Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Despre parintii care decid sa nu isi vaccineze copiii - sondaj DC

vaccinare

263 raspunsuri la acest subiect

Sondaj: Despre vaccinarea copiilor (103 membru(i) a(u) votat)

Parintii care nu isi vaccineaza copiii (cu vaccinurile clasice - pe vremuri obligatorii) sunt:

  1. Complet iresponsabili. (37 voturi [36.27%])

    Procentaj de vot: 36.27%

  2. E dreptul lor sa aleaga. (56 voturi [54.90%])

    Procentaj de vot: 54.90%

  3. Inteligenti. (4 voturi [3.92%])

    Procentaj de vot: 3.92%

  4. Nu stiu. (0 voturi [0.00%])

    Procentaj de vot: 0.00%

  5. Nu m-am hotarat cum sunt. (5 voturi [4.90%])

    Procentaj de vot: 4.90%

Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#221
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 08:55

dianama - nu cred ca se ignora mesajele respective. Eu, spre exemplu, le-am citit dar nu am nimic de spus in legatura cu ele. 

Nu le consider un argument in favoarea vaccinarii, dupa cum nu le consider un argument impotriva vaccinarii. 

Oamenii respectivi nu au o alegere de facut si nu o fac. Sau daca vor sa o faca se muta in alta tara. Deci, ce e de discutat?



#222
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:31

 

dianama - nu cred ca se ignora mesajele respective. Eu, spre exemplu, le-am citit dar nu am nimic de spus in legatura cu ele. 

Nu le consider un argument in favoarea vaccinarii, dupa cum nu le consider un argument impotriva vaccinarii. 

Oamenii respectivi nu au o alegere de facut si nu o fac. Sau daca vor sa o faca se muta in alta tara. Deci, ce e de discutat?

 

Oamenii respectivi nu au o alegere in ceea ce priveste vaccinarile obligatorii (avand probabil, ca in multe alte tari, posibilitatea de a alege in privinta vaccinurilor optionale) si mi se pare firesc sa fie asa.

Eu as dori sa aflu daca exista vreo tara in care nu exista deloc vaccinuri obligatorii (nu ma refer la tarile din Africa).



#223
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:54

Suedia.  Exista programe de vaccinare, adica exista infrastructura, dar parintele decide, insa aici lumea se vaccineaza...cand a fost gripa porcina, s-au vaccinat  aprox. 60% din populatie. Ei calatoresc foarte mult peste tot in lume si se vaccineaza.



#224
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 10:59

Romania (neafricana) este o tara in care vaccinarea nu este obligatorie.

Mai pe la inceput s-a spus de unele din provinciile din Canada in care, la fel, vaccinarea nu este obligatorie.

Sunt sigura ca unele state din SUA au, la fel, vaccinarea gratuita si neobligatorie (de pe-acolo vine mai puternic valul anit-vaccinare). 

Dar vaccinarea obligatorie sau nu ar trebui discutata pentru fiecare boala in parte. 

Intrebarea ar trebui sa fie: ce vaccinari sunt obligatorii in Italia (sau orice alta tara in care vaccinarea respectiva este oblgiatorie) si de ce? 

 

Spre exemplu: pentru a putea calatori in diverse tari tropicale trebuie sa iti faci anumite vaccinuri. Vaccinurile respective sunt (probabil) obligatorii in tarile respective si, in general, necunoscute la noi in tara. 

 

Mai scotocii si aflai ca: 

- in Germania, Olanda, Luxemburg, Spania, Anglia, Elvetia, Austria,  nu sunt obligatorii DAR sunt recomandate o serie de vaccinuri 

(ca fapt divers vaccinul BCG nu e recomandat la nastere in tarile astea ci in jurul varstei de 10 ani)

- in Italia sunt obligatorii dar din '98 se pot inscrie la scoala publica si copii nevaccinati

 

Stiu sigur ca fiecare cunoastem oameni prin tarile astea si ar fi bine sa primim si alte confirmari ca informatia este adevarat. 

 

Eu am indoieli ca in Italia ti se ia copilul daca refuzi vaccinarea. Cred ca e face presiune, dar nu cred ca ti se ia copilul daca nu e in pericol. 

Adica daca refuzi sa iti vaccinezi copilul antipolio in timpul unei epidemii de poliomelita - da, statul poate impune masuri drastice pentru a proteja copilul respectiv de un pericol iminent. Dar daca nu exista nici un caz de polio pe o raza de 100 de km in jur doar va sta cu ochiul pe tine. 

 

Motivul pentru care vaccinarea este recomandata, dar neobligatorie este destul de simplu: vaccinurile nu sunt sigure pentru un procent semnificativ de oameni - oameni care au alergii, sistem imunitar slabit sau inexistent, samd. 


Editat de MariaG, 14 noiembrie 2013 - 11:18 .


#225
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:13

Suedia.  Exista programe de vaccinare, adica exista infrastructura, dar parintele decide, insa aici lumea se vaccineaza...cand a fost gripa porcina, s-au vaccinat  aprox. 60% din populatie. Ei calatoresc foarte mult peste tot in lume si se vaccineaza.

 

Tocmai, ca in Suedia vaccinurile copilariei sunt obligatorii. Ai posibilitatea sa nu le faci doar pe baza unei argumentatii foarte serioase si daca obtii aprobare speciala de la Ministerul Sanatatii.

 

Nu vorbim evident de vaccinul gripal, nici de Gardasil, ci de vaccinurile obligatorii.



#226
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:34

Copilul meu nu are vaccinul BCG. S-a nascut in alta tara unde acest vaccin nu se face, deci nu l-a facut. Noi traim acum in Romania, unde desi vaccinul este obligatoriu, exista cazuri relativ multe (am aflat cu surprindere) de TBC chiar si in randul copiilor.

Acest vaccin se face numai la bebelusi, lui nu i se mai poate face.

 

Pentru mine este o mare grija lipsa acestui vaccin. Va spun sincer ca ma minunez de parintii care nu fac vaccinuri de boli grave copiilor si sunt linistiti ca nu li se poate intampla nimic copiilor lor.



#227
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:44

Copilul meu nu are vaccinul BCG. S-a nascut in alta tara unde acest vaccin nu se face, deci nu l-a facut. Noi traim acum in Romania, unde desi vaccinul este obligatoriu, exista cazuri relativ multe (am aflat cu surprindere) de TBC chiar si in randul copiilor.

Acest vaccin se face numai la bebelusi, lui nu i se mai poate face.

 

Pentru mine este o mare grija lipsa acestui vaccin. Va spun sincer ca ma minunez de parintii care nu fac vaccinuri de boli grave copiilor si sunt linistiti ca nu li se poate intampla nimic copiilor lor.

Mi se pare destul de ciudat ca ti au spus ca se face numai la bebelusi,amintirile mele legate de BCG sunt destul de vagi, dar stiu ca atunci cand eram la scoala ne faceau IDR si daca reactia era f slaba imediat ne faceau inca un BCG.Copil fiind nu am ratat niciunul, cred ca am minim 4 BCG uri facute in timpul scolii si liceului, in fara de cele din perioada de bebelus, pentru ca vesnic IDR ul meu era inexistent.



#228
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 11:50

da, dar tu facusei vaccinul initial BCG.

 

Mie mi s-a spus ca la 8 ani, fara nici un vaccin anterior de BCG, nu se mai face..adica poate sa-l faca dar este inutil. Niste pneumologi pediatri mi-au spus asta...mai multi, nu unul singur.



#229
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:01

Mi se pare tare ciudat, dar o sa caut sa aprofundez...Oricum, am facut multe BCG fara rezultate notabile, cred ca si acum daca imi fac IDR ul va fi la fel, inexistenta...

 

Cateva cuvinte despre vaccinurile asa numite ,,obligatorii''.

http://www.vaccinnet...&id=7&Itemid=10

 

Si doar despre BCG:

http://www.sfatulmed...uberculoza_7337

Chiar nu inteleg ce legatura poate fi intre faptul ca a fost sau nu vaccinat la nastere, cu vaccinarea la varsta mai mare, evident dupa un IDR NEGATIV...Eu zic ca merita sa vorbesti cu un ftiziolog dintr-o clinica specializata in TBC.

 


Editat de caress, 14 noiembrie 2013 - 12:12 .


#230
Cricor

Cricor

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.464 mesaje

Postat 14 noiembrie 2013 - 12:23

caress, ma pui pe ganduri.... medicii cu care am vorbit erau de la Spitalul Nasta de pneumo-ftiziologie..vreau sa cred / sper  ca stiau ce vorbeau..





Etichetat si cu vaccinare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -