Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Vin sarbatorile de iarna

craciun copii

505 raspunsuri la acest subiect

#1
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 12:07

gestul-desprecopii.jpg

 

Poate va intrebati ce m-a apucat de nici n-a trecut bine Sfantul Dumitru, nici n-a venit sarbatoarea de Sfintii Mihail si Gavril si eu incep cu sarbatorile de iarna. Poate pare un pic prematur subiectul, dar va asigura ca nu este. Mai ales pentru ca este un subiect care face parte dintr-o traditie frumoasa a comunitatii noastre, aceea ca de sarbatori sa fim alaturi si de cei mai putin norocosi.

 

Anul trecut am avut actiuni prin care am fost aproape de copiii de la Asociatia Robert Cole (parca ... imi cer scuze am uitat intregul nume) prin actiunea coordonata cu atata suflet de Gusta pentru Sfantul Nicolae, am fost alaturi de inca 60 de copii (daca-mi amintesc bine din tabelul pe care il imparteam) prin actiunea coordonata de Papanash si Alinuk, unde ne-am intins reteaua de ratzushte inimoase de la Constanta la Cluj, Targu Bujor, Neamt, trecand prin Oradea si Bucuresti.

Imi amintesc cu placere si recunosc si cu mandrie ca am facut parte din aceste actiuni, pentru mine este o onoare ca fac parte dintr-un grup de oameni atat de faini care dau din suflet pentru a aduce lumina si speranta in vietile unor copii amarati.

 

Si sper ca ne vom mai putea organiza si anul acesta pentru a ne continua traditia. Ne trebuie ceva timp sa ne organizam, ne trebuie timp sa aflam care ne sunt copiii de suflet de anul acesta, de ce au nevoie, ce masuri mai poarta, ce-si doresc. Spiridusii Mosului au nevoie de ceva timp sa se pregateasca, si de aici vine intrebarea mea: doamnele mele dragi si inimoase, anul acesta il mai ajutam pe Mos sa faca fericiti cativa copiii, le mai aducem un pic de bucurie de sarbatori?

 

Mihaela77O [flo2] , ca de obicei prezenta la actiunile umanitare ne-a dat conturile:

 

ASOCIATIA UMANITARA MIHAI

RO70FNNB000502971386RO01 deschis la Credit Europe Bank

 

Cont paypal: mihaela77oprea@yahoo.com cu specificatia Craciun 2013

 

Completari importante de la Alinuk [flo2]

 

Asadar cateva repere de organizare:

  • 15 nov ultima data pt actualizarea tabelului cu detaliile despre copilasi. Responabilele care pana atunci nu scriu, intelegem ca nu mai au disponibilitate si poate prelua alta fata copiii sau nu
  • cine doreste sa trimita colete (jucarii si hainute in stare foarte buna, asa cum ne-ar placea sa primeasca si copilasii nostri!!) si se orienteaza fix pe o familile, ia legatura cu responsabila de caz. Ii gaseste numele - nick DC pe poza cu harta de pe prima pg a topicului
  • cine doreste sa trimita sau sa ne vedem pt a ne da direct pentru depozit in Bucuresti (unde se vor sorta) ia legatura cu mine sau Cricor. Pt colete prin posta, rog PM sa va dau adresa
  • Banutii sunt la comun. Utilizati conturile si paypalul de pe prima pagina. Acolo in conturile acele,a ale Asociatiei, se strang si banutii din tombola, licitatii orice alta donatie. Inainte de venirea Mosului se vor face viramente direct catre responsabilele de caz, in functie de nr de copii si necesitati.
  • se pot dona in afara de banuti direct si obiecte-servicii pt tombola si licitatie. Deja pregatim niste surprize...

 

Voi ruga moderatorii sa lase subiectul aici la generale pentru un timp, pentru mai multa vizibilitate si chiar publicitate.

 

post-22998-0-57975900-1383139121_thumb.j


Editat de redactor, 26 noiembrie 2013 - 17:35 .


#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 13:24

Ralu [flo]

 

 

Astept si eu listele cu coordonatoarele si copiii [flo2]  Sa vedem cum stam anul asta la cerinte si nevoi .

 

 

 

 

 

Sa speram ca acest subiect va aduna multi, multi, multi utilizatori DC [bis]



#3
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 14:29

Inimoasele mele dragi!!

 

Sunteti minunate. V-ati si mobilizat :)

Vobim deja de Craciun.

Mi-e dor de noi, mi-e dor de campania asta frumoasa care aduna in jur atata bunatate si atatea energii frumoase.

 

Mizati si pe mine.

 

Iata cateva imagini cu cei peste 60 de copii din campania "Gestul care poate schimba un destin", pe care noi, membri si prieteni ai comunitatii desprecopii.com i-am gasit pe unii dintre ei traind intr-o saracie dramatica:

 

https://www.facebook...=1&l=c8a7dbbd94

(o sa fac o actualizare saptamana viitoare)

cam asa arata reprezentarea la nivelul tarii:

 

COPII gs.jpg

 

iar lista cu detalii despre copilasi aici:

https://docs.google....drive_web#gid=0

 Rog "mamicile adoptive" din toata tara sa vina cu noi detalii despre ei.

 

Obiectivul campaniei Gestul care poate schimba un destin

este acela de a sprijini acesti copii pentru ca ei sa urmeze o scoala..de la rechizite, pana la hainute.

Si cate un mic cadou la Pasti si Craciun.

Nu ne propunem sa ii invatam sa stea cu mana intinsa, dimpotriva ii incurajam sa constientizeze faptul ca ei singuri isi pot depasi conditia, ca de ei depinde daca vor ramane pe ulicioara unde traiesc acum sau daca vor sa plece de acolo spre un alt drum.

Nu putem garanta noi ca acest alt drum e mai bun ... dar consideram ca educatia il aduce mai aproape de o viata echilibrata. Oameni remarcabili se gasesc si intr-un mic Univers, slava cerului.

 

Iata unul dintre copiii nostri a invatat ca prin munca celor doua manute ale lui isi poate cumpara singura pantofiorii visati si isi poate ajuta chiar si familia

 

https://www.facebook...75548034&type=3

 

Inca nu am vorbit cu Maria, dar cred ca se gandeste deja la niste felicitari de Craciun.

Iar eu deja... imi calculez..de cate voi avea nevoie :)


Editat de alinuk, 05 noiembrie 2013 - 20:58 .


#4
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 16:13

Alinuk, ma bucur ca ai revenit [flo2] la fel de plina de entuizasm. Chiar ma gandeam la Maria si la felicitarile ei pentru care anul trecut a fost o intreaga licitatie.

Si de asemenea, ma gandeam la lista cu copii de anul trecut. Din cate imi amintesc, Mikaeela nu se mai poate ocupa de familia din Blejoi, oare ii poate prelua cineva ? 



#5
Katya

Katya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.453 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 03:52

Puteti conta si pe mine.



#6
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 09:12

'neata! mmmm, miroase a colinde si a brad , sau mi se pare mie? [:)]

 

Anul trecut, datorita voua si a prietenilor si colegilor mei dragi, mos Craciun a indeplinit dorintele copiilor ce ii am in grija. Le-a adus jucariile dorite , celor din Valeni le-a adus lumina si TV. Sper sa reusim si anul asta sa le indeplinim macar o parte din dorinte si vise.

 

Eu am in responsabilitate copiii din 3 familii : 4 baieti si 3 fete, toti de varsta scolara. Va voi povesti din timp ce isi doresc de la Mos Craciun si ce nevoi ar avea in iarna asta. Multumim din suflet tuturor voluntarilor, donatorilor, oamenilor minunati care nu ezita sa faca un gest, orciat de mic, dar care poate schimba in bine viata acestor copii.



#7
Mirrin

Mirrin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.935 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 15:43

Astept cu nerabdare sa intru in Spiritul Craciunului alaturi de voi!


Editat de Mirrin, 31 octombrie 2013 - 15:50 .


#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 16:02

Incet-incet termin si eu ceva-ul tricotat pt bazarul Craciunului [aho] , cand e gata va arat  [8)]   (si nu, nu e caciula [soricel] )



#9
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 18:34

eu nu stiu daca ma crede cineva...dar nu conteaza, aleg sa va spun

 

cand citesc topicul asta simt fizic ca imi creste sufletul, pieptul ...cumva asa ca niste furnicaturi interioare

 

sunteti asa de frumosi mai oameni!



#10
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 01 noiembrie 2013 - 09:07

Va mai amintiti de fetita Stefania!?

Cu mama Niculina Dumitrascu si cei 8 copii ai ei.

Din familia copiilor adoptati de noi in Copaceni. Ralcat..parca tu ai adus cazul in atentia noastra. Eu si Cricor am fost  la ei.

 

Stefania are mititica niste pb de sanatate.

Cricor a recunoscut-o azi in ziar :)

 

iata materialul despre ea.

http://jurnalul.ro/v...lva-653972.html

 

stefania-fetita-cu-esofag-de-1-mm-numai-

 

E bine ca apar materiale in presa,


Editat de alinuk, 01 noiembrie 2013 - 09:08 .




Etichetat si cu craciun, copii

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -