Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #2

bebe sept2013 oct2013

219 raspunsuri la acest subiect

#191
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:36

Elena_R, are 2 luni...Da, doarme bine noaptea. Aseara a adormit la 21.30...prima trezire la 2, apoi la 6...si mai dormea, dar spre dimineata mereu o apuca burtica...nu plange, dar se foieste, se screme, se trezeste, iar adoarme...si cred ca e si de la faptul ca nu ragaie noaptea...



#192
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:53

ma confunzi... nanne intreba

eu l-am chemat la 8 zile si maine sper sa ajung sa mi-o citeasca pe cea de 40 de zile.

scuze de confuzie,

mie mi-a zis preotul dupa molifta, ca la 40 de zile pot veni la biserica

http://www.parohiama...stere_botez.htm



#193
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 10:57

Haha Mina, tare faza cu ragaitul!! Si a mea scoate câteodată niște aere asa sănătoase de răsuna toată camera :))) te si miri cum poate ieși asa ceva dintr-un bebe asa mic hehe

asa se mira fi-miu cand are asta mica scaun: Mamiiii, asta face mai mult ca mine, unde-l tine??????



#194
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 10:59

am scris un mesaj si cred ca nu mi l-au aprobat ca nu am emoticoane pe telefon si am scris in cuvinte  [bla]

deci povesteam ca a venit vecina mea pe la mine si l-a tinut pe albert cat faceam eu cafeaua timp in care cavalerul si-a aruncat suzeta pe jos.ghiciti ce a facut tanti?a luat suzeta a bagat-o in gura ei si dupa aia in gura lui albert [zirea]  [blabla] [mariaj]  [drac]  [mai] (emoticoanele ca sa exprim fara cuvinte mama masii de nebuna ) am crezut ca turbez nu alta 

mi-am dat seama ca de fapt nu ma mai tine psihicu' poate alta data as fi actionat mai diplomat dar acu de unde(ori poate eram prea incarcata si m-am descarcat)  [mai]

oricum nu cred ca mai vine pe la mine NEVER EVER femeia 

 

alina noi la osteopat mergem pt craniostenoza albert are capul f f ciudat nu se vede in poze ca e pe lateral problema, ea zice ca il poate 'repara' mie mi se pare apa de ploaie dar ma rog, ma simt mai usurata(financiar)  [:D]

Esti tare ca n-ai batut-o [flo2] . Io cre ca ii lasam semne, si dupa aia o si trimiteam sa-si faca toate analizele, sa ma asigur ca nu i-a dat nimic copilului...



#195
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:01

de ceapa eu n-am mai auzit acu sa va intreb si io ceva din categoria pacala si tandala

ce suprafata acopera ceapa asta?adica sa-mi umplu camera de cepe???sau ajunge 1 taiata in 2???

O ceapa taiata in 2, pusa undeva in camera, este de ajuns. Daca suporti mirosul, ca eu mananc ceapa fara pb dar nu suport sa miroasa in casa a ceapa.

Insa e eficienta ceapa asta. Eu odata l-am tratat pe Matei de guturai cu ceapa, mi se stricase aparatul de aerosoli si avea al meu niste muci suparati...in rest era bine, da-l chinuiau mucii. Asa ca l-am pus sa respire deasupra fundului pe care am tocat vreo 2 cepe. A lacrimat rau de tot, dar pana a doua zi i se fluidificasera secretiile din nas si a fost ok. 



#196
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:07

Dark, si eu am de 2 zile sangerare...si nu iau nici pastilute...si nu am voie nici raport sexual inca.. ma intrebam o fi menstruatia?

POsibil sa fie CM, la fel am patit si eu, fara pilule si fara alte activitati ;). 



#197
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:09

Da, Andra, am inceput mini pills de vreo 5 zile. Sa sti ca ar putea fi de la ele, merci de sugestie.

 

Eheee ce m-as mai duce si eu la coafor si la manichiura.. Din pacate, pana nu se invata pitica cu biberonul, nu o pot lasa mai mult de 2 ore singura. Dar macar inainte de Thanksgiving, sa ma aranjez si eu cumva, ca de cand stau acasa parca sunt muma padurii. [zirea]

 

Am intrebat azi si pe consultanta lu' peste intr-ale lactatiei ce sa fac cu biberonul si a zis ca trebuie incurajata in fiecare zi la o masa sa o ia de la biberon. Tati trebuie sa i-o dea si sa o tina in aceeasi pozitie in care o tin si eu cand ii dau sa suga. Daca nu vrea sa traga, sa incerce sa ii scoata usor biberonul din gurita pana aproape ce ii atinge buzitele cu varful tetinei, pt ca atunci se declanseaza natural raspunsul de supt al bebelusului. Daca nici asa nu merge, cica sa ii tina mana sub barba si sa atinga tetina biberonului in interiorul obrazului ei (asta nu am inteles prea bine cum merge dar ma rog.. incercam). Important e ca sa ii dau sticla in fiecare zi, ca e chestie de invatare si obisnuinta.

 

Cred ca galusca mica si-a descoperit vocea. De cateva zile tot se uita la animalutele de la carusel si face vocalize: aaaaahhh eeeeeehhh [:-)))]

Ajuta si sa ii picure pe buzite o picatura de lapte, sa-si dea seama ca chestia aia de plastic are gust bun, pana la urma. Eu asa il convingeam pe Matei sa incerce diverse chestii la diversificare, cand isi sigila buzele si nu voia neam sa deschida gura. Dupa ce il "murdaream" pe buze cu mancarica, si ii placea, nu-l mai saturam. 



#198
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:10

Neata!

Va citesc zilnic, dar codasa la scris...nici nu am net pe tel, asa ca prind greu calculatorul...Iar uneori cand as putea sa scriu, deja s-a schimbat subiectul :))

Ma macina si pe mine asta cu menstruatia...ca doar ce trecusera lohiile, pe la 7 sapt, si-acum iar...de vreo 3 zile...mici pete. Si alaptez exclusiv...Dar si la prima fata, cu tot cu alaptatul meu, tot la 2-3 luni mi-a venit...:((

Noi suntem cu greutate...are 6300g...sa ma ingrijorez?? S-a si nascut mare, dar vad ca cei grasuti trebuia sa ia mai putin...

Daca alaptezi exclusiv nu ai de ce sa te ingrijorezi. Bebe alaptat nu se poate supra-alimenta si nici nu poate fi pus la regim. Asa ca don't worry, savureaza perioada asta. 



#199
flory_blanca

flory_blanca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 944 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:12

Buna.

Daca va intereseaza, aici gasiti incaltaminte si haine pt pitici mai mari si mai mici.Sunt de foarte buna calitate si au preturi foarte mici. Ce nu este pe stoc in principiu se poate aduce la comanda.

https://www.facebook...170496303145610

 

O zi buna va doresc.



#200
criss21

criss21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 102 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 11:17

Neata!

Va citesc zilnic, dar codasa la scris...nici nu am net pe tel, asa ca prind greu calculatorul...Iar uneori cand as putea sa scriu, deja s-a schimbat subiectul :))

Ma macina si pe mine asta cu menstruatia...ca doar ce trecusera lohiile, pe la 7 sapt, si-acum iar...de vreo 3 zile...mici pete. Si alaptez exclusiv...Dar si la prima fata, cu tot cu alaptatul meu, tot la 2-3 luni mi-a venit...:((

Noi suntem cu greutate...are 6300g...sa ma ingrijorez?? S-a si nascut mare, dar vad ca cei grasuti trebuia sa ia mai putin...

 

Si al meu are 6200g, are aproape 2 luni jumate si a fost destul de mare la nastere, 3600 dar e si inalt, cam 64 cm. Dar ma gandeam ca este mai durduliu pt ca l-am trecut exclusiv pe LP de vreo luna





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -