Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Halloween - de ce si cum a ajuns sa imi placa Halloween-ul

halloween

9 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 17:45

Trebuie sa recunosc ca am fost multi ani suspicioasa si rece la auzul acestei sarbatori. Halloween: ... O chestie despre care imi spuneam ca e importata de la americani cu dovleci, schelete... vampiri si paianjeni si consumerism.
Vedeam verva cu care isi impodobeste vecinul meu olandez intrarea in casa - an de an - la sfarsit de octombrie desi copiii lui au plecat de mult pe la casele lor. Apareau dovleci, plase imense de paianjen la ferestre, vrajitoare si maturi ...
Ma gandeam ... ei na, cat spectacol pentru nimic. Inca o sarbatoare de asta importata de la americani... nu ne ajunge Valentine-s Day ? citeste mai departe aici >>>

halloween-copii.jpg



#2
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 19:26

Pe cat de ingrozitoare pare sarbatoarea asta, e pe atat de frumoasa pentru cei mici. Pai cand mai ai ocazia sa mergi la colidat, imbracat in ce costum iti trasneste tie, sa pretinzi ca esti pirat, zana, monstru mag sau vrajitoare. Si culmea sa primesti o groaza de dulciuri (chit ca ti le rascumpara parintii sau dentistul a doua zi ).

Iti poti manifesta partea artistica si sa pictezi peretii sau geamurile cu desene cu vrajitori, paianjeni si scheleta care danseaza, poti face felinare din doveac si vrajitoare din plastilina care dispar intr-un nor de spuma cand le arunci in otet (o plastilina speciala din amidon de porumb si bicarbonat ).

Noi ne-am intors din Romania pe 24 Oct si cum lasasem cheia casei la niste prieteni ne-am trezit cu niste panze gigantice de painjeni in toata casa, cu painjeni peste tot si un schelet care isi facuse casa in frigiderul nostru. Copii au fost in culmea fericirii, alergand peste tot si incercand sa se salveze unul pe celalat din panzele de painjeni, a trebuit sa le relipesc de multe ori.

Pentru mine e ca un mare bal mascat.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 20:34

si o poza la obiect :)

halloween-img.jpg



#4
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 20:41

Eu nu sarbatoresc de obicei, doar daca ma nimeresc pe la cumnata-mea sa le pun nepotilor dulciuri in dovlecii de plastic da' imi plac decoratiile de pe la case:)), care de care mai nastrusnice.

Un vecin, intr-un an, avea o vrajitoare lipita de copac, cumva vroia sa insemne ca vrajitoarea era in zbor pe matura si s-a lovit de copac si-a ramas infipta acolo. La alt vecin vazui o mare panza de paianjen ca-i acopera fatza casei. La altul am vazut un cimitir pe iarba in fatza casei cu niste maini care ies din pamant:))



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 20:44

wow... cimitir in fatza casei parca e prea mult pentru gustul meu :))



#6
luxe

luxe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 03:06

Ahh , asa si la noi....e al doilea Halloweeen ptr noi. Am fost surprinsa anul trecut la cat de mult mi-a placut.....dar cred ca mi-a placut ptr ca erau copii in joc.....multi copii si multe costume. Si poate ptr ca o vedeam pe fetita mea foarte entuziasmata .   Anul acesta e la fel. Am iesit in unele seri sa vedem decoratiile caselor.....tipic horror, am vazut si eu cimitire in fata caselor, te trecea un fior pe spate.....oribile !!!    Probabil din cauza filmelor, de multe ori asociez halloweenul cu crima . Sper sa-mi treaca .....



#7
luxe

luxe

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 03:08

:) 


Editat de luxe, 31 octombrie 2013 - 03:10 .


#8
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:09

Mie nu imi place nu stiu ce. Are ceva din atmosfera unei sarbatori, insa mi se pare sinistra, totusi. Astazi, la gradinita, doua fetite de grupa mijlocie (4 ani) erau costumate in draci, una dintre ele fiind manjita cu rosu pe la gura, in chip de sange. Nu mi se pare OK.

 

Cei care au transformat-o in... ceva comercial au fost americanii, insa, la origini, numai de sarbatorit nu era (cititi despre Jack O'Lantern, despre cum se spune ca in noaptea asta se deschide pamantul si ies toate spiritele la haladuit).

 

Maine, 1 noiembrie, e sarbatoare mare in Ardeal. E Luminatia sau Ziua Mortilor.



#9
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:15

În ton:

Miniaturi atasate

  • H2.jpg
  • H.jpg


#10
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 22:17

Daca e sa cititi, mai bine cititi despre Samhain...sfarsitul anului la vechii celti, acel timp al anului cand cirezile si turmele se intorc acasa, cand oamenii se pregatesc pentru iarna. Noptile sunt din ce in ce mai lungi si mai friguroase, si oamenii aprind focuri pe dealuri. Iar in noaptea de Samhain, traditia spune ca valul dintre lumea vazuta si cea nevazuta e mai subtire,  spiridusii si zanele ies si isi fac de cap, iar spiritele celor plecati viziteaza lumea celor vii - si sunt bineveniti, la masa se mai pune un tacam si un loc este pastrat liber. Si da, tot parte din traditie este si deghizatul si colindatul din casa in casa, si la fel ca zanele si spiridusii, colindatorii primesc merinde, traditional mere si nuci, in ziua de azi mai mult dulciuri :) Acesta este traditia celta a noptii de Samhain, care se practica si azi in multe tari, inclusiv Scotia.

 

Si nu doar in Scotia...Nu intamplator pe 1 noiembrie in Ardeal se sarbatoreste Ziua Mortilor - cand oamenii se duc la cimitir, aprind lumanari si isi amintesc de cei dragi plecati.

Semnificatia e aceeasi...odata cu apropierea iernii, care semnifica incheierea ciclului vietii, sunt celebrati cei care nu mai sunt printre noi, si amintindu-ne de ei, ii simtim aproape [flo2] [flo2] [flo2]

 

http://www.youtube.c...h?v=RcDLcQk1Ntg





Etichetat si cu halloween

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -