Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #1

bebe sept2013 oct2013

215 raspunsuri la acest subiect

#61
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 10:30

Raportez albinuță in puseu de creștere! Suna a refren pe aici, știu. Stă cumințică cu tati, cum apare restaurantul la purtător cum se activează. 

Acum se odihnește putin, nu stiu cat...

In timpul nopții nu a si-a intrerupt obiceiul de a se trezi pe la 2.30 si 5.30-6, dar a dormit foarte "scâncit" cu mine in pat. In schimb de ieri dupa amiaza pana seara a stat non stop atasata. La fel si acum de la 7.30...  [soricel]

Mesajul de mai devreme l-am scris de pe tron, ea a stat cu tati (cu masca pe fata) in balansoar... Cand am aparut eu, din calma ce era, a inceput... Scandalul  [alcool]

 

Arnnia, iti doresc nervi tari!  [flo2] Încearcă sa o eviți, stai mai mult in camera cu bebe, cu ușa închisă, îi zici ca trebuie liniște, nu stiu ce sa iti zic. Cat mai putina interactiune... Banuiesc ca nu puteti sa ii ziceti sa isi faca bagajele?! Ca acolo nu e stațiune balneară?!  [clo] doar acolo esti oaspete si te odihnesti... Nu stiu evident care sunt dedesubturile, imi dau doar cu parerea...  [soricel]



#62
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 11:22

. . . Si cam asta fuse cu intentia mea de a pleca la cumparaturi . . .am mancat micul dejun, am hranit mandra, am coordonat baiatu sa se imbrace si . . . Cand sa ma imbrac si eu, ta-su cu fi-sa au adormit dodoi ca doi ingerasi. Sa mor de ciuda si mai multe nu, ca fata poci s-o iau pachet dar pe ta-su mai greu. Mi-am facut o cafea si ma pun sa calc, macar sa folosesc timpul .

#63
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 11:42

Salutare mamici,

 

Am vrut si eu sa ma alatur cafelei de dimineata, dar careva din clubul  vesel (a se citi musafiri) mi-a inchis fereastra cu forumul DC din greseala.

Scrisesem un ditamai mesajul.

 

Noi suntem bine, am dormit toata noaptea iar. Sper sa devina asta un obicei si sa ne odihnim cu totii de acum inainte.

Bebelusii au fost iar extrem de rasfatati de toti musafirii.

Despre Mihaela am citit si eu...Fara cuvinte! [fal] Daca la odiseea noastra parea uneori chiar o persoana obisnuita, citind randurile de la odiseea de iulie 2014 m-au trecut toti fiorii..

 

Nanne, si la noi e la fel zilele astea. Mai ales  Patrick sunt convinsa ca are puseu de crestere.

In alte ordine  de idei, ma surprinde sa constat ca sunt mereu de acord cu ce scrii.

 

Ne-am luat un swing tare fain de la Fisher Price, in care amandoi pisoii se linistesc (pe rand, of course). Ma bucur ca l-am gasit asa de repede.

 

Mina, ai intrebat de botez acum cateva zile si nu ti-am raspuns ca eram pe fuga pe la laptop..Totul e aranjat deja: sala, mancarea, muzica. Sper sa iasa bine. Pe 18 dec ajung in Cluj, iar pe 19 ajung si la Sighet ,cel tarziu pe 21 voi face o vizita la restaurantul cu pricina sa stabilim la fata locului ultimele detalii.

De imbracat inca nu caut acum in mod special deoarece sper sa reusesc sa dau jos cel putin vreo 10kg pana atunci. Daca reusesc sa slabesc atata, am rochii suficiente in dulap, inca nepurtate. Pentru Alma am cumparat o rochita draguta si un bolero, gemenii au costum cu papion [:-)))]  Mama le face si ea costume traditionale din zona Maramuresului si le-a cumparat palariute si traistute. O sa folosim echipamentul asta pentru un foto shoot.  Nasa o sa le cumpere si ceva vestute si cipilici din tweed pentru a completa costumasele cu papion.

 

Musafirii mei se duc pe la Haga (Madurodam/Olanda in miniatura si Mauritshuis/muzeu), iar mai tarziu pana la Scheveningen (la Marea Nordului). Eu astept o prietena draga la cafea pe la 14. Intre timp fac ordine prin casa si o baie relaxanta.

 

O zi buna va doresc si mai revin.


Editat de danyce, 02 noiembrie 2013 - 11:44 .


#64
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 12:00

La mine se ocupa moasa de haiutele cu care merge mandra pana la biserica si nasa de cele cu care o imbracam dupa botez, asa ca se pare ca n-am nicio grija. Tre sa ma ocup de baiat care in ultima vreme e taaare reticent la haine noi, parca vad ca am discutii sa imbrace ceva mai festiv. Am zis ca nu ma formalizez prea tare, as vrea un costum doar cu cu pantaloni obisnuiti si vesta, ceva discret din tafta. Lavaliera o am deja ;). 

 

Si eu patesc faza asta, sa mi se inchida ferestrele de net, mai ales cand vin socrii in vizita, tata socru e fan internet si televizor si cand prinde vreun lapt liber face prapad :)). Mai nasol e cand i-o face sotului, ca el isi lasa chestii de job deschise si dupa aia chinuie-te sa recuperezi :)). 


Editat de mina, 02 noiembrie 2013 - 12:03 .


#65
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 12:33

La mine se ocupa moasa de haiutele cu care merge mandra pana la biserica si nasa de cele cu care o imbracam dupa botez, asa ca se pare ca n-am nicio grija. Tre sa ma ocup de baiat care in ultima vreme e taaare reticent la haine noi, parca vad ca am discutii sa imbrace ceva mai festiv. Am zis ca nu ma formalizez prea tare, as vrea un costum doar cu cu pantaloni obisnuiti si vesta, ceva discret din tafta. Lavaliera o am deja ;). 

 

Si eu patesc faza asta, sa mi se inchida ferestrele de net, mai ales cand vin socrii in vizita, tata socru e fan internet si televizor si cand prinde vreun lapt liber face prapad :)). Mai nasol e cand i-o face sotului, ca el isi lasa chestii de job deschise si dupa aia chinuie-te sa recuperezi :)). 

Si la noi a vrut nasa (cumnata-mea) sa le ia hainutele, insa le-am gasit eu niste costumase tare, tare dragute si foarte usor de imbracat si nu m-am rabdat sa le iau eu.



#66
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 13:00

In sfarsit.... [pk] am reusit sa vad si eu pozele de pe picassa. Sunt minunati puii, dovleceii de toamna  [flo2]   [flo2]  Va pricepeti la facut copii frumosi si sanatosi :) Bravo fetele  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2] .

Si eu am o groaza de intrebari..dar inca nu gasesc pediatru- nu pot sa ma hotarasc. Ma duc saptamana viitoare la neonatolog (a 3 a oara dupa nastere) - chit ca bebe va avea 1 luna si 2 saptamani si apoi la 2 luni am facut deja programare pentru vaccin - poate gasesc un doctor bun.

Si mie mi-a venit soacra...am trans niste plansuri din cauza ei.... ma toaca intr-una, sper sa plece cat mai repede.

Noi doi (tati si cu mine) am crezut ca vine 1 saptamana -2 sa ne ajute, ca sa o vedem la usa cu bagaje pana la Craciun si ne-a spus ca a intrat in concediu fara plata - ala inainte de pensie..si ca sta pe termen nelimitat. Dupa 2 zile, in care i s-a facut asa zis "instructaj" cu ce sa ne ajute...a zis ca nu a venit sa fie sclava-sa stea in casa si sa munceasca, ci ca este in concediu. Si astea sunt doar cateva chestiuni..apoi s-a tot luat de mine din orice....ca ma uit urat la ea, ca o fac sa se simta prost, ca sunt rautacioasa, si multe altele care nu sunt de povestit....

 

Va pup dovleceii,

 

Imi doresc atat de mult sa scriu mai des, dar sunt luata de valul intamplarilor de felul povestit mai sus plus avut grija de dovlecelul meu, care e minunat. [flo2] si pe zi ce trece e din ce in ce mai activ. Suntem deja pe lapte matern exclusiv de mai mult de o saptamana!!!  [flor]

Spor piselino la alaptat  [alap] cred ca si la mine e ceva asemanator cu puseul de crestere..sau de abia se instaleaza

Arnnia, incearca sa o ignori cat poti pe soacra ta. Cu unele doar asa functioneaza. Stiu cat e de neplacut sa ai asemenea persoane in preajma.Capul sus! [flo2] [flo2]  Nu te stresa ca poate face rau la laPTIC. Ma bucur ca alaptarea decurge bine.



#67
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 14:38

incercai sa fac placinta cu gris, cantitati duble, ca sa iasa o tava mare de cuptor....toate bune si frumoase asteptam sa se faca, dar ea nu se rumenea, nu se vedea nici o reactie chimica deasupra prajiturii....mi-am zis ca e o porcarie, am scoso din cuptor, am privito si am dat vina pe mere ca nu au zeama [fal] ca sa ajute la coacerea placintei. Cu parere de rau si cu un gust amar imi iau inima in dinti si dau sa arunc placinta, dar am zis sa gust un colt, ca nu intelegeam cum este super simpla aceasta reteta si la mine nu se face....eram suparata si pe sot care el la randul lui era suparat ca i-am folosit bunatate de mere in placinta....can am gustat mi-a ramas gura punga....PUSESEM SARE in loc de zahar [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  [batcap]  Of Doamne, dadui vina tot pe sot, ca a cumparat sare de mare, iar punga arata ca una de zahar tos [alcool]  [alcool]  [alcool] [alcool]  

 

Sotul ca un bun partener, a zis ca face el alta, dar sa ii dau indicatiile, acum este una mai mica la cuptor



#68
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 14:49

sa ma mandresc si eu cu feciorul meu :)



#69
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 14:50

David Stefan1381015687317.jpg



#70
Vi4i

Vi4i

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 338 mesaje

Postat 02 noiembrie 2013 - 14:56

salutare mamici si pui de dovleci!

Bine v-am gasit in casuta noua! sa ne fie de bine cu bebelusi sanatosi si voiosi!

 

 eu am deschis laptopul si e urat de tot,de abia vad ce scriu asa de vechi e! dar nici de pe tel nu mai pot... si as vrea sa fiu mai activa..

 

offff soacrele astea si toti cei care vin cu sfaturi bine venite sau nu..... va inteleg bine!

eu o am pe soacra in acelasi bloc si nu va mai spun cate am auzit si ce bocete am tras la primul copil din cauza sfaturilor ei si impunerea ei de ami creste copilu ca eu nu stiu si ca sunt mica. am rabdat eu mult si bine (oricum faceam cum stiam eu mai bine) pana ne-am certat urat de tot si de atunci stiu foarte bine ca orice mi-ar spune eu oricum fac cum vreau eu! si la acest bebe nu prea indraznesc sa spuna prea multe....

rabdare si numai rabdare...

 

sa va zic eu ce am patit la super market,eram la sectia de lactate unde sigur e un pic mai rece decat la restu...e frigider deci logic, aveam bebele in wrap bine imbracat (adica nici frig nu ii era si nici cald) si imi zice unul cum indraznesc eu sa fiu acolo ca imi raceste copilu,ca e frig la frigi si nu e bine. da si eu mult nu am stat pe ganduri si ii raspund ca laptele nu sare singur in cos tocmai la casa de plata..! a tacut  si si-a vazut de treaba lui asa cum ar fi trebit sa fie si de la bun inceput!

 

de botezat cred ca eu ultima il botez pe aici,noi tocmai in septembrie il botezam(sper eu sa se schimbe ceva si sa-l facem mai devreme,desi nu cred.) copilu meu va avea 1 an de zile. dar noi atunci putem deci atunci sa fie. si pe Dionisi l-am botezat de ziua lui la un anisor. eu oricum il strig pe nume desi aici nu se cuvine pana la botez!

 

cat despre suzetica,noi suntemi fani mari suzeta! deoarece eu nu alaptez,fiind hranit cu biberonul e dupa ce termina laptele mai simte nevoia sa suga deci suntem dependenti de suzi. nopate doarme si fara ea,ziua nu prea.... plange dupa ea si eu ii o dau caci altfel nu am timp nici de baiatul mai mare nici de treburi care trebuie facute!





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -