Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.9


521 raspunsuri la acest subiect

#501
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 20:45

Maddutz, nu cred o iota din ce spun medicii. Sunt atat de indoctrinati incat nu ar vedea nimic din ce nu au invatat ei din carti. Are dreptate intr-un singur loc. E dreptul meu. Si am ales dupa cateva luni de cercetari. Acuma o sa fiu rea. Fac ce e mai bine pt copilul meu. Mi se rupe de ceilalti

#502
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 20:50

si nu cred ca site-urile gen ortodoxialatineri. ro este vocea cea mai competenta in materie de vaccinuri...si mai ales care sa-mi ghideze hotararile de care depind viata copilului meu...

baby, documeteaza-te de pe site-uri cu specific medical, care merg pe medicina bazata pe dovezi.



#503
babyboom

babyboom

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.535 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 20:59

In dovezile alea n-am eu incredere

#504
maddutz

maddutz

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.265 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 21:25

baby, daca nu ai incredere in dovezile alea, de ce te mai duci la doctor? de ce nu lasi pur si simplu natura sa-si urmeze cursul? oricum doctorii sunt niste indoctrinati...



#505
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 21:35

Fiecare mama in parte stie ce-i mai bine pt copilasul ei, datoria fiecareia este ca macar sa se informeze inainte de a lua o decizie si sa asculte ambele tabere.

E un subiect controversat pentru ca avantaje si dezavantaje sunt de ambele parti. Mingea e la noi pana la urma.

 

Cartea pe care am postat-o e scrisa tot de un medic, maddutz.

 

Eu personal nu cred in medicina alopata, nu numai din ce am citit, dar si din ce am experimentat. Daca mergeam pe mana medicilor, trebuia sa iau tratament pt stimulare ovariana ca sa raman insarcinata, dar se pare ca s-au inselat pt ca n-am avut nevoie. Mergeti pe instinct si faceti ce va zice inima. Cica instinctul matern se dezvolta foarte mult in perioada sarcinii.

 

Repet, cel mai bun vaccin e produs de noi [alap]


Editat de new_life, 29 octombrie 2013 - 21:36 .


#506
new_life

new_life

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.819 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 21:49

orice decideti, sa nu renuntati la alaptat [:)]

o seara faina! ma pun la cateva episoade din modern family (sa vedem cate rezist)



#507
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 22:09

Si eu am intrat in polemica cu vaccinurile si pana la urma mk.am vaccinat copilul.
Din punctul meu de vedere preferam vaccin romanesc-nu are consrrvanti dar asta e alta discutie.

#508
Julia1985

Julia1985

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.047 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 22:26

Eu tot nu stiu ce sa fac. Tare delicat si complicat e subiectul asta. Oricum vreau sa vaccinez copilul contra rota virusului, hepatita si nu ma mai stiu in rest. Mai am timp de gandire. V.am spus ca anul trecut niste prieteni aproape si.au pierdut baietelul din cauza rota virusului, nu vreau sa risc.
P. S.: mamica isi alapta copilul cand s.a intamplat nenorocirea. Acum e bine, a scapat, dar parintii au invatat o lectie.

Editat de Julia1985, 29 octombrie 2013 - 22:32 .


#509
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 22:36

Vaccinurile, diversificarea si alaptatul mereu vor isca polemici  [alcool] Important e sa luam decizia in cunostinta de cauza.

Eu va spun noapte buna ca mi-e un somn de mor. Ma doare si spatele de numa, desi am beneficiat de masaj din partea sotiorului. Dar asa ma doare pe mine mereu cand sunt obosita.

A, ati patit sa va amorteasca picioarele? Ieri la cumparaturi la un moment dat nu imi mai simteam jumatatea exterioara a coapsei stangi...A durat vreo 10 min, timp in care m-am miscat nonstop ca nua veam unde sa ma asez, dupa care a trecut de la sine...ciudat.



#510
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 22:45

Buna seara fetelor,.

Silvia, felicitari pentru morfofetala!

 

AnaMaria, tu ai primit rezultatele finale? nu reusesc sa citesc zilnic toate paginile si s-ar putea sa sar cateva mesaje.

 

Fetelor, azi am facut si noi 19s. bebe nu s-a mai miscat de duminica. Doar duminica l-am simtit oricum. Am mai vorbit cu mamici cu placenta anterioara si e ok pt varsta sarcinii mele. Pe la 20, mai degraba 21 voi simti zilnic, iar pe la 24+ voi simti si dimineata si seara.

 

Mi-am cumparat si eu in sfarsit blugi de gravida, am probat 16 perechi, majoritatea mi-erau scurti in craci.

I-am luat si bondarelului niste chestii cute la promotie, va pun poze.

Ah, am uitat sa va spun ca in ultimele zile mi-a crescut burta si s-a intarit. Si daa de la 16s pana la 19s am reusit sa ma mentin la greutate, acum in 5 zile am pus 1 kg intreg. Ma apropii de +5 de la inceputul sarcinii. Nu stiu daca o fi in grafic...

Am un apetit crescut pt hrana, nu conteaza ce e, sa fie de mancat. Preferabil sanatos. Am reusit sa trec pe langa placinte la Auchan si pe langa Covridog, dar am cedat la niste cartofi prajiti cu bacon. Meh.

 

Acum m-au luat iara niste dureri pe sub burta, intepaturi si alte cele. Cred ca imi creste uterul. Ma ung cu ulei bio de la DM, contra strech marks, dar cam tine de genetica. Maica-mea nu s-a uns cu nimic si nu a facut vergeturi. Nici macar nu frate-miu la 43 de ani, cand avea o burta parca de tripleti si se ingrasase 26 kg. Sper sa ii mostenesc genele.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -