Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Despre parintii care decid sa nu isi vaccineze copiii - sondaj DC

vaccinare

263 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Despre vaccinarea copiilor (103 membru(i) a(u) votat)

Parintii care nu isi vaccineaza copiii (cu vaccinurile clasice - pe vremuri obligatorii) sunt:

  1. Complet iresponsabili. (37 voturi [36.27%])

    Procentaj de vot: 36.27%

  2. E dreptul lor sa aleaga. (56 voturi [54.90%])

    Procentaj de vot: 54.90%

  3. Inteligenti. (4 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Nu stiu. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Nu m-am hotarat cum sunt. (5 voturi [4.90%])

    Procentaj de vot: 4.90%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#231
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:24

Caress, sunt unele vaccinuri (majoritatea) care daca nu se incep la o anumita varsta nu-si mai au rostul - pentru ca nu mai asigura imunitatea necesara.

Uite DTP cu ultimul rapel DT la 14 ani. Adultul care vrea sa se vaccineze DT -  si nu a fost imunizat initial face DT special pentru adulti.



#232
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:30

Si eu stiu la fel,ca daca nu l-ai facut la nastere,apoi nu mai e posibil.

 

Insa sa vedem ce spune carres din cercetarile ei.

 

Dana

 

edit:carres,pe noi ne trimiteau la radiografie daca iesea IDR-ul marit,si pe cei din familie,insa nu s-a facut niciodata revaccinare.Ii iesise IDR-ul marit si cum statea la noi atunci,ne-am incolonat tot familionul si la raze cu noi! [:)]


Editat de andacos, 14 noiembrie 2013 - 12:38 .


#233
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:46

Andacos, mie nu mi iesea marit, ci dimpotriva, practic nu aveam nicio reactie.In afara de cojita minuscula provocata de intepatura.Si atunci ma revaccinau.De fiecare data.Aveam mainile pline de cicatrici, am cel putin 5 care inca se vad.Pentru ca reactia vaccinala o faceam de fiecare data.

 

Cricor, nu te panica din cauza a ceea ce spun eu, doamne fereste...Doar ca nu inteleg, din punct de vedere medical care ar fi logica...Ce faci daca in anturajul  foarte apropiat al unui copil nevaccinat exista o persoana bolnava?Ii faci IDR ul, iese complet areactiv, si nu il vaccinezi pentru ca are 5-10 ani...?Ca am citit ca la copii se foloseste si ca tratament, atunci cand medicamentele clasice nu functioneaza sau trebuie intrerupte dupa un timp.

 

Uitati ce am gasit:

http://www.immunisat...le_16921_en.pdf

 

Cine trebuie vaccinat?
Recomandăm ca nou-născuţii să primeascăvaccinul BCG. Copiii până
la 16 ani cărora nu li s-a administrat încă vaccinul, trebuie să-l primească.

.


Editat de caress, 14 noiembrie 2013 - 12:58 .


#234
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:03

Tocmai, ca in Suedia vaccinurile copilariei sunt obligatorii. Ai posibilitatea sa nu le faci doar pe baza unei argumentatii foarte serioase si daca obtii aprobare speciala de la Ministerul Sanatatii.

 

Nu vorbim evident de vaccinul gripal, nici de Gardasil, ci de vaccinurile obligatorii.

 

Eu tocmai am citit lege si NU, Nu este vaccinarea obligatorie. Medicii au obligatia si dreptul de a recomanda tratament, izolare, carantina acelor persoane infectate deja sau suspecte  de a se afla sub risk.  Adica, medicul trebuie sa argumenteze  institutilor de ce persoanele alea trebuie neaparat sa faca vaccinul/vaccinurile (in conditiile in care parintii nu ar vrea de la sine si ar trebui obligati). Nu invers. Si numai in cazul de risc (vin din tari unde exista bolile respective, au avut contact cu o persoana deja infectata, pleaca spre tari exotice, in zona X din suedia ar exista un risc pt a face boala respectiva  etc).

 

Persoanele infectate au obligatia juridica sa declare toate persoanele cu care a avut contact si  sa isi faca tratamentul.

Persoanele care suspecteaza ca ar avea virusul au obligatia juridica de a se lasa testate si a declara tot. Daca refuza, vine politia,

 

Suedezii sunt vicleni..ei nu pot obliga dar cand vorbesc despre vaccinuri spun "program national de vaccinare", de unde lasa impresia ca ar fi obligatoriu, dar nu e. Ce e obligatori (si a a aprut ca modificare a legii . modificare intrata in vigoare din anul asta)b este raportarea tuturor vaccinurilor facute si centralizarea lor (adica datele persoanele etc) si evaluarea lor. Prin asta vor ei sa vada cum e efectele secundare, ce acoperire are tara in caz de,  ce efecte are programul de vaccinare.

 

Logic, daca vaccinarea ar fi fost obligatorie, atunci se consultau registrele cu certificatele de nasteri. Niciun medic/ institutie nu ar fi trebuit sa raporteze cate a facut, poate doar de ce nu a facut in caz de alergii.


Editat de en_kvinna, 14 noiembrie 2013 - 13:16 .


#235
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:05

Eu spre ex n-am facut nici un rapel la BCG (nu stiu daca am fost vaccinata initial, mama nu-si aminteste si carnet de vaccinari nu exista) pentru ca fusesem expusa la boala (bunicul a avut TBC) si aveam imunitate (adica o reactie la test cam cat palma asistentei ). 


Editat de MariaG, 14 noiembrie 2013 - 13:06 .


#236
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:18

apropos, care e faza cu reactia la testare. de ce, desi sunt toti vaccinati, unii au reactie locala la test, altii deloc?

eu tin minte in liceu am avut o colega bolnava de TBC si ne-au testat pe toti. unii aveau umflatura, roseata locala, iar eu nimic-nimic. bine, nici boala nu am luat-o de la colega, insa ma intrebam de ce la unii e reactia asta, la altii deloc???



#237
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:23

Maria, uita-te cate cicatrici ai pe brate, si ai sa iti dai seama cate vaccinuri BCG ai.

Ramonika, lipsa reactiei la injectarea de tuberculina semnifica lipsa anticorpilor-nu ai intrat in contact cu persoane bolnave, raspunsul imun postvaccinal a fost slab catre inexistent.De aia se recomanda revaccinarea.



#238
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:28

Maria, uita-te cate cicatrici ai pe brate, si ai sa iti dai seama cate vaccinuri BCG ai.

Ramonika, lipsa reactiei la injectarea de tuberculina semnifica lipsa anticorpilor-nu ai intrat in contact cu persoane bolnave, raspunsul imun postvaccinal a fost slab catre inexistent.De aia se recomanda revaccinarea.

Pai tocmai: n-am. De-aia zic ca e neclar daca mi l-au facut sau nu. 



#239
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:31

caress - stai ca nu inteleg. colega asta statea in banca din fata mea. a venit la liceu bolnava pana s-a descoperit boala ei. eu daca n-aveam anticorpi (desi sunt 100% sigura ca vaccin BCG am facut - nu mai stiu la ce varsta) nu ar fi trebuit sa ma molipsesc?


Editat de Ramonika, 14 noiembrie 2013 - 13:31 .


#240
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 13:36

Eu tocmai am citit lege si NU, Nu este vaccinarea obligatorie. Medicii au obligatia si dreptul de a recomanda tratament, izolare, carantina acelor persoane infectate deja sau suspecte  de a se afla sub risk.  Adica, medicul trebuie sa argumenteze  institutilor de ce persoanele alea trebuie neaparat sa faca vaccinul/vaccinurile (in conditiile in care parintii nu ar vrea de la sine si ar trebui obligati). Nu invers. Si numai in cazul de risc (vin din tari unde exista bolile respective, au avut contact cu o persoana deja infectata, pleaca spre tari exotice, in zona X din suedia ar exista un risc pt a face boala respectiva  etc).

 

Persoanele infectate au obligatia juridica sa declare toate persoanele cu care a avut contact si  sa isi faca tratamentul.

Persoanele care suspecteaza ca ar avea virusul au obligatia juridica de a se lasa testate si a declara tot. Daca refuza, vine politia,

 

Suedezii sunt vicleni..ei nu pot obliga dar cand vorbesc despre vaccinuri spun "program national de vaccinare", de unde lasa impresia ca ar fi obligatoriu, dar nu e. Ce e obligatori (si a a aprut ca modificare a legii . modificare intrata in vigoare din anul asta)b este raportarea tuturor vaccinurilor facute si centralizarea lor (adica datele persoanele etc) si evaluarea lor. Prin asta vor ei sa vada cum e efectele secundare, ce acoperire are tara in caz de,  ce efecte are programul de vaccinare.

 

Logic, daca vaccinarea ar fi fost obligatorie, atunci se consultau registrele cu certificatele de nasteri. Niciun medic/ institutie nu ar fi trebuit sa raporteze cate a facut, poate doar de ce nu a facut in caz de alergii.

 

Informatia despre obligativitatea vaccinurilor la copii o am de la un medic practicant suedez. Mi s-a explicat foarte clar ca cei ce doresc sa evite vaccinarea trebuie sa primeasca aprobare de la minister pe baza unor argumente clare.

 

Nu stiu exact ce ai citit, verifica sa nu fie vorba despre vaccinurile antigripale sau altele de gen, care mereu au fost optionale si la noi; acum au aparut o gama larga de vaccinuri care evident nu sunt obligatorii niciunde.





Etichetat si cu vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -