Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #2

bebe sept2013 oct2013

219 raspunsuri la acest subiect

#41
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 10:53

Am fata mare, 2 lunisoare in funduletul ei. Azi dimineata s-a trezit taaare bine dispusa, pe la 7 jumate, si zambea si gangurea cu biberonul in gura. De atunci tot fura cate un pic de somnic sau face wrestling de una singura in patuta. 

 

La multe lunisoare si multi ani fericiti si pentru micuta Maria, pui de Pastilutza



#42
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 10:55

Evident ca e o mare tâmpenie!

eu oricum vreau sa fiu plătită doar un an, iar celălalt sa fie co fara plata. Asa au facut pe legea veche colegele mele (au nascut vreo 3 in 2011), dat fiind ca avand salariile mari, ne incadrăm la limita maxima de 3400, care impartită la doi ani însemna 1700/luna. Acum cu stipularea asta, presupun ca in loc de 12 luni de fara plata, o sa iau 13! Asta mulțumită statutului nostru, care zice ca face economii si o da bine la FMI?!



#43
pastilutza

pastilutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:08

Buna,
Desi eu nu stau acasa decat pana la 1 ianuarie, pe mine m -au informat colegele de la hr ca s- a modificat legea si chiar daca eu il las pe sot sa intre in cic,tot va trebui sa imi iau o luna concediu. Deci da, asa e legea acum.

Cine se pricepe la modificat listuta???? Va rog corectati si la mine. Maria s-a nascut pe 6septembrie nu pe 7. In rest, totul perfect.

Trebuie sa o laud pe Maria mea, care e un ingeras. Ieri am avut multe drumuri de facut (am incercat sa le comasez pe toate intro singura zi, ca sa nu plec tot timpul de acasa cu masina si cu cea mica) si am plecat de acasa la 12 si am mai ajuns la 5 inapoi. Timp in care mititica a dormit cuminte in scoica, supravegheata de mama. (Eu care credeam ca voi alapta prin vreo parcare).
Nici nu stiu ce premiu sa ii dau, ca merita premiata mititica. :)

Noi ii facem baie generala la 2 zile, iar la fundulet de fiecare data cand schimbam scutecul.
Pe fatuca o spal in fiecare dimineata si cateodata cand ne intoarcem din parc.

#44
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:28

Nanne si eu am intreabat treaba asta cu statul tatalui acasa 1 luna la directia unde vom depune actele. Femeia aia de acolo a ridicat din umeri cand i-am cerut informatii..in cele din urma la insistentele mele, mi-a zis acida ca ce ma grabesc asa, ca oricum in urmatorii 2 ani sigur se mai schimba ceva la lege si poate nu mai e valabil. Am ramas uimita de profesionalism. 

Eu stiu asa: ca, in eventualitatea in care tatal nu doreste sa stea ultima luna, cea dinaintea implinirii celor 2 ani acasa, trebuie anuntat la directia unde ai depus actele. In acest caz tatal merge la servici.Oricum ar fi, mama se intoarce la job la varsta de 1 an si 11 luni ai copilului. Daca nu anunti ca tatal nu vrea sa stea acasa, mama nu se va putea intoarce la job si nu va primi nici amaratii aia de 1200 ron..Sper ca am explicat cat de cat clar. E atat de intortocheat incat nici sa explic nu reusesc :) Eu am aflat informatiile astea de la un coleg de serviciu care a trecut prin asta cu sotia lui. Ca de la doamna aia mai mult de istericale si ridicat din umeri nu am obtinut...

Miralexia ai explicat foarte bine!



#45
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 11:33

pentru luna in care ne intoarcem mai devreme din cic (a 12 sau 24) luam stimulentul?

 

Raportez si eu 4 ore legate de somn la bebitza, de la 22-02 de la 03-07, m-am trezit si eu odihnita, chiar daca aveam silicoanele cat casa!



#46
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 12:03

pentru luna in care ne intoarcem mai devreme din cic (a 12 sau 24) luam stimulentul?

 

Raportez si eu 4 ore legate de somn la bebitza, de la 22-02 de la 03-07, m-am trezit si eu odihnita, chiar daca aveam silicoanele cat casa!

Pai nu cred, ca in acceptiunea legii nu e intors mai devreme, e intors la timp. (parerea mea, nu stiu cum stau lucrurile de fapt, urmeaza sa aflu).



#47
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 12:28

Nu o sa ii mai scriu programul albinutei pe net, ca o deochi! [:D] de azi de la 9 pana acum daca nu-i la san si e in patut si urla!!!  [soricel] stie ca o las doar cu tati dupa amiaza cand ma duc la controlul meu de 6 saptamani?! si sa nu pierd showul?!  [clo]

ma indoiesc! O sa am parte si de unul diseara!  [alcool]

 

La multe luni fericite, Maia! 

La multe luni fericite, Maria! (Pentru ieri).



#48
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 12:38

sunt chiar curioasa Mina...

si eu am ales sa stau 2 ani cu piticul, cu banii care m-as intoarce as plati o bona, si chiar nu merita sa stea un strain cu copilul meu, la cat ne-am chinuit sa il avem

 

si din partea mea

la multe lunite, Maia! 

la multe lunite, Maria! (Pentru ieri).



#49
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 12:50

La multe lunite fericite si apoi la muti anisori, Maia de Mina si Maria de Pastilutza! [disco] [batetoba]

 

Si noi raportam un somn linistit, deja a 5-a din 8 nopti in care s-a dormit in intervalul 1-6. Trebuie sa ma invat sa ma pun la nani si eu la 1, nu sa stau sa fac diverse, profitand de liniste, ca asa tot zombie ma trezesc. Cine mai plateste facturi la 1-2 noaptea si isi face administratia, mana sus [pk] .. Am o scuza totusi. Ieri mi-a fost blocata adresa de mail toata ziua si abia ieri seara s-a remediat problema dupa ce am nimerit tocmai un roman la telefon la Yahoo US [clo] ..(pe mail primesc facturile, ff rar mai primesc ceva prin posta. Chiar mi-am facut un overview cu platile efectuate/de efectuat si datile sa nu ma incurc in calcule cu neuronul meu). Cu romanasul de la Yahoo m-am distrat bine la telefon daca tot ne-am nimerit sa povestim. Am vorbit in engleza conform politicii Yahoo, dar tot a scapat el un 'saru'mana; sunt oltean de la Craiova [:)]  si "numai bine" si in Romana.

 

Azi suntem relaxed. Alma vine imediat in pauza la pranz. Dupa ce se intoarce mademoiselle, iesim si noi la o plimbare in parc de vreo 2 ore.



#50
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 07 noiembrie 2013 - 13:32

Cred ca cremșnitul ăla mi-a jucat feste! M-am stricat la burtă, ca sa spun pe scurt!  [soricel]

oare pot sa iau smecta, ceva, daca alaptez? Sau ce sa fac? Daca ați mai trecut prin episoade din astea, cum ati rezolvat?  [:)]





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -