Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #2

bebe sept2013 oct2013

219 raspunsuri la acest subiect

#181
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:38

Buna seara si de la noi!

Toate bune la noi, noutati nu prea  - am fost si azi la baby-masaj, i-a placut la cuconita, a stat aproape 40 de minute cuminte sa ii faca mami masaj [il] 

 

Sa fie de bine botezul micilor crestine [flo2] [flo2] [flo2]

 

Pisellino, aici se gaseste la farmacie ulei de eucalipt, special pentru bebelusi, se pun cateva picaturi pe un servetel sau o batista care se pune langa  patutul copilului (sa nu aiba acces la ea). Am inteles ca ajuta, eu nu am folosit.

Asta cu ceapa, stiam si eu o ceapa taiata in doua si pusa undeva in camera, pe langa pat.

Cat despre vecina CAH!!! Eu i-as fi zis clar vreo doua, sau poate noua... si da... a doua oara nu as mai lasa-o cu copiii mei. Ca cine stie ce i-ar mai trece prin minte, eventual sa mestece ea mancarea copilului si sa ii dea apoi lui, la cata minte au genul asta de oameni [xx(] [xx(]

 

Elena, ai inceput sa iei cumva pilule? Mini-pills? Ca daca da, sangerarea s-ar putea sa fie de la ele, si eu am avut spotting si acum, si dupa prima nastere, cand am inceput sa le iau.



#182
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:44

Aoleu Pisselino, aia cu suzeta..e groaznica..stiu cum e.. ca am vazut-o pe maica-mea facand asa o data si am facut un taraboi numa ea stie cum a scapat de gura mea.

 

Nanne, deci ai liber la chestii..super...la mine cred ca o sa mai dureze ceva.....

Apropo de molifta, eu am fost la Biserica saptamana trecuta si mi-a facut preotul si mie si lui bebe o slujba scurta - nu mi-a luat nici bani (a zis ca nu se face asa ceva) si mi-a zis ca femeia poate sa intre in Biserica dupa ce naste, ca sunt superstitii - ca nu ar fi voia sa intre pana nu face molifta. Asa ca Nanne - rezolvi in 15 minute daca te duci.

Si eu am primit acelasi sfat ca tine cu 1 ora intre alaptari..avand in vedere ca baietelul meu cere san la 15 minute... sa imi spui cum a mers :)) la tine.

 

Felicitari pentru Botez Mina si Miralexia.

 

M



#183
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:46

Dark, si eu am de 2 zile sangerare...si nu iau nici pastilute...si nu am voie nici raport sexual inca.. ma intrebam o fi menstruatia?



#184
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:50

Arnnia, zau ca nu stiu [:)]  Eu am avut lohii destul de mult, si combinate cu spottingul a durat toata treaba vreo 7 saptamani...la prima sarcina la fel. Hormonii... Daca nu alaptezi exclusiv teoretic ciclul vine mai repede decat daca ai alapta exclusiv, dar fiecare femeie e diferita. Dupa primul copil mi-a venit ciclul cam la 11 luni de la nastere, dar cunosc mamici la care le-a venit la 3 luni, alaptand tot exclusiv.



#185
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 noiembrie 2013 - 23:51

Nanne bine ca ai zis de pampering, si eu trebuie sa imi fac o programare la coafor, am zis de nu stiu cat timp ca o fac si inca nu am ajuns grrr!



#186
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 01:31

Da, Andra, am inceput mini pills de vreo 5 zile. Sa sti ca ar putea fi de la ele, merci de sugestie.

 

Eheee ce m-as mai duce si eu la coafor si la manichiura.. Din pacate, pana nu se invata pitica cu biberonul, nu o pot lasa mai mult de 2 ore singura. Dar macar inainte de Thanksgiving, sa ma aranjez si eu cumva, ca de cand stau acasa parca sunt muma padurii. [zirea]

 

Am intrebat azi si pe consultanta lu' peste intr-ale lactatiei ce sa fac cu biberonul si a zis ca trebuie incurajata in fiecare zi la o masa sa o ia de la biberon. Tati trebuie sa i-o dea si sa o tina in aceeasi pozitie in care o tin si eu cand ii dau sa suga. Daca nu vrea sa traga, sa incerce sa ii scoata usor biberonul din gurita pana aproape ce ii atinge buzitele cu varful tetinei, pt ca atunci se declanseaza natural raspunsul de supt al bebelusului. Daca nici asa nu merge, cica sa ii tina mana sub barba si sa atinga tetina biberonului in interiorul obrazului ei (asta nu am inteles prea bine cum merge dar ma rog.. incercam). Important e ca sa ii dau sticla in fiecare zi, ca e chestie de invatare si obisnuinta.

 

Cred ca galusca mica si-a descoperit vocea. De cateva zile tot se uita la animalutele de la carusel si face vocalize: aaaaahhh eeeeeehhh [:-)))]



#187
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 07:59

elena facem cor al meu face numai uuuuuuuu asa mai masculin, aaa eeee e de fete  [:D]



#188
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:15

Neata!

Va citesc zilnic, dar codasa la scris...nici nu am net pe tel, asa ca prind greu calculatorul...Iar uneori cand as putea sa scriu, deja s-a schimbat subiectul :))

Ma macina si pe mine asta cu menstruatia...ca doar ce trecusera lohiile, pe la 7 sapt, si-acum iar...de vreo 3 zile...mici pete. Si alaptez exclusiv...Dar si la prima fata, cu tot cu alaptatul meu, tot la 2-3 luni mi-a venit...:((

Noi suntem cu greutate...are 6300g...sa ma ingrijorez?? S-a si nascut mare, dar vad ca cei grasuti trebuia sa ia mai putin...



#189
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:32

Marinush, ce varsta are bebe? Si a mea s-a nascut destul de mare, la 3,930 kg si la controlul de o luna avea 5,500 kg. asta a fost acum 2 sapt si de atunci tot simt ca se ingreuneaza pe zi ce trece, deja imi rupe mana cand o ridic din pat :) Sigur bate spre 6 kg.. Eu zic (si doctorul meu a zis la fel) ca daca e alaptat la san exclusiv, nu ai de ce sa iti faci probleme.

Partea buna e ca cica bebeii mai Mari dorm mai bine noaptea :) a mea are nopti cand doarme si 6 ore legate, nu mereu, in general cam 4 ore dar e ceva.

#190
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 13 noiembrie 2013 - 09:35

Pisellino hai punem de o formatie :)) numai ca tocmai atunci cand vreau sa o filmez, nu vrea sa se mai dea in spectacol .. E timida fata asta a mea [:-)))]



Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -