Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Gravidute FIV-oase (73)

gravidute fiv

611 raspunsuri la acest subiect

#581
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 10 august 2014 - 20:55

Ari , ce frumos , tare frumos ! Baiatul meu , cam alintat ... Vrea numai plimbat in brate si sa ii cant , altfel mârâie si plange artistic ... Câteodată mai pierd răbdarea , dar parca stie si Zâmbește , eu atunci uit de toate si imi aduc aminte ca Dumnezeu a avut mila si de mine , dându-mi un copil sănătos !

Sandy , te pup cu drag , sa dea Dumnezeu sănătate copiilor noștri , la toate !

#582
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 11 august 2014 - 13:45

mai, sunt asa anti-talent la cantat, ca-n calsele 5-8, cand era obligatorie ora de muzica, profesorul ma punea sa citesc notele, nu sa cant, deci iti imaginezi ca n-am deschis gura sa-i cant copilului, ca, poate el o avea ureche muzicala si nu mi se pare corect sa-i nenorocesc eu auzul de mic. Asa ca ii citesc :)



#583
Sandy2707

Sandy2707

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.401 mesaje

Postat 11 august 2014 - 16:30

Girls pupici!

 

Ari ce frumos descrii ce face si zice bebe!

 

Si al meu a inceput sa-si manifeste dorinta de a fi la mami,  seara pentru culcare in limba lui desigur adica scanceste daca e la altcineva si incepe sa zica ceva de genul me...me...me...si tace cand il iau in brate si se lipeste de mine de parca asa se simte in siguranta:)

 

Sim Doamne ajuta sa fie sanatosi si voiosi! Noi am mai redus tinutul in brate, de cand au inceput sa ii placa diverse jucarii; ii starnim interesul cu ele si ami uita de brate; i-am luat un leganut care ii si canta(apropo de voce: ) Ari) si astfel il mai"pacalim" insa are si el momentele lui de dorinta de alint cand vrea la mami sau tati.

 

Oricum ne uimeste in fiecare zi cu ceva nou si ne place tare.

 

Va pupic pe toate cu drag



#584
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 12 august 2014 - 20:26

Buna burtici, vin si eu printre voi cu o burtica de 10s si 2 zile. Azi am fost la eco si bb creste bine, are avans 5 zile. Am un hematom mic de 5mm care sper sa fie de pe vremea cand am sangerat sub aspenter.
Sunt pe clexane 0,4 de 2 ori/zi, AntiFXa la 3 ore a iesit 0,6(Synevo). Dr mea gineco zice ca tb sa dau sange la 4 ore nu la 3 ore cum am dat eu. Azi voia sa-mi creasca doza de clexane din cauza hematomului dar am convis-o sa mai stau asa dc antiFXa e 0,6. Ma asteapta cu Ddimerii.
Dr U acum cateva zile zicea sa reintroduc aspenter lunea si joia, bine ca nu l-am reintrodus.
Pupici la toate burticutele [pup]

Editat de _Micaela_, 12 august 2014 - 20:31 .


#585
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 13 august 2014 - 07:29

Micaela bine ai venit !!!
Sa iti dea Dumnezeu sarcina ușoară cu bebe sănătos si cat mai la termen !!!

Si eu am avut un hematom , l-am eliminat la 12 saptamani .

Sandy , ma bucur pentru evoluția lui bebe :) Ne-a ajutat Dumnezeu !

#586
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 13 august 2014 - 07:37

Sim multumesc pt urare [pup] Eu sper sa se absoarba.
Fetele cu saculetul de la bb2 care s-a oprit din evolutie ce se va intampla? Hematomul e langa el.

#587
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 15 august 2014 - 20:34

Micaela, saculetul, in mod normal, se absoarbe, dar il poti vedea in uter chiar si la prima morfologie. Nu cred c-ar trebui reintrodus aspenterul. Adica deloc! Esti foarte bine asa, pe clexane. Bebe are avans foarte bune, asa ca, multe lichide, fara efort, pauze dese si esti colea, la marele hop de 12 saptamani.

 

apropos: la avansul de 5 zile e posibil sa ai baietel, ca la ei e avansul mai mare (dar sunt si exceptii, ca fiica-mea avea avans de 6 zile la prima morfologie, insa, cica, de obicei baietii au avans mare)

 

sim, cum sunteti?



#588
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 15 august 2014 - 22:55

Ari mi-ar place sa fie baietel dar pana la urma nu fac nazuri si la o fetita cu codite, sanatosi sa fie.

Eu sunt suparata, mi-a iesit klebsiella pneumoniae la urocultura, balaria asta imi iesise in col si inainte de histeroscopie la sf lui martie pt care am facut tratam cu augumentin. Ori am recontactat-o cat am fost plecata pt ca m-am intalnit cu multe wc-ri publice ori nu am scapat de ea in martie. Maine ma duc la medic cu antibiograma, sper sa fie ceva permis in sarcina de acolo.  Oricum cred ca abia la 13 sapt pot face tratam cu antibiotic. 

 

Am mai dat sange pt DDimeri pt ca lui Uschi nu i-a ajuns antiFXa-ul meu de 0.6 la 3 ore facut la Synevo. Rezultatul  il primesc luni.



#589
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 16 august 2014 - 12:34

da, am vazut ca-i ultima fitza sa ceara ddimerii, dar nush' de ce?! Bebe e bine, sangerarile s-au oprit, e de ajuns sa te duci regulat la control, sa urmaresti fluxul pe arterele uterine. Daca ir-urile cresc, se iau masuri, altfel?...si doza ta e deja mare.

Tratament cu antibiotic poti face si pana-n 12 saptamani. Vezi ca orice balarie trebuie tratata cu seriozitate, sa nu se rupa membranele.

 

Si eu am streptococul b (l-am avut cu 2 luni inainte de sarcina asta, Albu mi-a dat doar niste ovule sa reglez flora, s-a reglat ciclul 1 luna, apoi a venit mirandolina), dar Albu nu prea e genul care sa dea antibiotic daca nu-i musai. Tu la ce dr mergi?



#590
_Micaela_

_Micaela_

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.969 mesaje

Postat 16 august 2014 - 15:10

Ari nu am medic in Buc. Azi implinesc 11 s, o sa fac tratam cu antibiotic dupa ce fac 12 s. Nu am gasit dr mea la cab, o caut marti din nou , infectia e asimptomatica, nu am nici o jena. Stiu ca tb tratata dar am tot citit ca antib nu sunt ok pana la 12 sapt.
Am tras o sperietura zdravana cu omezul , l-am luat la recomandarea dr U inainte de prednison , zilnic o pastila. Alaltaieri am aflat ca e interzis in sarcina, ca poate da anocefalie. Mi s-a ridicat parul in cap. Face parte din grupa de medicamente netestate pe oameni iar la unele animale a dat anocefalie. Am cautat studii si am dat peste unul in care spunea ca 955 de copii care s-au nascut si ale caror mamici au luat omez in timpul sarcinii s-au nascut sanatosi, nici unul nu a avut vreo mutatie sau anocefalie. Am mai gasit alte 2 studii cu vesti bune si astfel m-am linistit.
Ma tine un pic pe ghimpi micutul hematom de 5mm, sper sa nu fi crescut. Mai sper sa fie de pe vremea sangerarii .

Editat de _Micaela_, 16 august 2014 - 15:12 .




Etichetat si cu gravidute, fiv

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -