Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

certuri, intrigi intre fete...


54 raspunsuri la acest subiect

#1
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 18:37

De ceva timp observ la fiica mea (12,6 ani- clasa a VI-a) ca-i abatuta. O intreb daca are ceva, ...nimic. Dupa mai multe iscodeli aflu ca s-a certat cu cea mai buna prietena a ei care nu-i mai vorbeste(de fapt doar o  înţeapă) si care s-a aliat cu alta colega de clasa impotriva ei. Fiica-mea sufera ca un caine, exclusa din grup.Ele erau de fapt un grup de 3, din care acum e exclusa.

Am mai inceput sa observ si cum aleg sa-si vorbeasca, in general, fetele(la 12-13 ani), uneori cu rautati dureroase, aflu despre barfe, ironii care ma socheaza la varste asa mici. Parca-s femei in miniatura.

 Poate stiti, unele grupuri de fete se formeaza dupa cat de "cool" esti, ce telefon ai, cate "aere" iti dai, cu ce te imbraci, vorbesti sau nu despre baieti, ai cele mai noi"gadget-uri"(sper c-am scris corect) . Numai aiureli. Barca se schimba dupa cum bate vantul la varsta lor.

Culmea e ca eu sunt amica cu mama fetei, dar intr-o astfel de situatie, e aiurea si sa ne mai vizitam, ca nu pot s-o iau pe fiica-mea cu mine, in conditiile in care "prietena" n-o mai poate suferi.

 Ce-as putea sa fac? Ce sa-i spun? s-o consolez, sa nu...doar s-o determin sa-mi povesteasca ce-o doare(ca-i si interiorizata si nu zice nimic)... Ati trecut prin asa ceva?

 Ce putem face ca mame intr-o astfel de situatie?

 

 Eu i-am spus ca prieteniile adevarate se vad in timp, ca nu e un capat de lume daca prietena ei nu-i mai vorbeste si ca-si poate gasi alte fetite cu care sa vorbeasca.

 

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

 



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 19:40

Cel mai bun lucru dupa mine este sa lasi lucrurile sa curga. Azi sunt asa maine invers apoi iar asa... si tot asa.

DAR

Sincer nu inteleg de ce pui tu relatia ta ca si om matur cu un alt om matur in discutie pentru niste copilarii?

 

"Culmea e ca eu sunt amica cu mama fetei, dar intr-o astfel de situatie, e aiurea si sa ne mai vizitam, ca nu pot s-o iau pe fiica-mea cu mine, in conditiile in care "prietena" n-o mai poate suferi."

 

Cum adica e aiurea? Esti copil?



#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 20:07

Eu le-as pune fata-n fata si le-as intreba ce are fiecare sa ii reproseze celeilalte.



#4
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 20:37

Eu le-as pune fata-n fata si le-as intreba ce are fiecare sa ii reproseze celeilalte.

Eu nu.

 

In afara de stanjeneala va urma amplificarea tensiunii...



#5
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 21:53

Interesanta dilema. Cand esti mama "parasitei" e greu sa stai deoparte.
Si mie imi vine sa spun ca o discutie cu mama prietenei si apoi o vizita mamici-fete in care poate fetele s-ar impaca de la sine ar rezolva ceva ...

Nu sunt insa sigura ca asta e solutia ...

#6
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:02

Eu am baiat in cls a VIa...mai povesteste cum se cearta/impaca fetele la scoala. Sincer, eu sunt uimita..e ca o telenovela nesfarsita: se cearta, plang, se coalizeaza unele impotriva altora, se muta din banci, se baarfesc...si sufera foarte tare.

 

Nu cred ca exista o solutie punctuala in situatia asta, dar cred ca trebie sa o inveti sa treaca cumva mai usor peste astfel de intamplari..care vor mai exista.

 

Cand a noi in clasa a existat asa o situatie, mama celei excluse a vorbit cu mama celei care initiase actiunea de excludere si au reusit se le faca sa se ignore macar si sa nu-si mai arunce vorbe jignitoare si sa nu mai coalizeze fetele impotriva ei.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 22:58

Da da, se cearta, se impaca, se regrupeaza permanent. La varsta aia se permite, din fericire. Chiar daca-s rautati, se mimeaza viata adultilor, se face pregatirea pentru viata reala. In viata reala nu-i totul lin si nevinovat asa ca nici la copii nu este, oricat am crede noi ca li se cuvine asta. Dar nu-i bai, cum spuneam lor nu le strica, au voie sa testeze.

Primul gand te duce la faptul ca educatia ar trebui sa primeze in manifestarile copiilor, iar faptele lor ar trebui sa fie responsabile, odata cu varsta...dar asta nu se intampla. Si e normal.

Stai de vorba cu fata ta si consoleaz-o. Nu-i da explicatii...nici n-ai ce sa explici. O sa repeti  asta si cand va suferi din dragoste...tot o deceptie, nu?

In mod normal, asta n-ar trebui sa afecteze relatia ta cu mama celeilalte. Ar fi o mare greseala. Sa discuti cu ea...ce sa discuti? Vai, draga...fetele noastre se cearta...a ta a exclus-o din grup, nu vrei sa pui o vorba buna?

Ah, daca ai stii cate "cea mai buna prietena" au schimbat fetele mele...



#8
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 00:12

Eu ma pun in locul fetei initiatoarei si tare mi-ar fi placut ca mama mea sa fie de partea mea, sa o determine pe fosta prietena sa spuna daca are ceva impotriva mea, nu sa ma excluda din grupul de prietene, fara explicatii.

Sunt copii de 12 ani, nu 20.



#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 00:15


 

Cand a noi in clasa a existat asa o situatie, mama celei excluse a vorbit cu mama celei care initiase actiunea de excludere si au reusit se le faca sa se ignore macar si sa nu-si mai arunce vorbe jignitoare si sa nu mai coalizeze fetele impotriva ei.

 

Corect. De ce sa-i lasam sa sufere cumplit, sa ajunga la hartuire verbala, agresiuni fizice, cand putem interveni pt a media conflictele dintre ei.

Exista mediatori pt adulti, de ce nu ar fi si pt copii ? Adica, noi, parintii lor.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 08:33

Mie imi pare rau ca nu mi-am invatat copila sa fie intriganta, rautacioasa si sa-si bata joc si ea la randul ei de "celelalte" de "ceilalti".

Intotdeauna am invatat-o sa treaca peste. Am invatat-o sa fie corecta.

Trebuia sa o invat sa dea - cu picioarele, cu capul, cu gura.

 

Situandu-ma in randul mamelor cu fetite ce sufera cunosc aceasta durere morala, psihica. Si va spun ca este cumplita.

Sa asisti ca mama la plansul copilei, sa vezi ca nu are chef de nimic, ca nu mai invata, ca ii e rusine sa iasa in colectivitate, ca se simta tradata... si sa nu poti face mai nimic este ingrozitor.

In acele momente ajungi sa nu-i mai poti suporta pe acei copii.

 

In situatii asemanatoare eu am vorbit cu mama respectiva si pur si simplu am rugat-o ca fi-sa, fi-su sa-i dea fetei mele un mare Ignore. Mai stau, inca, la cafele cu mamele alea.

 

Pentru ca indiferent ce spuneti voi despre faptul ca la varsta asta prieteniile se schimba ca ciorapii, exista copii care investesc intr-o relatie, care sunt mai sensibili, care nu pot trece asa usor peste faptul ca au fost tradati.

 

========

Oricum azi sunt suparata, pentru ca odrasla mea sufera din cauza intrigilor celei mai bune prietene care s-a coalizat cu prietenul ei din copilarie - fii-mea le-a facut cunostiinta acum cateva luni.

Am fost la ea sa o trezesc si e lemn, nu a dormit azi-noapte, are ochii umflati de plans. Maine da teza la romana. 

 

Asa ca sunt furioasa pe mine de data asta. Trebuia sa o invat ca la rau sa raspunda cu si mai rau - cel putin s-ar fi racorit cumva.

Copiii astia au 16 ani - nu mai poate fi vorba de vorbit cu ei sau cu parintii.

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -