Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hallowen sau Saptamana Ingerilor?

halloween ingeri

27 raspunsuri la acest subiect

#11
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 01:17

Aici se sarbatoreste Halloween, asa ca ma conformez, ca nu vreau sa faca fata nota discordanta la scoala. Plus ca pentru ea e o sarbatoare normala, habar nu are ea ca in Ro traditional nu se sarbatoreste  Halloween  Maine la scoala copiii or sa se imbrace intr-un costum simplu de Halloween, or sa aiba parada costumelor si la pauza de dimineata fiecare trebuie sa aduca un platou mic cu mancare pentru o gustare la comun. Eu o sa fac niste degete taiate si o sa le duc intr-un borcan. 

 

Acasa nu o sa fac nimic, fata e la tac-su asa ca nu am nici un motiv sa iau bomboane etc. Prefer sa dorm.



#12
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:32

Dintre toate sarbatorile importate asta e cea mai draguta. Eu nu pot sa sufar Valentine's day-ul.

Copiii se distreaza super. Facem dovleci gauriti, le-am facut fursecuri -degetele de vrajitoare, le-am cumparat jeleuri dinti si ochi si le voi pregati pt maine cate un platou de dus colegilor. Cel mare se va costuma in moarte iar cel mic in schelet.



#13
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:46

mie nu prea imi place sarbatoarea asta, dar fi-miu este incantat. Abia asteapta sa primeasca dulciuri (de la mine), si de zile bune si-a confectionat tot felul de aratari, dupa modelele aratate in revista Garfield [:)]

 

Ingrid si Cristi 10 ani



#14
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 10:08

E o alta sarbatoare, nu vad absolut nimic rau in asta.



#15
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 12:32

Desi a ajuns mai mult comerciala, in America a fost adusa de irlandezii emigrati din cauza foametei.

 

Este una din sarbatorile pagane care a ramas, ca si Sanzienele la noi, care sunt chiar trecute in calendar, desi laolalta cu nasterea Sf.Ioan.

 

Pentru celti, era sarbatoarea cand se incheia vara, soarele, lumina, recoltele, si sosea intunericul, frigul si iarna - asociate cu moartea. La 1 noiembrie, se credea ca umbla stafiile, sufletele celor morti, si druizii le foloseau pentru a prevesti anul ce urma sa vina.

Dar pentru ca ele sa nu ramana ratacite in lumea celor vii, se aprindeau focuri (aici, in Irlanda inca se mai aprind, deja se aduna cauciucuri si lemne pentru ''bonfires'') ca sa le ghideze inapoi spre intunericul din care vin.

 

Cand au venit romanii peste celti, au suprapus sarbatoarea lor a mortilor cu cea a Samhain-ului, iar mai apoi crestinismul a suprapus din nou sarbatoarea tuturor mortilor peste cele doua. Sunt totusi origini comune, si cred ca asta este de retinut. In invatamantul Waldorf, in antroposofie, exista aceeasi serbare, in care copiii fac lampioane si canta "mama pamant, deschide-te"...

 

Dar obiceiurile au ramas, oamenii dadeau de pomana si adultii (inainte sa apara obiceiul la copii) veneau si cereau mancare pentru festivitati. De unde si trick or treat-ul de azi.

Iar dovleacul isi are originea tot dintr-o credinta celta, in care un om, Jack, care din cauza faptelor sale rele a fost alungat din Rai, dar si din Iad, asa ca a ramas haihui intre cele doua lumi, cu un nap si niste carbuni. Asa ca a sculptat napul (devenit acum dovleac) si a aprins carbuni in el, de unde si obiceiul cu lumanarea din dovleac.

 

Eu cred ca, fie ca o sarbatorim fie ca nu, ramane o sarbatoare interesanta si foarte mistica, si e de apreciat ca a ramas printre noi pana in zilele noastre.



#16
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 13:18

Pai unde erai matale cu stiinta acu' 2 saptamani cand eu dadeam din colt in colt la treasure hunt cu copiii?

 

trebuia sa stm cine a precedat dovleacul

vanata, un morcov sau chiar napul....

 

am mers cu napul pe principiul ca celelalte cu siguranta NU erau sculptabile.  In alta ordine de idei, primesc mail de la clubul de inot

 

antrenamentul de joi se muta duminica so that the athletes can hit the street and stock up on healthy snacks:)



#17
ziki

ziki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 14:14

Era napul, ca asta era piesa de rezistenta pe aici, dar cand a ajuns... pe la voi, a devenit dovleac, mai sculptabil si mai prezentabil.

 

Am uitat sa adaug ca de atunci, dovleacului scupltat si cu lumanare in el i se spune Jack o' Lantern.

 

[:)]  draguta treaba cu atletii, sa speram ca o sa fie healthy snacksurile!


Editat de ziki, 30 octombrie 2013 - 14:17 .


#18
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:12

1 noiembrie = mare sarbatoare in Ardeal, Luminatia sau Ziua Mortilor.



#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:14

Da, stiam ca Jack O' Lantern vine de la numele unui baiat, Jack, care a alungat spiritele rele care stateau sa-i intre in casa cu astfel de "decoratiuni" (lumini la ferestre).



#20
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 21:44

Eu urasc sarbatoarea asta de moarte,e fiu-miu prins cu ea,altminter icred ca dormeam toata ziua [soricel]  sa nu o aud sa vad,e hidoasa rau,imprumutata,nu e originala ,e comerciala nu-mi place.

Si un motiv important pt care o urasc atat aici,am auzit multe nenorociri la perecerile din noaptea asta,anul trecut de la betie ,dragoste si nu mai stiu ce,au murit 2 fete........nu ca nu s-ar intampla mereu,dar noaptea asta cu petrecerile alea mascate,par mai periculoase nu-mi place deloc..... [ups]





Etichetat si cu halloween, ingeri

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -