Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incapatanarea iar ne da batai de cap

incapatanare copil comportament

93 raspunsuri la acest subiect

#41
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:05

Mi se pare mai putin grav un papuc dat ocazional peste fund, decit un copil cu care sa-mi fie rusine sa ies afara din casa pt ca strica intentionat lucrurile celor la care mergem in vizita.

Probabil asa isi imagina si mama mea.

Culmea e ca se poate si fara papuc... daca nimic nu merge si nu-i distrage atentia, lasi cafeau, tigarea, si vrajeala cu ruda si iti iei copilul de mana usor spre casa. 

Al meu nu a spart nimic la nimeni...dar nici nu astept sa se intample ignorand copilul...ca sa vad pana unde poate merge.



#42
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:22

Citez :"cate un papuc de casa peste fund,nu mai mult" .

Acu' frate incepeti sa aberati cu ideile de batai sau mai stiu eu ce.Te pomeni ca ma voi trezi cu serviciul social la usa ca-mi maltratez copii.

Cititi si intelegeti,va rog . inainte de a da cu presupusul sau distorsionare celor scrise.

Ma retrag ca incepe sa devieze discutia si ma cam irita.



#43
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:28

Mi se pare mai putin grav un papuc dat ocazional peste fund, decit un copil cu care sa-mi fie rusine sa ies afara din casa pt ca strica intentionat lucrurile celor la care mergem in vizita.

Wow.

Mie mi se pare foarte grav sa te gandesti ca ar poatea sa-ti fie rusine cu propriul copil pt ca ocazional nu i-ai dat un papuc peste fund ca sa nu mai strice lucrurile intentionat.


Editat de emanouela, 08 noiembrie 2013 - 15:31 .


#44
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:31

Al meu baiat cand ii i-au jucariile si e pedepsit...f rar dar se intampla, urla in urma mea " reo! o sa sun la politie! [:D]  

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar face sa-i dau una la fund  [:-)))]

bine, uneori cu nervii pe bigudiuri tip si eu "chiar te rog! o sa-mi ridice astia o statuie!" [soricel]

Hi, hi, acelasi lucru si la noi! [pk]



#45
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:34

Al meu baiat cand ii i-au jucariile si e pedepsit...f rar dar se intampla, urla in urma mea " reo! o sa sun la politie! [:D]  

Nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar face sa-i dau una la fund  [:-)))]

bine, uneori cu nervii pe bigudiuri tip si eu "chiar te rog! o sa-mi ridice astia o statuie!" [soricel]

Eu sunt "ulato", acum ii raspund cu "frumosule", cu "ulatule" mergeam spre discutii interminabile, acu nu mai are replica



#46
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 15:50

     La faza cu reclamatia la politie / telefonul copilului raspunsul poate fi: ok, vor veni, te iau si o sa ajungi la casa de copii. Le-am sugerat odata un "schimb de mame" (dupa ce au vazut niste faze la emisiunea cu acelasi nume) si sunt ingroziti de idee. Asa ca - buna -rea -tot mai buna-i mama mea [soricel]

     Daca va referiti la faza cu aruncatul obiectelor, la noi a fost totdeaua clar; la primul obiect aruncat (dupa ce spun stop) intoarcem foaia si plecam (dinparc, vizita sau unde sunteti). Din cate inteleg manifestarea cu aruncatul era tot in vizita respectiva? Poate nu-i place acolo si de fapt vrea sa plece.



#47
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:08

Cu creioanele  a mai fost discutia , eu cred ca ar trebui sa-i dai o masa acoperita cu musama si sa o lasi sa sa-si faca de cap fara sa-i atragi mereu atentia. La gradinita cum e , murdareste si pe acolo peretii ?

 

Nu peretii, ci unghiile. Si pe alti copii. Si alti copii pe ea.

 

M-am suparat rau, dar rau, acum. Ca pe Dumnezeu am rugat-o, de dimineata, sa se limiteze la foaie si la caiet pentru a colora. De dimineata n-am observat, insa, pana m-am dus si eu la baie, ca omul, mi-a scris cu carioca pe ecranul laptopului. Asa ca am sa urc pe dulap orice instrument de scris. E a treia oara cand i le confisc total.



#48
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:17

carmencat, nu au fost vizite de curtoazie, de data asta. Au fost obligatorii. Iesim zilnic, plus are si activitati extracurriculare.

 

Si, cu toate ca au fost obligatorii, oamenii la care am fost s-au ocupat maximum de ea. Au obosit-o cum zici tu.

 

Zici tu:

 

Incearca sa fii mai blanda, mai permisiva, mai toleranta.

 

Ma crezi ca mi s-a facut observatie ca sunt prea blanda, prea permisiva, prea toleranta?



#49
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:22

Vrea si ea un pic de atentie [:)] Probabil te vede stand mult la computer , nu intelege inca de ce e necesar si vrea sa ii dai ei tot timpul. Apoi na , vede si ea ca altele au unghiile vopsite si de ce sa nu... Nu mi se pare un comportament disturbing din ce a facut azi. Ia niste oja si vopsiti-va unghiile o zi intreaga pana se satura ,si la mani ,si la picioare , la bunici , la tatici.

Eu nu i-as fi confiscat culorile ., Ce multe sedinte de desen si colorat am facut eu cu copilul, daca ai sti , ...si ce relaxant e , cot la cot , fara reguli , indicatii , o lasi pe ea sa coordoneze . Vei vedea ca lucrurile se schimba.


Editat de missdarcey, 08 noiembrie 2013 - 17:25 .


#50
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 16:23

Selene, stii care este paradoxul?Desi tu esti super preocupata de Daria si de nevoile ei, ea se comporta exact pe dos, ca un copil caruia nu i se acorda suficienta atentie, este razvratita, provocatoare, face absolut tot ceea ce ii sta in putinta pentru a va scoate din minti.De ce oare face asta, ce nevoi ale ei sunt neimplinite? Cand sunteti in vizite, cine se ocupa de ea?Sa ce face? Sunt si alti copii prin preajma, are cu ec se juca? Cum e posibil ca in casa cu atatia adulti ea sa faca numai tampenii? Sincer, nu reusesc sa mi imaginez care e scenariul corect.





Etichetat si cu incapatanare, copil, comportament

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -