Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Incapatanarea iar ne da batai de cap

incapatanare copil comportament

93 raspunsuri la acest subiect

#11
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:48

Cred ca la varsta asta ei experimenteaza diferite tipuri de comportamente. In general am observat asta si la fetita mea (vede la gradi si aplica acasa- mai pioasa, mai nazdravana, etc, etc). Dupa ce face cate ceva asteapta reactia noastra.

Ii spunem ca a/ nu procedat corect pentru ca.................

Dupa care nu mai insistam (pe moment) pentru ca am observat ca atunci cand insistam mai mult face exact pe dos.

Mai este si posibilitatea ca atunci cand se vad inconjurati de mai multe persoane sa se dea in spectacol si aici depinde mult de atitudinea pe care o adopta adultii (fie rad, fie ii zic nu ai voie, nu e frumos si mai mult o incurajeaza). In acele momente copilul trebuie distras.



#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:48

Consider ca incapatanarea, ca si trasatura a firii unui om, nu e nici rea, nici buna. Devine rea sau buna in functie de directia in care o indreptam.

 

Mi-ar placea sa gasesc si alte modalitati de a i-o canaliza in directia buna. I-am explicat ce e incapatanarea, cum se manifesta ea si care e diferenta dintre incapatanarea buna si cea rea. Pare sa inteleaga teoria. In practica insa...



#13
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:48

Si cand tu o rogi sa nu faca ceva, si ea se "incapataneaza" sa faca, ce consecinte suporta?



#14
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:53

Eu cred ca in asemenea situatii as lua copilul in brate si pa, pana cand nu distrugem casa nimanui.

 

Am facut si asta. :)

 

szirvarvany, ei ii place sa ii explic eu diverse. Propunem teme amandoua si dezbatem in parc, pe banca. Cum spuneam, teoria e OK.

 

dana_vio, nu e asa. Cunoaste consecintele. Dar... acestea nu reprezinta o frana de durata in calea incapatanarii. :)

 

Nu, nu mai mergem de o gramada de vreme, si oricum intr-un mediu strain, nefamiliar, are un altfel de comportament - timid, rezervat, chiar obedient.



#15
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:55

Selene ce am invatat eu aici si vad ca da roade este ca daca permiti copilului o chestie o data unii copii se asteapta sa poata sa o faca mereu. 

La baiatul meu nu merge...ok. poti sa sari in pat acum 2 min cat o imbrac pe asta mica... pt ca ar considera ca poate mereu. Asa ca nu se permite deloc. Bine, noi avem o saltea din genul de cocos... asa ca degeaba sare.

 

Daca ii place sa-i explici diverse ...insemna ca ii place sa ii acorzi atentie. 



#16
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:56

Nu stiu, eu n as dezbate nimic , acasa si stai frumos acasa, fara foarfece la indemana si fara culori de pictat peretii si cand esti pregatita sa iesim in lume si nu te pui in pericol zburdand pe canapele si nu distrugi la altii intentionat lucurrile, vedem cum facem.

Nu mi se pare nimic hilar in a vedea un copil de 5 ani facand fix si exact ce vor muschii lui.



#17
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 09:56

Si cand tu o rogi sa nu faca ceva, si ea se "incapataneaza" sa faca, ce consecinte suporta?

 

Interzis activitati preferate, confiscat jucarii preferate pentru o anumita perioada de timp. O vreme, a functionat povestea cu spiridusii Mosului si cadourile Mosului. O vreme.



#18
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 10:04

Psihologul fetitei mele mi-a explicat ca la varsta de 4 ani (cat are fetita mea), degeaba ii explicam ca ea nu prelucreaza informatia mai departe  ca sa realizeze consecintele si cu cat ii spui mai mult NU face, NU ai voie, NU............... cu atat mai tare o impulsionezi sa faca ce NU are voie. Trebuie sa-i formulezi cerintele intr-o maniera pozitiva si sa incerci sa elimini NU, INTERZIS, etc.

Asta cu confiscatul am facut-o si noi. n_a avut nicio reactive. Ba mai mult ii spunea lui taica-su: Tati vezi ca ai uitat sa iei puzzelul ala. Ia-l si pe ala si da-l. De fapt ea se razvratea mai tare dar, nu vroia sa  recunoasca in fata noastra (ca este afectata)



#19
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 10:09

Psihologul fetitei mele mi-a explicat ca la varsta de 4 ani (cat are fetita mea), degeaba ii explicam ca ea nu prelucreaza informatia mai departe  ca sa realizeze consecintele si cu cat ii spui mai mult NU face, NU ai voie, NU............... cu atat mai tare o impulsionezi sa faca ce NU are voie. Trebuie sa-i formulezi cerintele intr-o maniera pozitiva si sa incerci sa elimini NU, INTERZIS, etc.

Asta cu confiscatul am facut-o si noi. n_a avut nicio reactive. Ba mai mult ii spunea lui taica-su: Tati vezi ca ai uitat sa iei puzzelul ala. Ia-l si pe ala si da-l. De fapt ea se razvratea mai tare dar, nu vroia sa  recunoasca in fata noastra (ca este afectata)

 

 

Daca nici la 4 ani nu-l intelege pe NU .. (ingeneral vorbind, nu de fetita ta in particular).

Sunt de acord ca exista cazuri particulare, si ca acolo trebuie lucrat, dar in general, un copil de 4 ani intelege foarte bine cand ii spui NU.



#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 08 noiembrie 2013 - 10:16

Cum spuneam, ma gandesc ca trebuie sa gasesc ceva cai de a orienta incapatanarea spre scopuri constructive.

 

Este un copil foarte, foarte plin de energie, am cautat sa-i gasesc activitati care sa-i consume energia, tot cu gand constructiv. Daca s-ar incapatana, de exemplu, sa atinga un anumit nivel in aceste activitati, as fi foarte multumita.





Etichetat si cu incapatanare, copil, comportament

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -