Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Mamici de Aprilie 2014 (Buburuze de Aprilie 2014) - Cap.2


347 raspunsuri la acest subiect

#31
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 18:27

Klaudynne trebuie sa te duci la dentist, pentru ca daca se infecteaza nu te/va vad bine. Pentru inceput poate sa-ti administreze o medicatie mai usoara. Stii ca exista o vorba de-a noastra romaneasca in care zice ca inainte de sarcina sa treci si sa-ti rezolvi problemele la dentist.

#32
Klaudynne

Klaudynne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 19:06

Klaudynne trebuie sa te duci la dentist, pentru ca daca se infecteaza nu te/va vad bine. Pentru inceput poate sa-ti administreze o medicatie mai usoara. Stii ca exista o vorba de-a noastra romaneasca in care zice ca inainte de sarcina sa treci si sa-ti rezolvi problemele la dentist.

Ooof RalexHD eu stiu ca asa este vorba romaneasca,dar atunci cand ramai insarcinata asa cum am ramas eu fara sa ne propunem..Sincer a fost o mare surpriza pt ca de 2 ani nu ne mai protejam...Ne-am bucurat foarte mult,dar in acelasi timp noi suntem plecati din Romania..stii cum e intr-o tara straina muncesti ca "negrii pe plantatie" sa aduni un banut..O sa ma duc pana la urma la dentist,chiar azi am fost la farmacie si mi-a spus ca nu poate sa imi dea altceva in afara de panadol pe care deja il am acasa.Si nici pastile cu pumnul nu pot lua [:(] .Eu am si un istoric tare prost la capitolul dantura si acum cu sarcina ma gandesc ca mi s-a agravat,pt ca efectiv mi s-au rupt bucati dintr-o masea [V] .Merci mult pt sfat,oricum am sa ma duc la medic pt ca nu ma pot nici odihni noaptea.Pupici si pt voi si pt burtici [pup]



#33
cos_minutza

cos_minutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.842 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 19:35

Buna gravidutelor!!!!

 

Camcris felicitari pt baietel sa creasca mare si sanatos si sa stea in burtica pana la termen.pupici multi.

 

Jaguar felicitari pt sarcina si gemenasi,sa fie sanatosi si sa vina cat mai aproape de termen.Daca retin bine ai fost o perioada la odiseea de mart -aprilie 2013...pupici

 

Sarcini usoare in continuare tuturor burticilor!!!

 

pupici



#34
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 20:13

Ooof RalexHD eu stiu ca asa este vorba romaneasca,dar atunci cand ramai insarcinata asa cum am ramas eu fara sa ne propunem..Sincer a fost o mare surpriza pt ca de 2 ani nu ne mai protejam...Ne-am bucurat foarte mult,dar in acelasi timp noi suntem plecati din Romania..stii cum e intr-o tara straina muncesti ca "negrii pe plantatie" sa aduni un banut..O sa ma duc pana la urma la dentist,chiar azi am fost la farmacie si mi-a spus ca nu poate sa imi dea altceva in afara de panadol pe care deja il am acasa.Si nici pastile cu pumnul nu pot lua [:(] .Eu am si un istoric tare prost la capitolul dantura si acum cu sarcina ma gandesc ca mi s-a agravat,pt ca efectiv mi s-au rupt bucati dintr-o masea [V] .Merci mult pt sfat,oricum am sa ma duc la medic pt ca nu ma pot nici odihni noaptea.Pupici si pt voi si pt burtici [pup]


Sarcinile pe nepregatite sunt cele mai frumoase,cu copii iubiti si rasfatati. La noi este a doua oara cand se intampla si suntem atat de fericiti si ne bucuram asa de mult, incat ai impresia ca a fost planificata.
Cu atat mai mult daca ai un "istoric"in ceea ce priveste dantura este mai bine sa te urmareasca un dentist si din cate inteleg eu de la tine,ca te mai supara si noaptea, chiar nu este de neglijat. Succes!

#35
jaguar

jaguar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.436 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:13

[hia]  si de la noi

Ce mai faceti burtici?

Cos minuta [flo2] , multumim frumos!da ai retinut bine, am fost anul trecut la odisee ptr o perioada scurta.... Poopicei la nazdravanul tau, are exact numele pe care l-as fi pus eu anul trecut daca aveam baietel [:)]

 

Claudyne, sa treaca dantura oofff sunt tare greu de suportat acele dureri.. [batcap]

am auzit din batrani ca un remediu natural ar fi sa pui catel mic de usturoi la masea, cik te lasa durerile..si asta daca poti suporta mirosul, ca eu nici de departe sa nu -l miros...

 

sa aveti o zi buna [:)]



#36
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:51

Buna gravidutelor!!!!

 

Camcris felicitari pt baietel sa creasca mare si sanatos si sa stea in burtica pana la termen.pupici multi.

 

Jaguar felicitari pt sarcina si gemenasi,sa fie sanatosi si sa vina cat mai aproape de termen.Daca retin bine ai fost o perioada la odiseea de mart -aprilie 2013...pupici

 

Sarcini usoare in continuare tuturor burticilor!!!

 

pupici

Multumesc mult scumpa mea [pup] fosta coleguta de aspirante [flo] ce mai face flacaul, o surioara ceva in plan? Multa sanatate si multe clipe minunate va doresc.



#37
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:56

Klaudynne [pup] ce mai faci ai scapat de durerea de masea? eu nu stiu ce remedii naturiste sa iti recomanda, dar cred ca poti gasi pe net., multa sanatare si sa ne dai vesti bune

RalexHD foarte bine daca mai aveti un copil acum veti face pereche  [pk]  sper ca am inteles bine .....



#38
Klaudynne

Klaudynne

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:28

Sunteti niste dragute fetelor [:)] ,va multumesc pt incurajari si sfaturi [flo2] !Ma simt mai bine azi.Mi-am amintit ca am prin casa un ulei pe baza de extract din usturoi si mi-am aplicat ieri si azi de dim si am dormit si eu mai bine [batetoba] .Am cautat pe net si binenteles ca nu am voie sa il folosesc excesiv pt ca dauneaza la bebe.Daca o sa ma doara iar ma voi duce la medic dar imi este atat de frica [fri] .Pt ca nu sunt in tara mea,si sincer am auzit numai povesti horror despre medicii de aici stomatologi,si chiar nu as vrea sa se intample Doamne fereste cine stie ce nenorocire.Eu sunt si mai prapastioasa de felul meu.In concluzie astazi pot spune ca zambesc si mi-a disparut expresia de suferinta [:)] .RelaxHD am cunoscut sentimentul,nu se compara cu nimic venirea vestii ca vom avea o minune in viata noastra [pup] .Ne-a schimbat radical pe amandoi,suntem mereu cu zambetul pe buze si parca numai despre asta am povesti [:D] .Va puup burtici si sa aveti o zi minunata asa ca voi [:)] [flor] [flor] [flor] [pup] !



#39
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:59

Klaudynne [pup] ce mai faci ai scapat de durerea de masea? eu nu stiu ce remedii naturiste sa iti recomanda, dar cred ca poti gasi pe net., multa sanatare si sa ne dai vesti bune
RalexHD foarte bine daca mai aveti un copil acum veti face pereche [pk] sper ca am inteles bine .....


O sa fie pereche ca or sa fie doi,insa se pare ca la 13 sapt. era tot baietel ca primul copil. Ne dorim mult o fetita,pot spune ca ma uit ca disperare dupa fetitele dulci cu codite si rochite... Am citit recent un articol stiintific care spunea ca pana la 13-14 saptamani sexul este identic la feti(arata ca la baietei),ca mai apoi la fetite sa se retraga,iar la baietei ramane. Deci,mai am o sansa.:)))

#40
anx23

anx23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 15:22

O sa fie pereche ca or sa fie doi,insa se pare ca la 13 sapt. era tot baietel ca primul copil. Ne dorim mult o fetita,pot spune ca ma uit ca disperare dupa fetitele dulci cu codite si rochite... Am citit recent un articol stiintific care spunea ca pana la 13-14 saptamani sexul este identic la feti(arata ca la baietei),ca mai apoi la fetite sa se retraga,iar la baietei ramane. Deci,mai am o sansa.:)))

Noi ne dorim un baietel si la prima vedere - la ecografia de 12 saptamani - este fetita :) 

Sotul meu deja s-a resemnat cu ideea ca va avea fetita, eu inca mai sper ca va fi baietel.

 

Si eu tot la Sanador voi naste - daca totul o sa fie bine. Nu suport ideea de a da spaga pentru a fi bagata in seama de o asistenta sau un medic - desi asta este job-ul lui. Asa, macar, totul este trecut pe factura si, doar daca vrei tu, mai dai ceva in plus.

 

Am avut acum 2 saptamani sansa de a vedea cum se desfasoara o nastere naturala la aceasta clinica privata. A fost o emisiune pe Acasa TV si, desi nu am vazut atunci emisiunea, exista inregistrarea pe net, emisiunea se numeste Doctorul Casei. Saptamana aceasta, am impresia, va arata cum se desfasoara o nastere prin cezariana. Asta pentru mamele care sunt la prima nastere - ca mine :) - si nu stiu ce se va intampla in sala de nasteri.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -