Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 5

mai gravidute ciresele sarcina

342 raspunsuri la acest subiect

#31
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 22:32

J.D., te invidiez , clar, pentru experienta ta acumulata cu ceilalati 2 copilasi. Oricum pentru ca al treilea este pe drum, pentru mine , tu devii mama eroina sau "heroina" [:-)))] .

Noi , incepatoarele, cu siguranta o sa achizitionam trilioane de lucruri inutile, chiar o prietena , mama a doi copii, mi-a zis sa o intreb pe ea cand vreau sa-mi cumpar ceva ca sa-mi spuna daca este sau nu util.

Sotul meu, facea masuratori in gand, cum ar incapea 2 patuturi in camera...si i-am zis ca in primele luni nu vor fi necesare 2 patuturi...replica lui a fost: " tu vrei sa se paruiasca de mici?" [mariaj]



#32
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 22:45

Asa e monik!!! O sa cumparam tot ce vedem si dupa ne incurcam de ele prin casa!

Eu chiar ma gandeam sa cumpar un patut din ala mic de la zara home pentru zi, asta pe langa patutul classic. Dar caruciorul pe care il vreau are si un suport pentru landou de tinut in casa si cred ca e mai ok sa-l tin in el ziua.



#33
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 22:58

Monik, entuziasmul gravidutelor la primul/primii copilasi este minunat. nu ca s-ar diminua la urmatorii copii, dar prima data e deosebit. :) pana la nastere avem timp sa facem listute, sa citim, etc. eu si alte mamici cu mai multi copilasi va putem raspunde la intrebari oricand, fara probleme.  eu daca as avea gemeni i-as pune in acelasi patut la inceput cand sunt micuti. ei sunt obisnuiti din burtica cu cineva aproape tot timpul si le-ar fi mai usor sa se adapteze la viata extrauterina. apoi patuturile sa fie unul langa celalalt.

al meu cel mare a dormit in landou fara probleme la inceput. este exact ca un cosulet. patutul mi se parea imens pentru el, desi a fost maricel la nastere - 3,9 kg si 52 cm.

 

si nu sunt eroina, sunt doar nebuna. :P



#34
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 23:06

JD, nu esti nebuna! [:-)))]

 

Si eu vreau sa-ti calc pe urme, sau poate sunt si eu? [:-/]  [:-/] [:-/]  



#35
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 23:12

Hahaha....deci mama" heroina"...nu de alta dar cand vei fi calma toata lumea te va suspecta... [:-)))]

Cu siguranta , un patut este de ajuns, doua mogaldete vor avea loc suficient intr-unul singur. Tot ce trebuie sa exersez este sincronul!! [:D]  Ieri, a fost invitata la o emisiuine o super dr neonatoloaga, dr Culcer, care spunea ca gemenii trebuie alaptati/hraniti simultan, asta pentru binele tuturor!! [:I] ...Cred ca va fi cascadorii rasului..sau a plasului...dar mai avem pana atunci, trebuie sa ramanen zen. [flu]


Editat de monik33, 01 noiembrie 2013 - 23:15 .


#36
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 23:18

eu zic ca macar putina nebunie tot iti trebuie daca vrei multi copii. altfel nu rezisti, iti spun eu. :) e super greu sa cresti copii, dar e cel mai minunat job pe care il poti avea.

 

iti doresc sa ti se indeplineasca visul, Irva. [flo2]



#37
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 23:20

sincronul e cheia, intr-adevar. chiar si la copii de varste diferite. eu i-am obisnuit pe ai mei sa ia pranzul impreuna, sa doarma la pranz impreuna daca e cazul, sa adoarma seara la aceeasi ora. totul e sa incepi cat mai curand si sa ai multa rabdare.

cu gemenii e insa mai complicat. eu am 3 prietene apropiate care au gemeni si au fiecare alt mod de viata.



#38
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 23:27

Inconstienta cred! Eu nu stiu nici cu unul cum e.

 

Insa am o mare admiratie pentru familiile cu trei, si imi doresc asta. Sper doar sa ma tina balamalele!



#39
monik33

monik33

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 529 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 00:38

Eu zic , ca cu gemeni in dotare voi avea 2 variante mari si late : ori fac armata cu ei, ordinea si disciplina...ori fac ei armata cu noi  [viki]  [viki]  ...ceea ce cred ca se va intampla in primul an de zile cu siguranta....Eu sunt zmeoaica acum, sa vad si dupa [nebu]

 Da, Irva, daca nu ai gramul de inconstienta cuvenit, nu te apuci de facut copii, clar!



#40
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 09:03

monik, da, cred ca o sa va puna la respect! Poate ai noroc si sunt fetite, sa fie mai cuminti. Daca sunt baietei, bucura-te acum de sarcina, ca nu mai vezi tu asa liniste. [flo2]





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -