Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dosar adoptie - ce fac acum ?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 14:32

buna

 

suntem gata cu dosarul pentru adoptie si vrem sa mergem sa-l depunem . insa ma o neclaritate . 

 

noi locuim singuri , insa sora mea are mutatie la noi , ea locuind in strainatate unde are rezidenta permanenta . ce fac ? depun dosarul asa cum este , doar cu actele noastre ? ea nu vine in ro decat foarte rar - la cativa ani si nu va veni pentru a se aviza spihiatric , clar .

 

sunt un pic stressata de treaba asta . nu vreau sa ascund nimic , insa este foarte complicat daca voi avea nevoie si de ea . nu va veni . 

 

multumesc



#2
alyx

alyx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 620 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 15:17

Nu cunosc ce prevede actuala lege a adoptiilor referitor la acest aspect (spre rusinea mea, desigur),dar daca locuinta este proprietatea voastra, nu vad de ce ar fi necesare si actele surorii tale.

 

Noi am adoptat in 2009, pe vechea lege e adevarat, dosarul de adoptie facandu-l in 2008.la acel moment, noi locuiam cu parintii mei, in casalor si a fost necesar sa preyentam doar o declara'ie notariala data de parintii meicum ca sunt de acord sa adoptam si eventual sa aducem copilul adoptat in casa lor. Alte acte de ale parintilor mei nu au fost necesare. Nici expertizarea lor psihologica.

 

Dar repet, nu stiu cum e acum pe legea noua. De la Directie nu v-au dat o lista cu ce trebuie sa contina dosarul? 



#3
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 18:51

Ciao Gabriela ,felicitari pt.decizia luata ,va doresc asteptare usoara ,sa reusiti cit mai repede sa aveti copilasul acasa.

Eu am adoptat pe legea veche ,la mine in ap. locuia o verisoara ,m-am gindit ca nu e nevoie sa o implic si pe ea in toata treaba cu actele pt.ca perioada pe care urma sa o stau eu in tara nu era o perioada definitiva insa am fost sincera si le-am adus la cunostinta celor de la directie acest lucru si nu a fost nici o problema .Eram dispusa sa merg sa locuiesc in alta locuinta insa nu a fost nevoie.

Cred ca ajunge ca sora ta sa-ti trimita o dovada ca ea are rezidenta principala in alta tara ,asta numai in eventualitatea in care   ti se cere acest lucru altfel nu cred ca ai de ce sa te preocupi.



#4
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 20:28

multumesc pentru raspunsuri . si eu m-am gandit sa depun actele asa cum sunt si daca vor solicita - in urma verificarilor - si actele sorei , atunci ma voi panica . asta pentru ca nu va veni in tara pentru mine . ea vine foarte rar , la cativa ani si sta 2-3 zile max .

 

marumiha , multumesc .



#5
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 20:30

acum legea spune ca trebuie adeverinta de la medicul de familie pentru fiecare pers care locuieste impreuna cu noi , plus avizul psihiatric si acceptul .

 

[flo]



#6
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 12:40

Si legea veche cerea ceva  asemanato ,adica daca in casa cu cei care doresc sa adopte mai locuiesc si alte persoane trebuie sa se duca certificate de sanatate pt.fiecare membru ,daca-mi aduc aminte bine se referea si la caziere insa nu sint sigura de asta.Eu zic ca nu e cazul sa-ti faci probleme pt.ca sint persoane care adopta si care nu sint proprietari ,locuiesc cu chirie sau au locuinta cu ipoteca .Sint convinsa ca sora ta nu o sa trebuiasca sa vina ,eu am adoptat singura si desii se stia ca am si sot mi-au zis ca vor sa discute putin si cu el  sa-l vada si ca ar fi bine sa vina atunci cind au loc intilniri ci fam.care fac cursurile,sotul meu a facut tot posibilul sa vina atunci cind aveau loc cursurile in speranta ca va fi mai bine pt.toti .Cind a venit sotul,absolut nimeni si-a facut timp pt.el ,nu i-au pus nimeni  nici o intrebare  ,am ramas surprinsa de acest fapt ,pai tu ceri asta si cind omul face mii de km.chiar nu vorbesti cu el .Asa ca stai linistita.

O iei putin ca pe o "surpriza "in caz ca te intreaba .



#7
gabriela_tutuianu

gabriela_tutuianu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 03 noiembrie 2013 - 21:17

multumesc marumiha . exact asa voi face . nu-mi mai fac probleme , deci . acum sunt mai linistita si stiu ce sa fac .

 

[flo]




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -