Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Despre parintii care decid sa nu isi vaccineze copiii - sondaj DC

vaccinare

263 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Despre vaccinarea copiilor (103 membru(i) a(u) votat)

Parintii care nu isi vaccineaza copiii (cu vaccinurile clasice - pe vremuri obligatorii) sunt:

  1. Complet iresponsabili. (37 voturi [36.27%])

    Procentaj de vot: 36.27%

  2. E dreptul lor sa aleaga. (56 voturi [54.90%])

    Procentaj de vot: 54.90%

  3. Inteligenti. (4 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Nu stiu. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Nu m-am hotarat cum sunt. (5 voturi [4.90%])

    Procentaj de vot: 4.90%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#21
Zenit

Zenit

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 05:15

Actualmente, toate vaccinurile sunt "optionale" (adica ai, ca parinte, optiunea sa le faci sau sa nu le faci copilului tau), doar ca unele sunt gratuite, altele nu. Din cate inteleg asa e si in Romania, ca si in Canada, difera probabil doar schema vaccinarilor gratuite. ...

Fleurdelise, nu stiu cum e in Montreal, dar banuiesc ca e ca aici, in Toronto.

Ce se stie aici la Toronto  e ca in Canada este obligatorie vaccinarea daca (,) copilul merge la scoala.

 

Cum suntem o tara de emigratie, unii copii nu au sau nu prezinta foaia de vacinare la inscriere. Li se da un timp, si apoi pe cei care nu au adus fisa de vaccinuri le mentioneaza numele prin PA, la anunturile de dimineata. De fapt este un anunt de la Toronto Public Health, nu hotaraste scoala.... asa si spune "anunt de la Toronto Public Health" ....scoala doar se conformeaza, ca nu are dreptul sa puna in percol sanatatea celorlalti copii. Apoi pe elevii care n-au fisa de vaccinuri ii suspenda si nu ii lasa sa intre in scoala pina nu aduc foaia de vaccinuri sau pina nu fac vaccinurile.

In ultima luna au fost 2 cazuri de TBC in 2 scoli din Toronto, s-a comuncat in toata media.

 

Acum 16 ani cind am venit in Canada nici eu nu am putut inscrie copilul la scoala fara foaia de vaccinuri. Avea unul nefacut (ori l-a sarit ori nu se facea in Romania atunci) si ne-am dus la doctor si l-a inoculat, ca altfel nu il mai primea in scoala.


Editat de Zenit, 06 noiembrie 2013 - 05:17 .


#22
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 06:00

Zenit, la noi e cum zice Fleurdelise, niciodata nu ni s-a cerut carnetul de vaccinari, nici la gradinita si nici la scoala. Daca vrei vaccin, iti faci programare si faci pe care vrei, semnezi ca-ti asumi responsabilitatea pt consecinte eventuale (efectele secundare) si din contra, nu semnezi nimic daca nu faci.



#23
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 11:24

E treaba fiecaruia. dupa cum e si responsabilitatea fiecaruia. ai mei au facut toate vaccinurile recomandata + altele pe langa, cum a r fi hep. A. la noi sunt periodic epidemii de hep A. in plus traim intr-un grup de emigranti de peste tot de prin lume si e mai ok sa fi protejat.



#24
ingrid70

ingrid70

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.211 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 12:36

Fiecare trebuie sa decida pentru propriul copil.

Vaccinarea globalizata poate fi periculoasa pentru sanatate, in unele cazuri. Unele boli nu permit vaccinarea, cum ar fi dereglarile de sistem imunitar, alergiile, bolile autoimune, tocmai datorita faptului ca vaccinurile pun un mare stres pe sistemul imunitar, deja dereglat. In plus, bolile autoimune se diagnosticheaza greu si destul de tarziu de la aparitie, avand simptome nespecifice, deci poti sa ai deja o boala autoimuna si sa nu stii de ea la momentul vaccinarii.

 

Cand eram mica, in urma unui vaccin mi s-a declansat vitiligo (boala autoimuna in care sistemul imunitar ataca melanocitele din piele).

 

Deci, parerea mea este ca, vaccinurile trebuie administrate la fel ca orice ce alt tratament (ca o banala aspirina), in functie de starea de sanatate a pacientului, cu evaluarea raportului risc/beneficiu, nu la toti la fel, la gramada, ca nu suntem toti egali (stare de sanatate, boli, varsta, sex, greutate etc.)



#25
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 13:08

Inteleg de ce unii nu-si vaccineaza copiii.

Inteleg (caci sunt in grupa asta) de ce unii isi vaccineaza (mai mult sau mai putin) copiii. 

Ce nu inteleg este: ce-i cu razboiul asta intre cele doua grupe?

Adica daca al meu copil e vaccinat impotriva poliomelitei cu ce e pus in pericol de un copil care nu este vaccinat? 



#26
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 13:51

Inteleg de ce unii nu-si vaccineaza copiii.

Inteleg (caci sunt in grupa asta) de ce unii isi vaccineaza (mai mult sau mai putin) copiii. 

Ce nu inteleg este: ce-i cu razboiul asta intre cele doua grupe?

Adica daca al meu copil e vaccinat impotriva poliomelitei cu ce e pus in pericol de un copil care nu este vaccinat? 

Cu nimic



#27
Ginger01

Ginger01

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 888 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 14:01

Ciudat ca nu sunt obligatorii.

Aici nici nu -ti accepta copilul la gradi daca n-ai vaccinarile facute.Ce sa zica ca daca nu te prezinti la vaccin cu copilul , te someaza si-apoi te trezesti cu serviciul social la usa...

Si oricum,multe din bolile din trecut aproape au disparut de cand exista vaccinarile.

Eu le-am facut toate cele obligatorii ca sa-mi protejez pe cat posibil copii de boli.



#28
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 14:37

 

Si oricum,multe din bolile din trecut aproape au disparut de cand exista vaccinarile.

 

asta este unul dintre argumentele parintilor care aleg sa nu-si vaccineze copiii.



#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 16:29

Maria, exact asta voiam si eu sa intreb:

 

Adica daca al meu copil e vaccinat impotriva poliomelitei cu ce e pus in pericol de un copil care nu este vaccinat? 

 

Chiar daca un copil nevaccinat poarta deja virusul, sa zicem, cu ce ii ameninta pe copiii vaccinati? Cei vaccinati sunt imunizati. In schimb le poate transmite copiilor nevaccinati.

Din acest motiv, aici in Quebec, cand se declanseaza focare de epidemie in scoli (nu vb de gripa, ci, stiu eu, boli ale copilariei pt care se vaccineaza gratuit) copiii nevaccinati sunt trimis acasa, pt. propria lor protectie.

 

Fleurdelise, nu stiu cum e in Montreal, dar banuiesc ca e ca aici, in Toronto.

Ce se stie aici la Toronto  e ca in Canada este obligatorie vaccinarea daca (,) copilul merge la scoala.

Pai si eu banuiam ca in Quebec e la fel ca in Ontario, dar iata ca nu.

Cum a spus si Katya, in Qc nu e obligatorie vaccinarea. Noua la gradinita nu ni s-a cerut carnetul de vaccinare. Poate la unele scoli sa se ceara, din  motivul de mai sus.

Probabil ca fiecare provincie are propria ei politica in materie de sanatate publica.

 

 

asta este unul dintre argumentele parintilor care aleg sa nu-si vaccineze copiii.

Contra-argumentul este ca boli considerate eradicate pot reapare in context "favorabil", de ex. razboi, concentratie de refugiati, igiena precara si intreruperea vaccinarii de masa. (vezi cazul cel mai recent al poliomelitei din Siria, mentionat de mai multe ori la subiect). Sau, ca sa extrapolam, un curent general defavorabil vaccinarii si in consecinta un refuz global al vaccinarii, scenariu greu de imaginat, totusi.



#30
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 06 noiembrie 2013 - 17:01

Intotdeauna asta va fi un subiect controversat. Eu ii consider iresponsabili pe toti parintii care iau decizia de a nu isi vaccina copiii.Singurii care ar putea lua aceasta hotarare cu adevarat in cunostinta de cauza sunt parintii care sunt medici pediatri sau epidemiologi.Restul se bazeaza pe articole pseudostiintifice si studii fantoma gasite pe internet.Si nu este deloc in regula sa ti asumi o responsabilitate care iti depaseste cu totul nivelul de pregatire si cunostinte.





Etichetat si cu vaccinare

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -