.



#255
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 13:56

Hello girls

 

Va rog sa imi spuneti voi ce stiti despre iesitul pe ceata afara cu copilul? Acum in Bucuresti e o ceata groasa si am ceva retineri in a iesi afara. Daca plutesc in ea viruseii... :))

Ieri, pentru ca a fost frumos am iesit si ne-am plimbat vreo ora aproape, mi-a prins bine si mie si partial si ei. De ce partial si ei? Pentru ca dupa somnul pe care l-a tras in carucior la plimbare, acasa a urmat circ de la ora 13 pana seara la ora de culcare. Din fericire, dupa baia de seara, masa de la 20.30 si maraiala vreo 15 minute, a adormit...pheww

Si a dormit ca de obicei in ultimele 7 zile pana azi la 7.30 cand am mers eu la ea si am schimbat-o de pijamaluta, s-a trezit mai bine si i-am dat sa pape.

      Tot timpul dimineata cand merg la ea este intre trezire si somn si cu degetul mare in gurita. Oare daca as lasa-o sa se trezeasca ea bine s-ar trezi mai tarziu de atat? Dar totusi...adoarme la ora 21 si imi e ca nu mai mananca noaptea.

Din aceste considerente cred ca a luat luna asta, de la inceputul lunii pana acum, doar 380 de grame. Ce-i drept, in zilele cu raceala a stagnat putin..

Sper sa recuperam sa sarim macar de 500 de grame luate luna asta ca iar ma vad cu medicul ei si o sa imi faca iar recomandarea minune de lapte praf..

          Dar daca eu vad ca papa, ca am lapte si ca are scaune si pipi de ce sa ma apuc sa ii dau lapte praf?? In conditiile in care vreau sa o alaptez macar pana la 6 luni cand incepem diversificare. Nu-mi fac eu sperante de alaptare exclusiva pana la 2 ani dar macar minimul de 6 luni vreau sa o alaptez.

Imi e teama si mie da, cand vad ca a luat doar 380 de grame dar asta inseamna aproape 20 de grame pe zi ori in cartile cu info despre copii standardul (dar nu regula ca doar nu avem copii la indigo) cresterea zilnica este intre 20-30 grame pe zi...



#256
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:09

Miralexia, la ora la care ai postat tu (13,50) in Bucuresti nu mai era ceata, cel putin in setorul 5. Eu am stat de la 12 la 14 afara si a fost foarte frumos, ca o zi de toamna calduroasa

Arnia, eu de vreo 2 saptamani mancam dimineata prune uscate, o cafeluta fara cofeina si iaurt cu fulgi de ovaz si alte cereale, iar de 2 zile am schimbat ceaiul, si mi-am revenit. Incearca si tu

#257
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:22

Ella, in sectorul 3, in Titan, la ora 14 inca era ceata insa a iesit soarele. Si m-am incumetat si am iesit si noi jumatate de ora afara. Desi era soare, tot mai era putina ceata. Acum de vreo ora s-a innorat si a coborat iar ceata, e groasa de o tai cu cutitul :)



#258
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:30

Ella, in sectorul 3, in Titan, la ora 14 inca era ceata insa a iesit soarele. Si m-am incumetat si am iesit si noi jumatate de ora afara. Desi era soare, tot mai era putina ceata. Acum de vreo ora s-a innorat si a coborat iar ceata, e groasa de o tai cu cutitul :)

Confirm, am iesit si eu in Salajan la 15.30 si n-am stat decat juma de ora, ca s-a lasat ceata. In cond in care la 14.30, cand am venit eu de la intalnire, era soare si extrem de frumos. 



#259
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:39

Buna,

 

si noi tocmai am venint in casa. Am iesit pe la 13.30 si era bine merci, iar la 15, deja incepuse iar ceata. Zona Iancului! :)

 

Fetele din zona: Mina & Miralexia......ne vedem si noi?

 

Eu am renuntat la ceaiul de la Fares cred ca dupa vreo 3  sapt de la nastere, din aceleasi motive ca si Ella.

Am ramas la granulele de Galactogil.



#260
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 21 noiembrie 2013 - 16:46

Hello girls

 

Va rog sa imi spuneti voi ce stiti despre iesitul pe ceata afara cu copilul? Acum in Bucuresti e o ceata groasa si am ceva retineri in a iesi afara. Daca plutesc in ea viruseii... :))

Ieri, pentru ca a fost frumos am iesit si ne-am plimbat vreo ora aproape, mi-a prins bine si mie si partial si ei. De ce partial si ei? Pentru ca dupa somnul pe care l-a tras in carucior la plimbare, acasa a urmat circ de la ora 13 pana seara la ora de culcare. Din fericire, dupa baia de seara, masa de la 20.30 si maraiala vreo 15 minute, a adormit...pheww

Si a dormit ca de obicei in ultimele 7 zile pana azi la 7.30 cand am mers eu la ea si am schimbat-o de pijamaluta, s-a trezit mai bine si i-am dat sa pape.

      Tot timpul dimineata cand merg la ea este intre trezire si somn si cu degetul mare in gurita. Oare daca as lasa-o sa se trezeasca ea bine s-ar trezi mai tarziu de atat? Dar totusi...adoarme la ora 21 si imi e ca nu mai mananca noaptea.

Din aceste considerente cred ca a luat luna asta, de la inceputul lunii pana acum, doar 380 de grame. Ce-i drept, in zilele cu raceala a stagnat putin..

Sper sa recuperam sa sarim macar de 500 de grame luate luna asta ca iar ma vad cu medicul ei si o sa imi faca iar recomandarea minune de lapte praf..

          Dar daca eu vad ca papa, ca am lapte si ca are scaune si pipi de ce sa ma apuc sa ii dau lapte praf?? In conditiile in care vreau sa o alaptez macar pana la 6 luni cand incepem diversificare. Nu-mi fac eu sperante de alaptare exclusiva pana la 2 ani dar macar minimul de 6 luni vreau sa o alaptez.

Imi e teama si mie da, cand vad ca a luat doar 380 de grame dar asta inseamna aproape 20 de grame pe zi ori in cartile cu info despre copii standardul (dar nu regula ca doar nu avem copii la indigo) cresterea zilnica este intre 20-30 grame pe zi...

 

Mira, daca o poti alapta exclusiv, daca fata ia in greutate, face kk si pipi, daca este linistita si doarme bine, chiar nu ai niciun motiv sa bagi completare. Daca prin "luna asta" intelegi de la 1 nov si pana acum, atunci eu zic ca a luat ok in greutate. Chiar daca pana la sfarsitul lunii nu pushca alea 500, n-as zice ca-s motive de ingrijorare. Cel mult - zic si eu, nu stiu daca e ok ce zic - ai putea forta inca o masa noaptea, sa o trezesti pe la 1-2 sa mai pape, insa cred ca daca nu se trezeste nu-i e foame. 

 

Asa ca eu te incurajez s-o tii pe a ta cu alaptatul (daca mie nu mi-a iesit, macar stau cu galeria pe langa voi). 





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -