Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 6

mai gravidute ciresele sarcina

317 raspunsuri la acest subiect

#11
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 12:38

Sherry, din cauza de varsta (o sa am aproape 38 si e prima sarcina) si imi si doresc cezariana, la particular se face la cerere [:)]



#12
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 12:39

sill, cred ca totul e gratuit in sarcina, daca mergi la spital. Ca se baga bani in buzunar la fiecare control e altceva. Eu am fost de cateva ori pe la elias si am vazut ca au si acolo ecograf performant.

 

Totusi sunt pentru clinici private, mi se pare mult mai bine. Ma enerveaza la culme bagatul banilor in buzunar si toate cele.



#13
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 12:52

Da Irva , asta cu bani in buzunar si pe mine .Aici merg la cabinetul privat si consultatia e o suma fixa si punct .Insa la nastere nu mai stiu cum sta treaba daca trebuie platit sau nu , mai ales ca este in spital cred ca nu este nevoie ,oricum o sa ma interesez ...

Am fost cu mama mea la control in Ro si am vazut ca pentru fiecare lucru cum ar fi eco platesti separat sau alte chesti la fel .Eu ma intreb oare ca sa am un diagnostic nu este de toate investigatiile necesare ?.Pai baga-le la pachet si zi o suma , chiar trebuie sa spun eu !!! Pai fara eco ce vezi ?..E ca si cum ti-as da sa te uiti in palma ....

Dar el zice : pai doamna trebuie sa steptati 2 ore dupa ce termin consultatia 

la toata lumea apoi trec la eco  [batcap]  [batcap]  [batcap]



#14
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:00

sill, asa e, sistemul de stat e cel putin ciudat. Chestia cu ecografia care nu se face la consult am auzit-o si la particulare. Cred ca depinde de doctor.



#15
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:04

da , de particular vorbesc ! 

Problema asta exista in provncie nu ai de unde alege , eu m-am dus la un dr care venea de la ilfov de 2 ori pe saptamana ..Dar cred ca sa invatat si el la fel cum este pe aici .Eu stau in Dambovita .



#16
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:05

Da llorrnea, noi suntem optimiste! Eu iau aspenter preventiv de cand am fost la primul control in sarcina, desi mi-au iesit ok analizele de trombofilie, asa a considerat dr, avand in vedere ca am o sarcina oprita in evolutie.

Sill, asteapta rezultatul tau, nu ai de ce sa te ingrijorezi!



#17
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:06

Hello, fetele cochetele si burtoase,si un capitol plin numai de vesti bune.

Alinutza, multa multa putere sa treceti pentru hopul asta si tu si bebe si sa decurga restul sarcinii normal.

Fetele, ce inseamna ppap ala care v-a iesit voua mic? Ca poate imi gasesc si eu un noumotiv de  panica.

Eu am perna de alaptat de la theraline. E tare faina, noua nu a avut nici un miros ciudat, si am tot intors-o pe toate partile sa vad unde e fermoarul. Cand eram sigura ca nu are l- am descoperit, e asa de finut ca nici nu se vede sau simte. Eu peste zi o folosesc la stat in pat, noaptea nu am reusit, e adevarat ca ma calareste si catelul, si perna, erau prea mult. Dar sunt sigura ca o sa folosesc mult si cu spor.

Psihic sunt mult mai ok, daca Dumnezeu vrea sa ne lase bebelusul o sa ni- l lase, daca stau si bocesc nu il ajut cu nimic. Incerc sa  fac lucruri placute, ca de exemplu liste. E adevarat ca dimineata am auzit si inimiara din burtica, parca e un calut care tropaie. 

Sanii vostri mai sunt tot asa de durerosi? La mine incet au cam disparut durerile, reusesc  dorm si pe burta inca.



#18
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:08

Eu am mai fost la control si in spital, bineinteles vorbeam cu dr meu cand era el de garda, si mi s-a parut ok, il sunam cand ajungeam si apoi asteptam 10-20 min si venea.

Eco de dublu test tot in spital mi-a facut, si de fiecare data a stat de vb cu mine la fel ca la cabinet, poat echiar mai mult!



#19
mishutza

mishutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.076 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:11

Ah,si ca vorbeati de costuri in sarcina, ieri tocmai am avut surpriza la ginecolog sa aflu ca, casa de asigurari nu plateste decat 3 eco in timpul sarcinii. Stau si ma intreb cum se desfasoara un control de gravida fara eco. Asa ca voi plati  85 de euro, ca un flat pt toate eco cu poze pana la sfarsitul sarcinii. Nu mi se pare mult, dar oricum, mi sevpare ca si casa de asigurari trage cat poate. Dublu test l.am platit, toxo am platit, pt stat in spital platesti un extra de 10 euro pe zi, inchipuiti-va ca ovulele de progesteron nu sunt recunoscute de casa de asigurari pt cazurile de sangerari,asa ca ar trebui platite,mie mi le-a dat ginecoloaga gratis,dar totusi,e ca la surprize surprize. 



#20
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 13:16

Ah,si ca vorbeati de costuri in sarcina, ieri tocmai am avut surpriza la ginecolog sa aflu ca, casa de asigurari nu plateste decat 3 eco in timpul sarcinii. Stau si ma intreb cum se desfasoara un control de gravida fara eco. Asa ca voi plati  85 de euro, ca un flat pt toate eco cu poze pana la sfarsitul sarcinii. Nu mi se pare mult, dar oricum, mi sevpare ca si casa de asigurari trage cat poate. Dublu test l.am platit, toxo am platit, pt stat in spital platesti un extra de 10 euro pe zi, inchipuiti-va ca ovulele de progesteron nu sunt recunoscute de casa de asigurari pt cazurile de sangerari,asa ca ar trebui platite,mie mi le-a dat ginecoloaga gratis,dar totusi,e ca la surprize surprize. 

Tu esti in Ro sau ...?

Sani nici pe mine nu ma mai dor decat foarte putin  





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -