Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Dovlecei minunati de septembrie - octombrie 2013 #1

bebe sept2013 oct2013

215 raspunsuri la acest subiect

#41
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 12:37

 

Buna dimi si bine v'am gasit in casuta noua.  Frumoasa primire !!!

 

Fetelor si eu ma lupt ca ceiut ca ii e sete, ca stranuta ca e racit, mainile reci deja sunt o tragedie...aaa nu mai zic ca la 25 grade cat avem in camera trebuie 3 bluze, caciula si manusi......... [batcap]

Eu ma lupt cu vecinii...blocul unde stam noi e bloc de armata, unde toate pensionarele, neveste disperate cum le zic eu ma opresc pana cobor si ma intreaba de ce scot copilu afara nebotezat, ca de ce nu pun batista sa ii acopere toata fata.

Noi avem botezul pe 27 decembrie si deja soacra imi spuneca ajung in iad  [fri]  ca tin copilu nebotezat.....daca plange imediat imi spune ca se cere botezul, sa il boteze ea repede......oare cum e treaba asta se cere botezat? [batcap]

Eu nu cred in superstitii.....asa ca nu ma poate convinge nimeni !

 

Si ca sa nu uit...placinta minut cu mere

 



250 g zahar, 250 g gris,250 g faina


1,5, kg mere curatate si date la razatoare


 


Se amesteca toate prafurile cu un praf de copt si eventual scortisoara


Pui in tava un strat de praf, un strat de mere iar praf la urma, deasupra, pui niste cuburi de unt


 


O dai la cuptor 20 minute la foc rapid si gata

 


Cea mai simpla si super gustoasa

 

 

Super rapida reteta. Ceva similar am facut si eu acum vreo 3 saptamani si a fost ff buna.

 

Bine v-am regasit si eu in casuta noua! Pe mine ma scuzati, va rog, weekendul asta daca o sa fiu cam absenta, dar o sa fie cam full house pe la noi.

 

Pastilutza, si eu-s happy ca am facut miscare mai multa ieri. Am mers cam 6 km pe jos cu caruciorul (in centru si inapoi) , la cumparaturi.


Editat de danyce, 01 noiembrie 2013 - 12:40 .


#42
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 13:23

Buna dimineata la casa noua!

(aici e inca dimineata)

 

Marinush, adica tu nu vrei sa dai la bietul cupil sarmalute? si nici tocanita de porcusor cu cartofiori? Si nici salatica de vinetele? Vai-vai-vai, cum sa creasca saracu doar cu lapte [batcap] [:-)))]  Rad eu rad, dar la primul copil a incercat cineva sa ii dea "painica cu salamut" la 8 luni, ca "poftea saracu copil si poate ii picau coitele" - respectiva tanti avea o parere foarte proasta despre mine si chiar credea ca eu o sa infometez cupilu' datorita clasicului motiv, adica lipsa caciulii in august la 30+ grade (avea palariuta pusa, da' vedeti voi, nu ii acoperea urechile, si daca il prindea curentu'? trebuia sa pun caciulita din aia care se leaga sub barbie... bineinteles cu pompon, mi-a si adus sa am [:-)))] )

Adevarul este ca, dintre toate cate mi-a fost dat sa aud, de la caciula cu urechi in august la tinut in casa pana dupa botez, p-asta am inteles-o cel mai greu: cum sa pofteasca, frate, copilul ala, la ceva ce n-a gustat niciodata? Lasand la o parte faptul ca la varsta aia nu poa sa aibe pofte cum avem noi acuma. 

 

Si ca sa va distrez in ton cu subiectul: azi dimineata am atipit nitel dupa alaptatul de ora 6 si ce credeti ca am visat in alea 10 minute? Ca ii dadeam mandrei pufuleti  [batcap] si eram eu insami revoltata de ceea ce fac.  [:-)))] Oboseala asta.....

 

Intrebare de neuron obosit: oare cum era cu ridicatul spatarului la carut? Cand il putem ridica pana la prima treapta, macar? Abia dupa ce sta in fund sau mai devreme? Parca-s tuta, am uitat complet cum a fost la Matei. 



#43
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 13:30

Daca nu ma insel, parca pe la vreo 5 luni ridicasem spatarul la carucior...trebuie sa ma uit la pozele de acum 4 ani



#44
nicopic

nicopic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 388 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 14:17

Bine v-am gasit in casa noua, dragi mamici de dovlecei! [flor]

Sa fim sanatoase si noi si bebelinii nostri! sa ne bucuram de ei si de clipele unice si minunate pe care le vom petrece impreuna [:)] [pup]

 

Dupa cum ati sesizat stau f rau la cap scris, insa va citesc cu mare, mare drag. Azi implinim si noi o lunita, nici nu stiu cand a trecut. La control ajungem abia marti, o sa intru atunci sa va dau de stire. Cateva pozici cu noi gasiti in albumul picasa.

 

va [pup]



#45
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 15:06

Bine v-am gasit la casa noua, dragi mamici !!! Sa ne bucuram de timpul petrecut cu puisorii nostrii si sa ne creasca dovleceii sanatosi si armonios! [:)]  [flo2]  [flo2] 

 Noi suntem bine, papam  laptic exclusiv de la san, ziua de cate ori vrea el (nici nu le tin socoteala:)) si noaptea cam la 3 ore, 3 ore jumate.Acum vreo 3 zile cred ca am avut si noi un puseu de crestere, credeam la un moment dat  ca nu mai am nimic in sani, dar dupa cum spuneati si voi, (si pana la urma chiar asa a fost), cu cat il pui mai des la piept , cu atat se stimuleaza secretia lactata. Incerc sa beau cat mai multe lichide  sa fac fata. La control mergem miercuri, sunt curioasa ce si cum... [:)]  

Va pupam cu drag! [pup]



#46
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 15:54

apropo de visat..fi-mea s-a trezit ca deobicei azi noapte: 1.30, 4:30, 8..dar eu am visat ca a dormit toata noaptea..eram asa fericita in vis..si cand m-am trezit am dat de realitate  [batcap]  [batcap]



#47
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 15:57

simona ca sa atasezi o poza la un raspuns trebuie sa apesi butonul " mai multe optiuni raspuns"( in dreapta la " posteaza"), apoi choose file si ataseaza acest fisier.



#48
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 16:22

Multumesc mult Alina! Nu era prea greu dar mi-am prins urechile :)).

 

Puiul meu are doua zile de scremut continuu si agitatie pe langa. Mi-e asa mila de el si ma simt asa neputincioasa:(. Ieri, la control , medicul mi-a recomandat sa-i schimb treptat laptele de la Nan 1 la Nan sensitive , cica rasa lor ar avea probleme la tolerat lactoza in proportie de 75 % . Desi imi seamana perfect, e posibil sa fi mostenit aceasta minunatie de la tati. M-am documentat pe internet si avea dreptate doamna doctor. Chiar m-am mirat ca e asa bine pregatita.

Acum aplicam schimbarea si parca stam mai  bine la capitolul partzurele.

 

Azi implinesc o luna de cand viata mea a devenit si mai frumoasa alaturi de fetita mea si de Scremarici mic :)...inca nu-mi vine sa cred ce minune mi s-a intamplat:).

 

 

Miniaturi atasate

  • Fotografie-0019.jpg


#49
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 17:20

Multumim pentru cuvintele minunate de inceput de capitol... minunate

Dupa 40 de saptamani de asteptare, emotii, griji, zambete, cumparaturi..in sfarsit cu minunile noastre in brate. [pup]  [perne]

 doresc tot ce este mai bun pentru noi si puiutii nostri si stiu ca asa va fi :) [flo2]



#50
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 19:07

Daca nu ma insel, parca pe la vreo 5 luni ridicasem spatarul la carucior...trebuie sa ma uit la pozele de acum 4 ani

si pana atunci doar la orizontala tinem copilul?

eu la landou i-am ridicat un pic ”spatarul” la cate gropi sunt prin Bucuresti ii vine copilului laptele inapoi

 

multumim fetelor de urari

 

daca am timp fac in seara asta reteta de prajitura cu mere, e prea simpla, daca nu maine ca vine si mama si curata merele [buca]

Alina, este superba dovlecita

 

Nicopic si Simona, la multe lunite si sa creasca mare Ana si Dimitri





Etichetat si cu bebe, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -