Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incapatanarea iar ne da batai de cap

incapatanare copil comportament

93 raspunsuri la acest subiect

#51
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:26

Si eu am exemplar incapatanat.......bine ca e doar unu din doi :)))). Cum am incercat sa gestionez eu situatia: daca trebuie sa ne intalnim cu persoane mai in varsta sau fara copii alegem de obicei ca loc de intalnire un parc.......pana la urma in aer liber e mai bine pentru toata lumea. In acest mod aveam parte de o conversatie civilizata iar copiii de un loc unde sa-si descarce energia. Daca mergem in vizita la persoane care au copii de varsta apropiata e mai simplu deoarece isi fac de lucru singuri, mai ales dupa 3-4 ani. Daca mergem la familii care au copii mici le iau jucarii de acasa si limitam la maxim timpul petrecut deoarece la un moment dat devin obositori.

Cand plecam pentru mai multe zile la parinti sau socrii le iau suficiente jucarii ca sa nu se plictiseasca si sa se apuce de prostii dar in acelasi timp am grija si la programul de somn/masa deoarece daca sunt obositi au tendinta de a exagera. De asemenea mai am avantajul ca se joaca destul de mult impreuna fara conflicte majore.

 

Tot ce ai scris am aplicat si eu.  [flo2]



#52
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:34

anya, multumesc pentru raspuns. Aruncatul e... meteahna veche. Oriunde.

 

caress, uneori sunt copii, alteori nu sunt. Insa, vizita sau nu, este consultata in privinta programului, este dusa, scoasa, plimbata. De exemplu, ruda la care am fost a plecat mai repede de la serviciu pentru a o putea duce pe ea la inot.

 

Are diverse activitati de facut, i se propun diverse activitati, este lasata sa aleaga ce doreste sa faca - loc de joaca indoor, parc simplu, parc cu trambulina si alte chestii gonflabile, plimbare, inot...



#53
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:49

Meteahna cu aruncatul cred ca o au toti copiii. Cumparati mingi mai mici si mai mari , sunt ieftine , si fa exercitii de aruncare-prindere. noi mai facem chiar si acum in casa cand suntem plictisiti.  Luati doua palete si jucati badminton sau tenis ,doar sa va distrati , oboseste-o tare cand sunteti afar, va aprecia un pic de liniste sau 5 min de desene. Sau poate arunca un zar si jucati piticot ( la noi se numeste snakes and ladders), asa invata si sa numere ,in mod distractiv , sa isi astepte randul si sa piarda la joc

 

incercati sa iesiti in locuri care nu o agita si mai mult . Eu as prefera o padure , o gradina, un parc mare fara multe leagane si carusele  unde ea sa-si  faca singura jocurile.

Noi chiar si cand ploua si e urat ne punem haine impermeabile si cisme de cauciuc si mergem la padure

 

Pentru linistea ta de ce nu o dai o perioada la gradinita cu program prelungit.


Editat de missdarcey, 08 noiembrie 2013 - 17:26 .


#54
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:49

Caress, si mie mi se pare ca Daria primeste f multa atentie, poate peste medie... Si totusi face prostii...

Iti dai seama ca nu toti copiii sunt intrebati, consultati,

Recunosc ca nici eu nu le consult mereu pe fete unde sa mergem, daca timpul nu ne permite mai multe optiuni (de ex. trebuie sa ajungem undeva, si atunci meregm in parcul cel mai apropiat de casa etc; alte ori le las sa-si aleaga, sau sa aleaga obiectele cu care mergem). Dar zau ca nu au reactionat urat daca le-am "impus", uite azi, pt ca mergem nu stiu unde, putem sa iesim doar in cutare loc, si plecam peste 1 h....

Cu copiii intr-adevar, trebuie vorbit, discutat, alintat etc.... dar mie Selene mi se pare ca face toate astea.

 

Sincer, dintre toate prostiile de am citit ca le face Daria, cele mai deplasate mi se pare asta cu aruncatul obiectelor, fie ca-s contondente, fie ca nu (mai spuneau altadata de oua, rosii etc)... asta nici eu nu as permite fetelor sa faca, si zau ca nu as stii cum sa reactionez, asa ca tac, nu-mi dau cu parerea... Doar intreb daca aveti pe careva prin familie extinsa care mai arunca oarece obiecte, de unde sa fi invatat acest gest.

 

Asa, cu murdatrul hainelor si sa chestiilor de prin jur, astea sunt la ordinea zilei, asta e, murdaresc, mai de mancare uneori, mai cu acuarele, lipici, sclipici etc... Nu fac intentionat, dar scapa..

 

Off topic: Cu munca cum stai, tot asa lucrezi de acasa? Te descurci, ai de lucru? Daria pana la ce ora sta la gradi? Ca stiu ca tb sa le impaci pe amandoua si lucrul si Daria [:)]



#55
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:53

Ginger, lovirea unui copil inseamna umilinta. dar nu ma mai mira nimic. in timp ce in Suedia s-a interzis prin lege orice fel de lovire a unui copil, - apropos legea a doptata si in Ro de cativa ani - in alte parti se perpetueaza comportamentele violente fara nici o remuscare.

 

Cam peste tot e legea...te/ai fript daca l/ai atins pe strada.....

Selene eu vad i/ti cam ingradit toata libertatea,cam a/ti vrut mereu perfectiunea de la acest copil.....

Nu am pus si nici nu am sa pun lucruri care se rup,cad,se loveste,avem casa maricica cu mobila strict necesar,bucataria toata pe un perete,locul de joaca al copilului e enorm,am descis bucataria cu sala.

Nu i/am nterzis nimic,...........sa ce ?

Ce sa.i interzic daca nu am ce ,nu iam lasat aparate,sau bibelouri la indemana,nu am de ce tip la el.

Exp. sa nu sara in pat< atata timp cat la gradi au saltea speciala pt saltat,logic ca imi va salta si in patul de acasa,ca tevile sunt acolo nu/i vina copilului......

I/ai ingradit fff mult liberatea de copil,plus ca zici ca are multa energie,las/o sa o consume!

Face vreun sport?Inot?



#56
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 17:03

Cum zice Monicabo............

Eu nu vad asa mare pb cu incapatanarea asta la fetita ta Selene,al meu are 4 ani,avem prieteni de varsta copilului tau,au comportamente egale cu ale copilului tau,parintii nu/i vad deloc ingrijoratzi,deloc.



#57
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 17:13

dianama, gresesti cand spui ca libertatea acestui copil este ingradita foarte mult. In fiecare casa exista reguli, stii bine, reguli mai sigur diferite decat identice cu cele din propria casa.

 

Am inscris-o la balet si ia si lectii de pian. Inotul ar trebui sa-l incepem de maine, insa tuseste si are muci.

 

monicabo, nu s-a schimbat nimic in programul meu. Deocamdata am de lucru, chiar mai mult decat pot duce.



#58
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 17:27

Selene, eu inteleg faza cu explicatul, si la noi este la fel (tine probabil de copil). Totusi, de-a lungul timpului, am constatat ca este mai receptiv atunci cand discutia contine exemple concrete, cum ar fi patanii similare de cand eram noi mici. Am avut impresia ca asta il ajuta sa simta ca suntem de aceeasi parte a baricadei, nu in tabere aflate in opozitie.

 

SI acum obisnuim sa-i spunem acelasi lucru: sunt doar cateva greseli pt care este certat si pedepsit; in rest sunt situatii pe marginea carora ne sfatuim, remediem greselile, ne gandim ce putem face sa nu le mai repetam. Nu am reusit din prima sa facem distinctie clara intre cele doua categorii, lucrurile s-au asezat pe fagasul dorit treptat, mai ales in ultimii doi ani.



#59
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 17:36

Asa este, Adriana. Si eu folosesc astfel de exemple.



#60
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 17:41

Selene de ce te superi?

Eu ti/am zis ca ceri prea mult,las/o asa ,eu vad  dramatizare a lucruriilor din ceea ce scrii si ceeea ce vad in jur,copilul e ok.

Eu pe tine te vad extrem de agitata si obosita.........





Etichetat si cu incapatanare, copil, comportament

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -